Sledovali sme online
17.08 Viktor Orbán uhral všetko, môže ísť spokojný domov, hovorí Robert Fico.
Slovenský premiér Robert Fico po samite uviedol, že Viktor Orbán sa správal predvídateľne a seriózne, keď hovoril už od minulého roka, že bude mať problém s revíziou rozpočtu, pokiaľ nebudú naplnené podmienky, ktoré maďarská vláda má.
Poukazuje pritom na vetu v záveroch samitu, ktorý sa odvoláva na text z roku 2020 o právnom štáte, v ktorom sa píše, že samotné zistenie, že došlo k porušeniu zásad právneho štátu, nestačí na spustenie sankčného mechanizmu.
„Ja si myslím, že Viktor Orbán im niečo pripomenul všetkým, že čo vlastne bolo dohodnuté. A že či to takto je aplikované aj vo vzťahu k Maďarsku, preto táto jedna všeobecná veta podľa mňa je to, čo Viktor Orbán uhral a uhral prakticky všetko. Takže môže ísť spokojný domov,“ hovorí Fico s tým, že Orbán bojoval za svoje záujmy, pretože mal zastavené peniaze.
„Bola to krajina, ktorá prakticky nečerpala žiadne európske fondy. A táto veta postačovala aj ostatným lídrom, ktorí rozhodujú o veľkých peniazoch, pretože si uvedomovali, že pokiaľ by nedošlo k dohode Maďarska a EÚ, tak nemáme revíziu rozpočtu,“ uviedol Fico.
„Ja sa domnievam, že v tejto vete z roku 2020 je dôvod, prečo Viktor Orbán súhlasil nakoniec so závermi. V ničom inom to nemôže byť. Myslíte, že ho dovydierali? Tomu neverím," dodal.
Poznamenal, že maďarská vláda aj Európska únia dosiahli to, čo potrebovali. Označil to za slušný kompromis.
Fico tvrdí, že do záverov samitu bola zaradená aj slovenská požiadavka, ktorá sa týka ochrany záujmov Európskej únie pri vyplácaní pomoci pre Ukrajinu. Týka sa to najmä ochrany pred podvodmi a korupciou.
Podľa Fica bola tiež principiálna požiadavka Slovenska, že chceme peniaze na migráciu, čo bolo prijaté.
15.06 Maďarský premiér Viktor Orbán ohlásil víťazstvo na samite aj napriek tomu, že Únia schválila pomoc, ktorú predtým blokoval.
Uviedol, že Maďarsko vyrokovalo kontrolný mechanizmus, ktorý zaručuje rozumné využitie peňazí pre Ukrajinu. Dodal, že vybojoval záruky, že maďarské peniaze nemôžu skončiť na Ukrajine.
Šéf Orbánovej kancelárie vyhlásil, že pri podpore Ukrajiny čelili dvom hrozbám. Prvou bol pokus poslať peniaze bez kontrolných mechanizmov a druhým obava, že peniaze maďarských občanov by mohli skončiť na Ukrajine.
„Dnes sa nám podarilo vyhnúť sa obom hrozbám. Na konci prvého roka je potrebné znovu prerokovať pomoc Ukrajine a na konci druhého roka bude celá otázka prehodnotená v kontexte rozpočtu EÚ na ďalšie obdobie. Oprávnené prostriedky z EÚ pre Maďarsko zostanú jeho obyvateľom, pričom Európska rada zaručí spravodlivé rokovania o ich prístupe s Komisiou,“ hovorí.
Samotný Orbán vyhlásil, že Maďarsko bolo podľa jeho slov dlho proti dohode, potom dalo alternatívny návrh a napokon po dlhých rokovaniach podporilo aj kompromisné riešenie.
„Nezapájame sa do vojny, neposielame zbrane, stále sme na strane mieru," dodal Orbán. Pripomenul, že v stredu večer rokovali dlhé hodiny a pokračovali vo štvrtok skoro ráno.
Diskusie sa podľa neho v decembri prerušili, pretože sa nenašlo riešenie dvoch maďarských problémov. „Báli sme sa, že eurofondy kvôli Maďarom, ktoré nám výbor doteraz nedal, skôr či neskôr skončia na Ukrajine. Obávali sme sa aj toho, že budeme Ukrajine sprístupňovať financie príliš dlho a nekontrolovane," podčiarkol.
Vo štvrtok ráno Maďarsko dostalo ponuku a nakoniec bol dohodnutý kontrolný mechanizmus, ktorý zaručuje racionálne použitie peňazí. Budapešť dostala záruku, že peniaze Maďarska nemôžu ísť na Ukrajinu. (guardian, tasr)
13.49 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa vo videopríhovore poďakoval lídrom na samite.
Podľa neho je dohoda signálom, že Ukrajina aj Európa odolajú. Lídrov zároveň vyzval, aby zintenzívnili vojenskú pomoc. Pripomenul, že sa oneskoril plán EÚ dodať Ukrajine milión kusov delostreleckej munície. (guardian)
13.02 Podľa zdrojov serveru Politico sa európskym lídrom podarilo získať Orbána tromi dodatkami.
Európska komisia by mala každoročne vyhodnotiť, ako sa balík pomoci na Ukrajine realizoval, o vyhodnotení sa bude diskutovať na úrovni lídrov, a ak to bude potrebné, Európska rada môže po dvoch rokoch požiadať Komisiu, aby rozpočet pomoci zmenila.
Lídri EÚ podľa Politica pridali do draftu dohody aj riadok odkazujúci na predchádzajúce závery z decembra 2020, aby zaručili, že spôsob, akým Európska komisia hodnotí právny štát v Maďarsku, sa bude vykonávať spravodlivým a objektívnym spôsobom.
V texte sa píše, že „samotné zistenie, že došlo k porušeniu zásad právneho štátu, nestačí na spustenie sankčného mechanizmu“.
Politico dodáva, že to je „hudba pre Orbánove uši, pretože text z roku 2020 má dôsledky na 6,3 miliardy eur z kohéznych fondov EÚ, ktoré boli Maďarsku zmrazené pre nedostatky v oblasti právneho štátu“.
12.44 Po dosiahnutí dohody ostáva zatiaľ hlavnou nezodpovedanou otázkou, čo vyrokoval Viktor Orbán výmenou za upustenie od veta.
Denník The Guardian s odvolaním sa na delegátov niektorých členských štátov zapojených do rokovaní píše, že lídri EÚ sa na schôdzkach pred samitom Orbánovi nevyhrážali odobratím hlasovacieho práva ani podkopaním maďarskej ekonomiky.
12.04 Na balíku finančnej podpory pre Ukrajinu sa zhodlo všetkých 27 krajín. Súhlasil s ním teda aj slovenský premiér Robert Fico.
11.52 Portál Politico píše, že dohoda sa zrodila po tom, ako malá skupina lídrov presvedčila maďarského premiéra Viktora Orbána, aby upustil od svojho veta pri podpore Ukrajiny.
Predseda Rady EÚ Charles Michel, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a lídri Francúzska, Nemecka a Talianska sa stretli za zatvorenými dverami s maďarským premiérom.
Stretnutie sa potom rozšírilo o ďalších lídrov vrátane holandského premiéra Marka Rutteho, poľského premiéra Donalda Tuska a belgického premiéra Alexandra De Croa.
11.35 Lídri členských štátov Európskej únie sa dohodli na 50-miliardovej pomoci Ukrajine. Na sociálnej sieti X to oznámil šéf Európskej rady Charles Michel.
Dohodu doteraz blokoval maďarský premiér Viktor Orbán. Zhoda sa zrodila krátko po začiatku samitu.
„Máme dohodu,“ napísal Michel s tým, že všetkých 27 lídrov sa dohodlo na dodatočnom balíku podpory pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur v rámci rozpočtu EÚ.
Dodal, že to znamená stabilné, dlhodobé a predvídateľné financovanie Ukrajiny.
Čo je hlavná téma samitu: Dohoda členských krajín na revízii rozpočtu EÚ a zaistení balíka finančnej pomoci pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur na nadchádzajúce štyri roky. Suma, ktorú ešte vlani v lete navrhla Európska komisia, má Kyjevu aj počas vojny s Ruskom – do konca roku 2027 – zaistiť normálne fungovanie štátu s vyplácaním dôchodkov a miezd pre učiteľov, úradníkov či lekárov.
Postoj Maďarska pred samitom: Viktor Orbán ešte v decembri návrh balíka pomoci zablokoval. Navrhoval, aby v uvedenom období EÚ každý rok schvaľovala časti finančného balíka určeného pre Ukrajincov.
Kompromisný návrh: EÚ sa patovú situácia snažila odblokovať návrhom, podľa ktorého sa lídri členských štátov dohodnú na každoročnom mimoriadnom rokovaní s cieľom zhodnotiť, ako ukrajinská strana čerpá balík finančnej pomoci 50 miliárd eur. O tom, že podobný návrh je v predpripravených záveroch samitu, informovala agentúra Reuters. (tasr)