Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. október 2016

Na pohrebe prezidenta M. Kováča sa zúčastní prezident ČR M. Zeman a ďalší hostia

Na štátnom pohrebe sa zúčastnia prezident Českej republiky Miloš Zeman, bývalý prezident ČR Václav Klaus, bývalý prezident Maďarska Pál Schmitt či štátny tajomník Kancelárie prezidenta Poľskej republiky Krzysztof Szczerski.

Na dnešnom štátnom pohrebe prvého prezidenta Slovenskej republiky Michala Kováča sa podľa zoznamu potvrdených zahraničných účastníkov, ktorý TASR poskytol Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR, zúčastnia prezident Českej republiky Miloš Zeman, bývalý prezident ČR Václav Klaus, bývalý prezident Maďarska Pál Schmitt, štátny tajomník Kancelárie prezidenta Poľskej republiky Krzysztof Szczerski, predseda Spolkovej rady rakúskeho parlamentu Mario Linder, bývalý prezident Rumunska Emil Constantinescu a minister obrany Rumunska Mihnea Motoc.

Počas štátneho smútku použijú štátne orgány a inštitúcie, ako aj orgány územnej samosprávy osobitnú vlajkovú výzdobu. Vyzvalo ich na to ministerstvo vnútra, do kompetencie ktorého patrí aj štátna symbolika.

Úprava vlajkovej výzdoby sa podľa Marty Fabianovej z tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra uskutoční spustením štátnej vlajky Slovenskej republiky do polovice výšky stožiara. Pri výzdobe štátnou zástavou sa spolu s ňou vyvesí aj čierna zástava, pevne spojená so žrďou, a to tak, že sa umiestni z čelného pohľadu vpravo od štátnej zástavy.

Pre štátny smútok bude na Slovensku obmedzená prevádzka hazardných hier.

Verejnoprávny RTVS zrealizuje pre dnešný štátny pohreb exprezidenta Kováča mimoriadne zmeny v programe. Z pohrebu bude dávať priamy prenos, v tento deň vyradí z vysielania i všetky zábavné programy.

Vláda štátny smútok vyhlásila doteraz osemkrát. Naposledy 23. decembra 2011 na počesť posledného československého prezidenta Václava Havla, ktorý sa stal symbolom Nežnej revolúcie a zásadných politických zmien v Európe koncom 20. storočia. 

Inzercia

Odporúčame

Udelili slovenských počítačových "Oskarov 2016"

Udelili slovenských počítačových "Oskarov 2016"

Tradícia udeľovania pokračuje už šestnásty rok. Cieľom je zhodnotiť odborné a manažérske úsilie osobností a firiem pôsobiacich v oblasti IT a telekomunikácií, oceniť najvýznamnejšie projekty a produkty, realizované v danom roku.