Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. júl 2016, 07:07

Šofér – zabijak z Nice nebol na zozname sledovaných osôb (aktualizované)

Šofér – zabijak z Nice nebol na zozname sledovaných osôb (aktualizované)

Policajní vyšetrovatelia skúmajú rozstrieľané nákladné auto na mieste teroristického útoku na promenáde v Nice (Foto: TASR/AP)

Polícia vodiča nákladiaku, ktorý vo štvrtok večer vrazil do davu v Nice, zastrelila a následne v jeho aute objavila strelné zbrane, výbušniny aj granáty.

Na najmenej 84 mŕtvych vzrástla bilancia štvrtkového teroristického útoku v juhofrancúzskom meste Nice.

Osemnásť zranených je v kritickom stave a desiatky ďalších utrpeli zranenia ľahšieho charakteru. Ďalším približne 120 osobám bolo potrebné poskytnúť odbornú pomoc, informovalo francúzske ministerstvo vnútra.

Vodič nákladiaku vrazil vo štvrtok večer okolo 22.30 úmyselne do davu ľudí oslavujúcich Deň dobytia Bastily na promenáde Promenade des Anglais. K incidentu došlo tesne po slávnostnom ohňostroji, uvádza spravodajská stanica BBC. 

Podľa informácií francúzskych médií viacero ľudí utrpelo zranenia, keď ich postrelil útočník páliaci z ručnej strelnej zbrane z kabíny nákladiaka. Niekoľkých ďalších ušliapal dav, keď sa ľudia v panike pokúšali dostať čo najďalej od miesta útoku. 

Polícia vodiča nákladiaku zastrelila a následne v jeho aute objavila strelné zbrane, výbušniny aj granáty. K útoku sa zároveň doposiaľ neprihlásila nijaká teroristická skupina.

Podľa francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda však nemožno poprieť, že útok má črty terorizmu. Francúzsky prezident zároveň dodal, že výnimočný stav, ktorý sa v krajine skončí 26. júla, bude hneď predĺžený o ďalšie tri mesiace. 

Hollande zvolal kvôli útoku na dnes zasadenie krízového štábu v Paríži, po jeho skončení sa podľa informácií agentúry AP vydá do Nice. Francúzsky prezident uviedol, že okrem predĺženia výnimočného stavu plánuje do služby povolať rezervné zložky a posilniť policajné hliadky, a to najmä na francúzskych hraniciach.

Podľa informácií francúzskej televízie BMF a regionálneho denníka Nice-Matin sa po zneškodnení vodiča nákladiaku, ktorý v noci nadnes zabil vo francúzskom meste najmenej 80 ľudí a približne 50 ďalších zranil,našiel v jeho aute preukaz totožnosti. 

Noviny Nice Matin identifikovali páchateľa ako Mohameda Lahouaieja Bouhlela. Podľa denníka bol tento 31-ročný francúzsky občan tuniského pôvodu otcom trojročného dieťaťa. 

Francúzske médiá tiež s odvolaním sa na policajné zdroje uviedli, že útočník bol obyvateľom Nice. V trestnom registri mal len záznamy za "bežné trestné činy", ako sú krádeže či domáce násilie, za ktoré bol podmienečne odsúdený. 

Inzercia

Lahouaiej Bouhlel však nebol na zozname osôb sledovaných tajnými službami pre podozrenie z terorizmu alebo radikalizácie. 

Jeho doklady sa našli priamo vo vozidle použitom pri útoku. Totožnosť však definitívne potvrdia až testy DNA, ktorých výsledky zatiaľ nie sú k dispozícií.

Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve sa k týmto informáciám doposiaľ odmietol vyjadriť, pričom uviedol, že „identifikácia zločinca ešte prebieha“. „Sme vo vojne s teroristami, ktorí nás chcú zasiahnuť za každú cenu a veľmi násilným spôsobom,“ dodal minister, ktorého citovala agentúra AP.

Foto: TASR/AP

Slováci sa medzi zranenými ani obeťami útoku zatiaľ nenachádzajú, informoval slovenský rezort diplomacie. 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Hurikán Fiona zasiahol pobrežie kanadskej provincie Nové Škótsko. Bez elektrickej energie sa ocitlo pol milióna domácností. Vietor dosahuje rýchlosť 144 kilometrov za hodinu a husto prší. (tasr)

pred 3 hodinami

Účasť na referendách o pripojení k Rusku v ukrajinských oblastiach okupovaných ruskými silami dosiahla v piatok okolo 20 percent. Informuje o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na ruské médiá. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.