Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2016

Španielski socialisti sa zmietajú vo vnútrostraníckej kríze

Líder socialistov Pedro Sánchez čelí tlaku, aby odstúpil z funkcie. Ak k tomu dôjde, v Španielsku môže vzniknúť nová vláda bez potreby tretích predčasných parlamentných volieb.

Generálny tajomník Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE) Pedro Sánchez, ktorý chcel aj po viacerých volebných neúspechoch zostať v jej čele, bude musieť upustiť od svojho zámeru. Vyplýva to z informácií, ktoré podľa agentúry DPA s odvolaním sa na hovorcu strany priniesli španielske médiá.

Po dvoch členoch predsedníctva, ktorí zo svojich funkcií odstúpili už skôr, a ich kolegovi, ktorý zomrel, sa ďalšieho pôsobenia v 38-člennom straníckom grémiu vzdali aj ďalší jeho 17 členovia. Keďže tak v grémiu nezostala ani polovica členov, je podľa stanov PSOE povinný odstúpiť z čela strany aj jej líder. Dočasné predsedníctvo musí následne zorganizovať nové voľby do týchto štruktúr.

Práve Sánchez je tým španielskym politikom, ktorý deväť mesiacov bráni vytvoreniu novej vlády úradujúceho konzervatívneho premiéra Mariana Rajoya. I preto čelil rastúcej kritike z radov straníckych kolegov. Zatiaľ však nie je jasné, či Sánchezov odchod z čela PSOE povedie k ukončeniu patovej situácie.

Ešte v utorok Sánchez navrhol, aby sa voľby nového vedenia strany konali 23. októbra, pričom avizoval, že by v nich opäť kandidoval. Zjazd PSOE by sa mal konať začiatkom decembra.

Ak však Španielsko ani po dvoch parlamentných voľbách nebude mať do konca októbra novú vládu, na čo chýba Rajoyovým ľudovcom v zákonodarnom zbore podpora šiestich poslancov, uskutočnia sa v krajine tretie parlamentné voľby v priebehu jediného roka.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.