Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken absolvoval telefonát s katarským premiérom šejkom Muhammadom bin Abdarrahmánom Sáním. Diskutovali o bojoch v palestínskom Pásme Gazy a o pokračujúcom úsilí o uzavretie prímeria a deeskaláciu konfliktu.
Ako informoval spravodajský web The Times of Israel (TOI), Sání Blinkena ubezpečil, že Katar sa spolu so svojimi sprostredkovateľskými partnermi zaviazal pokračovať v úsilí obnoviť mier po viac ako ôsmich týždňoch vojny medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas. Blinken potvrdil, že so Sáním hovoril o „prebiehajúcom úsilí o dosiahnutie bezpečného návratu všetkých rukojemníkov a o ďalšom navýšení objemu pomoci civilistom v Gaze“.
Zopakoval tiež svoju vďačnosť za partnerstvo Kataru a jeho prínos pri oslobodzovaní rukojemníkov zadržiavaných Hamasom a pri dosiahnutí nedávneho humanitárneho prímeria. Trvalo sedem dní – až do minulého piatka – a viedlo k prepusteniu viac ako 100 rukojemníkov zajatých v Izraeli, väčšinou žien a detí.

Podľa vyjadrenia úradu izraelského premiéra Hamas neprepustil všetky unesené ženy tak, ako to bolo dohodnuté, a v piatok ráno zaútočil na Izrael raketami.
Prímerie sa však druhýkrát nepodarilo predĺžiť. TOI pripomenul, že tieto snahy stroskotali minulý štvrtok neskoro večer, keď Hamas nepredložil zoznam rukojemníkov, ktorých prepustenie sa očakávalo nasledujúci deň.
Táto požiadavka bola v súlade s ustanoveniami dohody. Zahŕňala aj prepustenie troch palestínskych väzňov za každého rukojemníka uneseného z juhu Izraela, prerušenie bojov v Pásme Gazy a poskytovanie pomoci tejto palestínskej enkláve.
Izrael tvrdí, že Hamas v rámci dohody odmietol prepustiť ďalšie unesené ženy a dvoch zostávajúcich detských rukojemníkov, čím porušil dohodu.
Hneď minulý piatok ráno Hamas vypálil smerom na Izrael salvu rakiet. Izrael následne v Pásme Gazy obnovil svoju vzdušnú a pozemnú operáciu.
Premiér Sání Blinkena upozornil, že obnovenie bojov skomplikovalo snahy o sprostredkovanie a vyhrotilo humanitárnu situáciu v Gaze. Katarský premiér v mene svojej krajiny odsúdil útoky na civilistov, najmä ženy a deti, a „kolektívny trest“ bez ohľadu na okolnosti. Vyzval na otvorenie humanitárnych koridorov v Gaze, aby sa takto zaistil bezpečný odchod z enklávy a pomoc pre zostávajcich civilistov.
Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.
Pridajte sa k našim podporovateľom.