Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. september 2016

Dobrovoľníci čistia a kultivujú Slovenský raj

„Každoročne prispievame k tomu, aby bol Symbolický cintorín v čo najlepšom stave. Tento rok je potrebná oprava múrov kaplnky,“ uviedla Emília Gondeková z dobrovoľníckeho tímu Embraca.

Konzervácia múrov kaplnky na Symbolickom cintoríne na Kláštorisku bude dominovať víkendovému programu dobrovoľníkov v Slovenskom raji. Dnes už po siedmy raz vyčistia turistické chodníky z Podleska na Kláštorisko členovia Združenia rodičov a priateľov diabetických detí Spišiačik a Tímu dobrovoľníkov spoločnosti Embraco. O deň neskôr sa záujemcovia vyberú do rokliny Kyseľ, ktorá bola po 40 rokoch od ničivého požiaru minulý mesiac opäť sprístupnená. 

„Každoročne prispievame k tomu, aby bol Symbolický cintorín v čo najlepšom stave. Tento rok je potrebná oprava múrov kaplnky. Kameňov je dosť, tak veríme, že výsledky našej práce bude dobre vidieť,“ uviedla Emília Gondeková z dobrovoľníckeho tímu Embraca.

Skupina dobrovoľníkov zrekonštruuje aj studničku v Čiernej doline oproti Veľkému Sokolu. Studnička sa nachádza na začiatku doliny a k jej oprave sa pristúpilo napriek tomu, že samotná Čierna dolina v Národnej prírodnej rezervácii Tri kopce zostáva pre turistov neprístupná. Bude to už piata studnička opravená počas dobrovoľníckych brigád.

Skupina turistov z radov dobrovoľníkov sa v nedeľu 25. septembra vyberie do rokliny Kyseľ, ktorej spodná časť je po desaťročiach uzávery sprístupnená formou feraty, vybavená istiacimi fixnými lanami a železnými stúpačkami.

„Záchranár Dušan Leskovjanský, ktorý tragicky zahynul vlani v júli, sníval o tom, že Kyseľ budú môcť turisti znova navštevovať. Aj takto si chceme jeho sen pripomenúť,“ povedal Peter Herceg zo združenia Spišiačik. Odborný dohľad nad dobrovoľníckym víkendom aj v tomto roku zabezpečuje Vladimír Mucha zo Správy Národného parku Slovenský raj.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.