Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. december 2023, 18:15

Péter Szijjártó

Maďarsko-poľské bratstvo je súčasťou stratégie zahraničnej politiky

Podľa šéfa maďarskej diplomacie je bratstvo bratstvom aj v prípade, ak existujú rôzne postoje či prístupy k určitým otázkam.

Udržanie maďarsko-poľského bratstva bude naďalej ústredným prvkom stratégie maďarskej zahraničnej politiky, aj keď obe strany budú mať k niektorým otázkam rozdielne postoje. Vyhlásil to v pondelok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó po schôdzke s poľským ministrom zahraničných vecí Szymonom Szynkowským vel Sękom. S odvolaním sa na agentúru MTI o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

„Maďarsko-poľské vzťahy sú pre nás viac než priateľstvo a viac než spojenecká spolupráca. My v Maďarsku pristupujeme k maďarsko-poľským vzťahom na úrovni bratstva,“ povedal Szijjártó. Bratstvo je bratstvom podľa jeho slov aj v prípade, ak existujú rôzne postoje či prístupy k určitým otázkam.

Šéf maďarskej diplomacie podčiarkol, že Maďarsko rešpektuje rozhodnutie poľského národa a snaží sa o dobrú spoluprácu so zvolenou vládou.

Ministri sa zhodli, že v záujme silného Poľska i silného Maďarska je silná EÚ. Szijjártó v tejto súvislosti odmietol „extrémne“ plány, ktorých cieľom je „vytvorenie akéhosi superštátu“, čím by Brusel získal ešte viac právomocí.

„Myslíme si, že v Bruseli je už dosť právomocí. V skutočnosti vidíme, že keď je kríza, ťažké obdobie, tak rozhodnutia členských štátov, rozhodnutia v rámci medzivládnych dohôd a spolupráce sú vždy omnoho efektívnejšie a rýchlejšie,“ dodal Szijjártó.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami
pred 4 hodinami

Slovenský tenista Alex Molčan sa prebojoval do hlavnej súťaže na antukovom turnaji ATP 250 v čilskom Santiagu. Druhý nasadený hráč zvíťazil vo finále kvalifikácie nad Argentínčanom Facundom Bagnisom 6:4, 6:4. (tasr)

pred 4 hodinami
pred 5 hodinami

Mimoparlamentné hnutie Republika si na celorepublikovom sneme opätovne zvolilo za predsedu súčasného europoslanca Milana Uhríka. Delegáti ho takisto potvrdili ako lídra kandidátky do eurovolieb, odsúhlasili aj zámer otvoriť kandidátsku listinu hnutia aj pre externé osobnosti a subjekty. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.