Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. júl 2016, 12:12

Teroristi vo Francúzsku podrezali kňaza. K útoku sa prihlásil ISIS

Teroristi vo Francúzsku podrezali kňaza. K útoku sa prihlásil ISIS

Obeťou dnešnej rukojemníckej drámy v kostole vo francúzskom meste Saint-Étienne-du-Rouvray je 84-ročný kňaz Jacques Hamel.

Jeho identitu potvrdil arcibiskup z Rouenu Dominique Lebrun. Informovala o tom agentúra AP.

Páchatelia, ktorí vtrhli do kostola počas omše, mu podrezali hrdlo predtým, ako ich polícia zlikvidovala, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na francúzske médiá. Podľa denníka Le Figaro dvaja muži ozbrojení nožmi zadržiavali v miestnom kostole piatich ľudí vrátane kňaza a dvoch mníšok. 

K zodpovednosti za útok sa prostredníctvom svojej tlačovej agentúry Amak prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS). Informovala o tom agentúra DPA.

Počas návštevy miesta tragédie to povedal novinárom aj francúzsky prezident Francois Hollande, ktorý označil útok za zbabelý a potvrdil, že Francúzsko bude proti IS bojovať všetkými prostriedkami.

Príslušníci polície podľa Sky News povedali, že pri zásahu zločinci kričali "Allahu Akbar".

K dráme sa vyjadril aj pápež František. Hovoril o "bolesti a hrôze z tohto absurdného násilia", uviedla spravodajská stanica BBC.

Regionálna spravodajská televízia France 3 uviedla, že rukojemnícka dráma sa začala o 9.45 h. Hovorca ministerstva vnútra Pierre-Henry Brandet potvrdil, že jeden z rukojemníkov je v kritickom stave.

Polícia uzavrela oblasť a vyzvala ľudí, aby sa od miesta držali čo najďalej. 

Francúzske orgány zatkli v rámci vyšetrovania útoku na kostol jednu osobu, neposkytli však zatiaľ nijaké podrobnosti ohľadne jej totožnosti alebo miesta zatknutia. Informáciu poskytla agentúre AP nemenovaná hovorkyňa prokuratúry v Paríži, ktorá má na starosti vyšetrovanie prípadov terorizmu vo Francúzsku.

Predseda regionálnej moslimskej rady Mohammed Karabila v rozhovore pre AP upozornil, že jeden z páchateľov dnešného útoku bol najmenej jeden a pol roka sledovaný políciou po tom, ako vycestoval do Turecka. O druhom z útočníkov, ktorých totožnosť zatiaľ nebola zverejnená, podľa vlastných slov nemá informácie.

Karabila vyjadril nádej, že dnešný útok pripisovaný moslimským extrémistom nepoškodí medzináboženský dialóg v danom regióne.


Pohľad na kostol vo francúzskom meste Saint-Étienne-du-Rouvray. Foto - TASR

"Naša rodina ho poznala tridsaťpäť rokov," uviedla podľa BBC na adresu 84-ročného kňaza žena, ktorá pracuje v neďalekom kozmetickom salóne. "Bol vzácny pre celú komunitu. Bol veľmi diskrétny a nepútal na seba pozornosť."

"Útok zranil celé Francúzsko a všetkých katolíkov. Sme zjednotení," napísal na twitteri francúzsky premiér Manuel Valls, ktorý označil útok za barbarský.

"Volám k Bohu so všetkými ľuďmi dobrej vôle," vyjadril rouenský arcibiskup Dominique Lebrun. "Pozývam aj neveriacich, aby sa k volaniu pridali."

Inzercia

Arcibiskup sa po teroristickom útoku v kostole jeho arcidiecézy vráti zo Svetových dní mládeže v poľskom Krakove do vlasti. Už dnes večer by chcel byť spoločne so šokovanými veriacimi svojej arcidiecézy.

Katolícka cirkev nemá iné zbrane ako modlitby a bratstvo medzi ľuďmi, uvádza sa v stanovisku duchovného zverejnenom dnes v Krakove. Ponechám tu stovky mladých ľudí, ktorí sú budúcnosťou ľudstva a ktorých vyzývam, aby nekapitulovali pred násilím, ale boli apoštolmi civilizácie lásky, zdôraznil francúzsky arcibiskup.

Vláda v Paríži čelí po rukojemníckej dráme v kostole neďaleko Rouenu ostrej kritike niekdajšieho prezidenta krajiny Nicolasa Sarkozyho.

"Je to vojna. A my nemáme inú možnosť, ako ju viesť a zvíťaziť v nej," cituje slová lídra konzervatívnej strany Republikáni tlačová agentúra DPA.


Francúzsky prezident Francois Hollande sa rozpráva s hasičom po príchode do mesta Saint-Étienne-du-Rouvray. Foto - TASR

Sarkozy vyzval francúzsku vládu, aby neodkladne realizovala opatrenia, po ktorých volá jeho strana už niekoľko mesiacov. "Musíme byť neúprosní," zdôraznil exprezident a dodal, že právnické puntičkárstvo, opatrnosť a zámienky nie sú akceptovateľné. Nepriateľ nepozná tabu, hranice, morálku, konštatoval.

Za obrovskú označila zodpovednosť tých, ktorí vládnu vo Francúzsku 30 rokov, líderka ultrapravicového Národného frontu Marine Le Penová, ktorá na jednej zo sociálnych sietí súčasne formulovala, že je poburujúce vidieť ich "tárať".

Obaja opoziční politici vyčítali francúzskej vláde už po teroristickom útoku z Nice nedbalosť a vážne zlyhanie v boji proti terorizmu.

Predseda vlády susedného Belgicka Charles Michel vyjadril dnes Francúzom solidaritu. "Už zasa horor. Myšlienky sú s obeťami a ich príbuznými," odkázal do Paríža.

-at-

Foto: TASR/AP

 

 

Dnes treba vedieť

pred 32 minútami

Na Slovensko má prísť v nadchádzajúcich týždňoch vyše 1400 vakcín proti opičím kiahňam. Dodávku organizuje Európska komisia, pričom členské krajiny majú dostať podiel podľa počtu obyvateľov. (tasr)

pred 2 hodinami

Hurikán Fiona zasiahol pobrežie kanadskej provincie Nové Škótsko. Bez elektrickej energie sa ocitlo pol milióna domácností. Vietor dosahuje rýchlosť 144 kilometrov za hodinu a husto prší. (tasr)

pred 4 hodinami

Účasť na referendách o pripojení k Rusku v ukrajinských oblastiach okupovaných ruskými silami dosiahla v piatok okolo 20 percent. Informuje o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na ruské médiá. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.