Odporcovia liberalizácie interrupcií v Poľsku vyšli do ulíc Varšavy

Odporcovia liberalizácie interrupcií v Poľsku vyšli do ulíc Varšavy
Foto – TASR/AP
Poľský parlament v piatok odhlasoval pokračovanie prác na návrhoch, ktoré by uvoľnili prísne interrupčné pravidlá.
3 minúty čítania 3 min
Vypočuť článok
Odporcovia liberalizácie interrupcií v Poľsku vyšli do ulíc Varšavy
0:00
0:00
0:00 0:00
TASR
TASR
Ďalšie autorove články:

Biela vrana Ocenenie získali odbojár Otto Šimko, psychológ Anton Heretik a tri bývalé zamestnankyne SNG

Robert Fico požiadal šéfa NATO Marka Rutteho o posilnenie protivzdušnej obrany Slovenska

Dodávateľ vody v Gaze pozastavil svoje služby po zadržaní zamestnanca Hamasom

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Tisíce ľudí sa vydali na pochod ulicami Varšavy, aby protestovali proti vládou navrhovanej liberalizácii prísnych pravidiel na vykonávanie interrupcií.

Ako informovala agentúra AP, mnohí účastníci pochodu v centre mesta tlačili kočíky s deťmi, iní niesli bielo-červené poľské vlajky či plagáty zobrazujúce ľudský plod v maternici.

Katolícka cirkev v Poľsku vyzvala, aby sa nedeľa stala dňom modlitieb „na obranu počatého života“, a podporila pochod organizovaný pro-life hnutím.

„Vzhľadom na podporu potratov v posledných mesiacoch bude pochod vzácnou príležitosťou ukázať našu podporu ochrane ľudského života od počatia po prirodzenú smrť,“ uviedla vo vyhlásení federácia hnutí za život.

Reagovali takto na prebiehajúcu verejnú diskusiu o krokoch, ktoré poľská vláda premiéra Donalda Tuska podniká v záujme liberalizácie prísneho interrupčného zákona, ktorý svojho času prijala predchádzajúca konzervatívna vláda.

Poľský parlament totiž v piatok odhlasoval pokračovanie prác na návrhoch, ktoré by uvoľnili tieto prísne interrupčné pravidlá. Poslanci Sejmu budú pracovať na štyroch samostatných návrhoch zákonov.

Dva z nich navrhujú legalizáciu interrupcií do 12. týždňa tehotenstva v súlade s európskymi normami. Ďalší navrhuje dekriminalizáciu pomoci žene pri umelom prerušení tehotenstva.

Štvrtý zachováva zákaz interrupcií vo väčšine prípadov, ale umožnil by ukončiť tehotenstvo, ak by bol plod poškodený. Toto právo v roku 2020 eliminovalo rozhodnutie ústavného súdu.

Ženy väčšinou užívajú interrupčné tabletky zo zahraničia

Predpokladá sa, že prípravy návrhov zákona zaberú týždne alebo aj mesiace. Súčasne sa očakáva, že konzervatívny prezident Andrzej Duda, ktorého funkčné obdobie trvá ešte rok, ich bude vetovať. Takto postupoval aj v marci, keď vetoval návrh zákona, ktorý by sprístupnil voľný predaj núdzovej antikoncepcie pre ženy a dievčatá od 15 rokov.

V súčasnosti sú interrupcie v Poľsku povolené iba v prípadoch znásilnenia alebo incestu alebo ak je ohrozený život alebo zdravie ženy.

AP vo svojej správe približuje, že podľa poľského ministerstva zdravotníctva bolo v roku 2022 v poľských nemocniciach vykonaných 161 interrupcií. Zástancovia potratov však odhadujú, že potrat v Poľsku každoročne podstúpi približne 120-tisíc žien – väčšinou užitím tzv. interrupčných tabletiek zakúpených v zahraničí.

V Poľsku pritom platí, že ženy, ktoré sa samy pokúsia o umelé prerušenie tehotenstva, nie sú potrestané, ale každému, kto im pomáha, môže hroziť až trojročné väzenie.

Zástancovia ochrany reprodukčných práv tvrdia, že výsledkom tohto stavu je, že lekári odmietajú ženy aj v prípadoch, keď by interrupcia bola legálna. Lekári sa totiž obávajú prípadných právnych následkov pre seba samých.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Poľsko Varšava
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
pred 7 hodinami

Súhrn udalostí v utorok 18. novembra:

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť