Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. júl 2016, 23:04

Turecko: vláda potlačila pokus o prevrat, hlásia 265 mŕtvych

Turecko: vláda potlačila pokus o prevrat, hlásia 265 mŕtvych

Na snímke tureckí vojaci v Istanbule 15. júla 2016. Foto: TASR/AP

Skupina v rámci armády sa zapojila do pokusu o štátny prevrat. Erdogan hovorí o vlastizrade a pomste. Bezpečnostné zložky zatkli viac ako 1500 príslušníkov armády.

Hlavné mesto Turecka Ankara aj Istanbul majú za sebou noc plnú výbuchov, streľby, vzdušných útokov a nepokojov v uliciach. 

Udalosti sprevádzajúce pokus o vojenský prevrat si podľa tureckého premiéra Benalia Yildirima vyžiadali životy najmenej 265 ľudí, vrátane 161 obetí medzi vládnymi silami a civilistami. Premiér dodal, že ďalších vyše 1400 ľudí utrpelo zranenia v zmätku, ktorý nastal. Viac ako 2800 osôb je zadržaných.

Premiér označil noc za "temnú škvrnu na tureckej demokracii" a vinu za vojenský prevrat pripísal "paralelnej teroristickej organizácii".

Tento výraz používajú turecké vládne úrady na označenie hnutia islamisticky orientovaného tureckého duchovného Fethullaha Gülena, žijúceho v exile v Spojených štátoch, dodala informácie tlačová agentúra AP.

"Dostanú každý možný trest, aký si zaslúžia," povedal premiér a poznamenal, že páchatelia pokusu o štátny prevrat sú teraz v rukých justičného systému.

Podľa vyjadrení vládnych predstaviteľov zatkli bezpečnostné zložky v súvislosti s pokusom o prevrat až 1563 príslušníkov armády.Odvolaní boli piati generáli a 29 plukovníkov. Ďalší generál, ktorý bol účastníkom vzbury, údajne počas noci zahynul.

Erdoganova kancelária vydala vyhlásenie, podľa ktorého je najnovší pokus o zvrhnutie demokraticky zvolenej vlády v Turecku dielom skupiny v rámci armády, konajúcej mimo hierarchie velenia. Podľa prezidenta za celou akciou stojí hnutie vplyvného kazateľa Fethullaha Gülena, ktorý žije v americkom exile.

Erdogan prehovoril k národu z Istanbulu, kam sa premiestnil v noci z prímorského letoviska Marmaris. Počas prejavu odvysielanom štátnou televíziou uviedol, že prívrženci prevratu zaplatia vysokú cenu za vlastizradu Turecka". Prezident dodal, že jeho generálneho tajomníka uniesli osnovatelia vzbury.

Vládni predstavitelia uviedli, že pokus o štátny prevrat sa nevydaril aj vďaka tomu, že do ulíc miest vyšli milióny obyvateľov, ktorí tak zabránili vzbúreneckým silám uzurpovať si moc.

Členovia tamojšieho parlamentu sa popoludní zišli na mimoriadnom zasadnutí v poškodenej budove zákonodarného zboru v Ankare. Prítomní poslanci držali minútu ticha za obete pred tým, ako si vypočuli tureckú hymnu, informovala tlačová agentúra DPA.

Premiér Binali Yildirim vstúpil do rokovacej sály za potlesku poslancov, pričom si podal ruku s niektorými z opozičných politikov. Na zasadnutí sa zúčastnili členovia všetkých štyroch politických strán v tureckom parlamente, ktoré zhodne vystúpili proti pokusu o prevrat. Ten odsúdili aj demonštranti, ktorí sa medzitým zišli pred parlamentným sídlom.

Svetoví politici vyjadrili podporu demokraticky zvolenej tureckej vláde a vyzvali všetky strany na zdržanlivosť.

Pokus o prevrat odsúdili aj lídri náboženských komunít v Turecku. Zástupcovia židovských, kresťanských a moslimských spoločností vyjadrili v spoločnom vyhlásení "veľký zármutok nad teroristickými útokmi, ktoré narušujú mier našej veľkej krajiny a sveta".

K signatárom patria predseda tureckého Direktorátu pre náboženské záležitosti, istanbulský pravoslávny patriarcha Bartolomej I. a hlavný rabín tureckej židovskej komunity, píše agentúra AP.

Vodcom pokusu o štátny prevrat v Turecku bol plukovník Muharrem Kose. Informovala o tom agentúra AP, citujúc tureckú štátnu tlačovú agentúru Anadolu, ktorá sa odvoláva na nemenované armádne zdroje.

Kose, ktorý stál na čele právneho poradného oddelenia armády, bol pred krátkym časom zbavený funkcie. Podľa agentúry Anadolu ďalšími dôstojníkmi zapletenými do pokusu o prevrat sú Mehmet Oguz Akkus, Erkan Agin a Dogan Uysal.

Pokus o vojenský prevrat ostro odsúdila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. "Je tragické, že tak veľa ľudí zaplatilo za tento pokus o prevrat životom. Krviprelievanie v Turecku sa musí teraz skončiť," uviedla so zdôraznením, že je právom obyvateľov krajiny v slobodných voľbách rozhodnúť, kto im bude vládnuť. "Tanky na uliciach a letecké útoky proti vlastnému obyvateľstvu sú bezprávie," dodala.

Nemecko je podľa nej s Tureckom úzko späté, dennou spoluprácou v pozícii partnerov v NATO i prostredníctvom miliónov ľudí, ktorí žijú v Nemecku a majú rodinné korene v Turecku. "Želám tureckému ľudu, aby po traumatických zážitkoch posledných hodín do krajiny znova zavítal vnútorný pokoj... a aby boli násilná konfrontácia a rozdelenie prekonané," dodala Merkelová.

 

Čo sa stalo:

Inzercia

Nad tureckým hlavným mestom Ankara boli v piatok večer zaznamenané prelety vojenských lietadiel, vojenské vozidlá blokujú i mosty v Istanbule. Informuje o tom agentúra AP.

Turecký premiér Binali Yildirim pre miestne médiá vyhlásil, že skupina v rámci armády sa zapojila do pokusu o štátny prevrat, bližšie detaily však neuviedol. Zdôraznil, že Turecko nepripustí nijakú "iniciatívu, ktorá by mohla narušiť demokraciu".

"Zameriavame sa na možnosť pokusu o štátny prevrat. Ide o protizákonnú činnosť určitej skupiny vo vnútri armády, ktorá koná mimo vojenského velenia. Náš ľud musí vedieť, že nedopustíme nijakú aktivitu, ktorá by poškodila demokraciu," dodal.

Podľa tureckej tlačovej agentúry Dogan došlo k zablokovaniu jednosmernej premávky na istanbulskom moste cez Bospor, ako aj na Moste Fatiha Sultána Mehmeta vojenskými vozidlami.

Turecké ozbrojené sily "v plnej miere prevzali kontrolu" nad krajinou, uviedla dnes s odvolaním sa na armádne zdroje turecká tlačová agentúra Dogan.

Podľa agentúry Dogan, ktorú cituje agentúra AP, turecká armáda pristúpila k tomuto kroku so zámerom "opätovne nastoliť poriadok, demokraciu, ľudské práva a slobody, a zabezpečiť, aby bol v krajine znova zavedený právny poriadok".

V stanovisku armády sa ďalej uvádza, že "všetky medzinárodné dohody a záväzky zostanú v platnosti a dobré vzťahy so všetkými štátmi sveta budú pokračovať".

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pochybuje o tom, že prebiehajúci pokus armády o štátny prevrat bude úspešný. Prezident to vyhlásil dnes pre spravodajskú stanicu CNN Türk, ktorú cituje agentúra AP.

"Neverím, že tento pokus o prevrat bude úspešný. Neexistuje tu jednotné velenie," uviedol Erdogan, pričom vyzval turecký ľud, aby vyšiel do ulíc a postavil sa proti vzbúrenej armáde. Tá vo svojom skoršom vyhlásení uviedla, že prevzala plnú kontrolu nad krajinou. Podľa prezidenta však ide iba o povstanie určitej frakcie vo vnútri ozbrojených síl.

Erdogan je podľa vyjadrenia vládnych činiteľov mimo ohrozenia a nachádza sa na utajenom mieste. Stanica CNN Türk informovala, že v hlavnom meste Ankara bolo počuť mohutné výbuchy a explózia nastala aj v budove štátnej televízie.

Turecké štátne média hlásia, že vojenské vrtuľníky zaútočili aj na policajné ústredie v Ankare. Boli hlásené aj tanky pohybujúce sa smerom k vládnej budove, ktorú využíva turecký premiér Binali Yildirim a jeho zástupcovia.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej vyzval svojich krajanov nachádzajúcich sa na tureckom území, aby zachovali pokoj a zostali vo svojich domovoch.

Lavrov to vyhlásil na spoločnej tlačovej konferencii so svojím americkým rezortným náprotivkom Johnom Kerrym, ktorý je momentálne na návšteve Ruska. Podobné varovanie vydal aj ruský úrad cestovného ruchu, keďže Turecko je obľúbenou destináciou ruských turistov.

Kerry pri tejto príležitosti vyjadril nádej, že v Turecku zostane zachovaná stabilita. Ankara je kľúčovým spojencom USA a medzinárodnej koalície bojujúcej proti radikálom zo samozvaného Islamského štátu (IS) v Sýrii a Iraku.

Živé vysielanie britskej televízie Sky News z Turecka:

Živé vysielanie tureckej verzie televízie CNN:

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Na Slovensko má prísť v nadchádzajúcich týždňoch vyše 1400 vakcín proti opičím kiahňam. Dodávku organizuje Európska komisia, pričom členské krajiny majú dostať podiel podľa počtu obyvateľov. (tasr)

pred 3 hodinami

Hurikán Fiona zasiahol pobrežie kanadskej provincie Nové Škótsko. Bez elektrickej energie sa ocitlo pol milióna domácností. Vietor dosahuje rýchlosť 144 kilometrov za hodinu a husto prší. (tasr)

pred 4 hodinami

Účasť na referendách o pripojení k Rusku v ukrajinských oblastiach okupovaných ruskými silami dosiahla v piatok okolo 20 percent. Informuje o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na ruské médiá. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.