Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. december 2023, 11:37

Fidesz navrhol uznesenie odmietajúce rokovania o vstupe Ukrajiny do EÚ

Fidesz navrhol uznesenie odmietajúce rokovania o vstupe Ukrajiny do EÚ

Ilustračné foto: TASR/AP

Maďarský premiér Viktor Orbán začiatkom mesiaca označil za chybu, že eurokomisia trvá na tom, aby bola otázka vstupu Ukrajiny do Únie zaradená do programu decembrového summitu lídrov EÚ.

Predsedovia parlamentných frakcií strán maďarského vládneho bloku Fidesz-KDNP Máté Kocsis a István Simicskó predložili parlamentu návrh uznesenia, v ktorom odmietajú začatie prístupových rokovaní Ukrajiny s EÚ. Tvrdia, že Ukrajina nespĺňa predpoklady na vstup do Únie, politika rozširovania EÚ musí zostať objektívnym procesom, ktorý je založený na výkone, a že ukrajinská politika EÚ si vyžaduje strategickú diskusiu o všetkých jej prvkoch.

Návrh Európskej komisie na začatie prístupových rokovaní Ukrajiny pred tým, než by o tejto otázke prebehla strategická diskusia, je podľa lídrov frakcií maďarských vládnych strán nepripravený, nekonzistentný a nezohľadňuje zásadné maďarské záujmy.

Podľa Fidesz-KDNP musí maďarský parlament odsúdiť všetky politické a finančné tlaky, ktoré by nútili Maďarsko zmeniť tento svoj suverénny postoj. „Národné zhromaždenie vyzýva vládu, aby zastupovala vyššie uvedené stanovisko v Európskej rade a inštitúciách Európskej únie pri rozhodnutiach súvisiacich s prístupovým procesom Ukrajiny,“ píše sa v návrhu.

Predseda vlády Viktor Orbán začiatkom mesiaca označil za chybu, že eurokomisia trvá na tom, aby bola otázka vstupu Ukrajiny do Únie zaradená do programu summitu lídrov EÚ, ktorý sa uskutoční v Bruseli 14. a 15. decembra. Podľa Orbána totiž tento krok ešte nie je dostatočne pripravený.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 25 minútami

Vláda sa bude dnes na výjazdovom rokovaní v Michalovciach zaoberať najmä sociálno-ekonomickou situáciou a problémami v okresoch Michalovce a Sobrance. Okrem toho je na programe aj schválenie národných víz pre občanov tretích krajín či investičná pomoc pre michalovskú spoločnosť Lichtgitter FRP Slovakia. (tasr)

pred 10 hodinami

„Niektorí prednostovia kliník pôsobia dojmom, že posť opustia až vtedy, keď ich vynesú z kliniky nohami napred,“ hovorí mladý lekár Samuel Majna. Keď sa chcel ísť vzdelávať, nadriadení ho nepustili s výhradou, že je príliš aktívny a mal by radšej pracovať na oddelení za starších kolegov. Z vlastnej skúsenosti hovorí aj o tom, ako sú mladí lekári tlačení robiť vyšetrenia, s ktorými nesúhlasia, alebo v liečbe pacienta nepostupovať podľa najnovších medicínskych štandardov. Pacientov tak liečia aj podľa 10 rokov starých metód. Aj to je podľa neho dôvod, prečo je ťažké nájsť vzory medzi staršími lekármi.

pred 10 hodinami

Bude ako „rodovo podmienené násilie“ definovaný prípad, ak žena identifikujúca sa ako muž napadne muža identifikujúceho sa ako žena? A napokon stačí, aby sa mužský páchateľ, ktorý napadol ženu, vyhlásil tiež za ženu a už to nebude „rodovo podmienené násilie“, ale len obyčajná bitka medzi dvoma ženami. Je to len malá vzorka, aké absurdné situácie môžu vyplynúť z toho, ak sa začne v trestnom práve zohľadňovať takzvaný sociálny rod, teda nie objektívna biológia, ale subjektívny pocit. Zvlášť ak majú byť páchatelia tohto typu násilia trestaní prísnejšie.

pred 11 hodinami

Právnik Vasilij Dubkov, ktorý zastupoval Alexeja Navaľného, bol v utorok v Moskve nakrátko zadržaný. Informovali o tom ruské médiá, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra Reuters. Dubkov neskôr pre nezávislý spravodajský server Verstka povedal, že bol prepustený na slobodu. Dôvod nekomentoval, ale označil to za marenie svojej advokátskej činnosti. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.