Amnesty: V sýrskych väzniciach zahynulo počas vojny takmer 18-tisíc ľudí

Správa sa odvoláva na výpovede 65 bývalých väzňov zo sýrskych väzníc. Tento "katalóg príbehov hrôzy" ukazuje v "príšerných detailoch hrozné týranie väzňov", uviedol riaditeľ AI pre Blízky východ Philip Luther.

Od vypuknutia občianskej vojny v Sýrii pred vyše piatimi rokmi prišlo vo väzniciach sýrskeho režimu o život takmer 18-tisíc ľudí. Väzni sú tam od príchodu vystavení ťažkému mučeniu a ďalšiemu týraniu, uviedla v dnes zverejnenej správe organizácia pre ľudské práva Amnesty International (AI). Damask v nej obviňuje zo zločinov proti ľudskosti a žiada postavenie zodpovedných pred súd, informuje agentúra DPA.

Správa sa odvoláva na výpovede 65 bývalých väzňov zo sýrskych väzníc. Tento "katalóg príbehov hrôzy" ukazuje v "príšerných detailoch hrozné týranie väzňov", uviedol riaditeľ AI pre Blízky východ Philip Luther. Mučenie je podľa neho súčasťou systematického a všeobecne rozšíreného zlého zaobchádzania s každým, kto je podozrivý, že stojí proti režimu.

Zadržiavaní informovali napríklad o "rituáli", ktorý označili ako "privítaciu párty" a ktorý zahŕňal silné údery palicami alebo káblami. "Zaobchádzajú s nami ako so zvieratami. Chcú, aby boli ľudia čo najneľudskejší," povedal jeden z tých, čo prežili. Iní vypovedali, že ich mučili elektrickými šokmi alebo im vytrhávali nechty. Objavili sa aj správy, že väzni museli v preplnených celách spať pri mŕtvolách. Takéto tvrdenia sa zhodujú s predošlými vyjadreniami väzňov, ktorých prepustili.

AI vyčíslila počet mŕtvych vo väzniciach sýrskej vlády od začiatku občianskej vojny v krajine v marci 2011 na 17 723. V priemere v nich mesačne zahynie 300 ľudí. Podľa správy pritom ide o konzervatívny odhad. Keďže v týchto väzeniach zmizli desaťtisíce ľudí, je skutočný počet pravdepodobne vyšší.

Organizácia v tejto súvislosti vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby zvýšilo tlak na Sýriu s cieľom dosiahnuť okamžité prepustenie všetkých nenásilných politických väzňov, ako aj zastavenie mučenia a týrania.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo