Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. december 2023, 09:11

Benjamin Netanjahu

Hamas porušil prímerie, keď odmietol prepustiť ďalších rukojemníkov

Hamas porušil prímerie, keď odmietol prepustiť ďalších rukojemníkov

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu s vojakmi v Pásme Gazy, kam prišiel počas dohodnutého prímeria. Foto TASR/AP

Podľa vyjadrenia úradu izraelského premiéra Hamas neprepustil všetky unesené ženy tak, ako to bolo dohodnuté, a v piatok ráno zaútočil na Izrael raketami.

Izrael je preto podľa premiéra odhodlaný dosiahnuť svoje ciele – oslobodiť rukojemníkov, zničiť hnutie Hamas a zaistiť, aby Pásmo Gazy nepredstavovalo hrozbu pre obyvateľov Izraela .

Izraelská armáda v piatok ráno oznámila, že obnovila bojové operácie v Pásme Gazy niekoľko minút po vypršaní prímeria a zároveň obvinila Hamas z jeho porušenia. Krátko predtým oznámila, že zneškodnila raketu vypálenú z Gazy.

Ministerstvo zdravotníctva ovládané Hamasom oznámilo najmenej šesť obetí útokov na mesto Rafah. Ďalšie dve deti prišli o život v meste Gaza.

Zdroj oboznámený s rokovaniami o prímerí pre BBC povedal, že podľa Hamasu Izrael dohodu o prímerí porušil, keď nepovolil dodávky paliva do severnej časti Pásma Gazy. Militantné hnutie podľa tohto zdroja nie je ochotné prepustiť unesených mužov za rovnakých podmienok ako ženy a deti.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

„Ukrajina je na pomoc Západu odkázaná a túto pomoc by sme im mali ďalej poskytovať, pretože ak by sa Putin presadil, bol by to precedens, ktorý by povzbudil každú krajinu, ktorá má územné nároky voči svojim susedom,“ hovorí pri druhom výročí ruskej invázii na Ukrajinu Lukáš Krivošík. Slovenskí obdivovatelia Putina by si podľa neho mali uvedomiť, že ľudský život v Rusku nemá hodnotu. Jozef Majchrák dodáva, že aj zo slovenského pohľadu je dôležité, aby ruská armáda bola čo najďalej od Užhorodu. Aj preto pokladá pomoc Západu Ukrajine za dôležitú.

pred 6 hodinami

Český spevák Tomáš Klus pri príležitosti druhého výročia vojny na Ukrajine zverejnil pieseň s názvom Prestupnik. „Zatím malej drží, třikrát sláva. Zatím ještě nečte rudý práva. Zatím můžem dělat co se dá dá dá. Třeba probrat souseda...,“ spieva s narážkou na Slovensko. Pár dní po začiatku vojny zložil Klus pieseň s názvom Ukrajino, ktorá bola poctou jej vojakom a obyvateľom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.