EÚ navrhuje obmedziť obchodovanie s troma čínskymi firmami za ich pomoc Rusku

V prípade schválenia by išlo o prvý zásah EÚ proti firmám z Číny, odkedy Rusko napadlo Ukrajinu.
3 minúty čítania 3 min
Vypočuť článok
EÚ navrhuje obmedziť obchodovanie s troma čínskymi firmami za ich pomoc Rusku
0:00
0:00
0:00 0:00
TASR
TASR
Ďalšie autorove články:

Biela vrana Ocenenie získali odbojár Otto Šimko, psychológ Anton Heretik a tri bývalé zamestnankyne SNG

Robert Fico požiadal šéfa NATO Marka Rutteho o posilnenie protivzdušnej obrany Slovenska

Dodávateľ vody v Gaze pozastavil svoje služby po zadržaní zamestnanca Hamasom

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Európska únia navrhla nové obchodné obmedzenia pre približne dve desiatky firiem vrátane troch so sídlom v Číne. Sú obvinené z podpory ruskej vojny na Ukrajine.

V prípade schválenia by išlo o prvý zásah EÚ proti firmám z Číny, odkedy Rusko napadlo Ukrajinu. Zoznam zahŕňa subjekty z Hongkongu, Srbska, Indie, Turecka, Kazachstanu či Thajska. Vyplýva to z návrhu, ktorý sa podarilo získať agentúre Bloomberg. Spoločnosti nie sú menované z právnych dôvodov.

Reštrikcie by zakazovali európskym firmám obchodovať s týmito spoločnosťami. Cieľom EÚ je obmedziť schopnosť Ruska dostať sa k tovaru, na ktorý sa vzťahujú sankcie, prostredníctvom firiem v tretích krajinách. EÚ už predtým navrhla zaradiť na zoznam niekoľko čínskych firiem, ale tieto návrhy neprešli pre odpor niektorých členských štátov a po tom, čo Peking poskytol EÚ záruky.

Táto otázka je mimoriadne dôležitá pre Úniu, ktorá považuje Čínu za jedného zo svojich kľúčových obchodných partnerov. Na prijatie sankcií EÚ je potrebná podpora všetkých členských štátov a pred schválením sa môže návrh zmeniť.

Podľa dokumentu sú na zozname väčšinou technologické firmy a výrobcovia elektroniky. Čelia obvineniu z „prispievania k vojenskému a technologickému zlepšeniu Ruska alebo k rozvoju ruského obranného a bezpečnostného sektora“.

Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová vlani v apríli počas návštevy v Pekingu a varovala čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga pred zapojením sa do vojny. „Rovnako počítame s tým, že Čína neposkytne Rusku žiadne vojenské vybavenie priamo ani nepriamo, pretože všetci vieme, že vyzbrojenie agresora by bolo v rozpore s medzinárodným právom. A výrazne by to poškodilo náš vzťah,“ povedala vtedy.

Zaradenie firiem do navrhovaného zoznamu „neznamená žiadne pripisovanie zodpovednosti za ich činy jurisdikcii, v ktorej pôsobia“, uvádza sa v dokumente. Tieto firmy väčšinou dovážajú zakázané technológie a elektroniku a reexportujú ju do Ruska.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Rusko Európska únia Čína
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
pred 6 hodinami

Súhrn udalostí v utorok 18. novembra:

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť