Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. december 2023, 15:29

Vláda hľadá riešenie na výmenu turbín vo vodnej elektrárni Gabčíkovo

„S výmenou turbín rátame za plnej prevádzky. Nemôžeme si dovoliť, aby nám vypadla táto vzácna elektrina,“ podotkol Fico.

Vláda hľadá riešenie na výmenu turbín vo vodnej elektrárni Gabčíkovo. Potvrdil to premiér Robert Fico s tým, že nechce, aby modernizáciu zastavilo verejné obstarávanie či povoľovacie konanie. Životnosť turbín je podľa predsedu vlády dávno prekonaná.

„S výmenou turbín rátame za plnej prevádzky. Nemôžeme si dovoliť, aby nám vypadla táto vzácna elektrina,“ podotkol Fico.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba tvrdí, že dokumentácia k výmene turbín a financie sú pripravené. Uprednostňuje čo najrýchlejšie výberové konanie technického charakteru a prijatie strategického rozhodnutia na vláde.

V Gabčíkove prešli vďaka európskemu projektu aktuálne modernizáciou pravá aj ľavá plavebná komora. „Prvý krok spojený s modernizáciou plavebných komôr máme za sebou. (...) Ak chceme zachovať výrobu čistej energie a zabrániť potenciálnym hospodárskym škodám, potrebujeme modernizovať turbogenerátory. Táto investícia má najvyššiu prioritu,“ zhrnul Taraba. Envirorezort avizoval, že v súčinnosti s vládou pripraví kroky tak, aby Vodohospodárska výstavba mohla v čo najkratšom čase pristúpiť k realizácii projektu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 57 minútami
pred hodinou

Zástupca šéfredaktora Jozef Majchrák debatuje na Konzervatívnom fóre na tému, či sa raz Slovensko dočká solídneho konzervatívneho prezidenta. Spoločnosť mu robia komentátor denníka Štandard Dag Daniš a analytik Inštitútu Václava Klausa Filip Šebesta.

pred 4 hodinami

Bulharsko by sa mohlo stať prvým členským štátom Európskej únie, ktorý bude mať svojich národných svätcov ako motív na bežných eurominciach. Bulharský patrón svätý Ján Rilský sa v budúcnosti objaví na jednoeurovej minci a mních svätý Paisius Chilendarski na dvojeurovej minci, oznámila Bulharská národná banka. (ekai)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.