Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. november 2023, 14:20

Rada Európy

Maďarsko musí upustiť od návrhu na obranu národnej suverenity

Úrad by mal neobmedzenú právomoc žiadať od kohokoľvek citlivé údaje a súkromné informácie, a to bez akéhokoľvek právneho opravného prostriedku, upozornila komisárka pre ľudské práva Dunja Mijatovičová.

Návrh maďarskej vlády na zriadenie Úradu na obranu suverenity, ktorý by mal široké právomoci na vyšetrovanie akejkoľvek organizácie alebo osoby podozrivej z toho, že slúži cudzím záujmom alebo ohrozuje národnú suverenitu, predstavuje veľké riziko pre ľudské práva. Uviedla to komisárka Rady Európy (RE) pre ľudské práva Dunja Mijatovičová, informuje spravodajca TASR.

Mijatovičová zdôraznila, že vláda v Budapešti by od tohto návrhu mala upustiť. Šéfa Úradu na obranu suverenity by mal vymenovať prezident krajiny na návrh predsedu vlády.

„Úrad by mal neobmedzenú právomoc žiadať od kohokoľvek citlivé údaje a súkromné informácie, a to bez akéhokoľvek právneho opravného prostriedku. Návrh balíka zákonov predložený do parlamentu spolu s návrhom vlády na vloženie odkazu na nový úrad do ústavy je taký vágny, že invazívne skúmanie navrhovaného úradu by sa mohlo stať zbraňou proti každému, kto bude považovaný za protivníka. Napríklad v dôsledku činností zameraných na ovplyvňovanie demokratickej diskusie,“ opísala situáciu Mijatovičová.

Komisárka v správe pre médiá dôsledne varovala pred krokmi prijatými v Maďarsku, ktorých cieľom je uvaliť svojvoľné obmedzenia pre mimovládne organizácie a ochrancov ľudských práv.

„Vyjadrila som tiež znepokojenie nad nadmerným dosahom výkonných právomocí a snahami podkopať nezávislosť súdnictva. Ak bude tento návrh prijatý, poskytne vláde ešte viac príležitostí umlčať a stigmatizovať nezávislé hlasy a oponentov,“ vysvetlila.

Návrhy zákonov s ďalekosiahlymi dôsledkami na fungovanie ľudských práv, demokracie a právneho štátu v Maďarsku by mali podľa nej prejsť komplexnou kontrolou a zmysluplnými konzultáciami predtým, ako budú predložené parlamentu.

Vyzvala maďarský parlament, aby tieto návrhy zmrazil a využil svoje legislatívne a kontrolné právomoci na dodržiavanie ľudských práv a základných slobôd v súlade s Európskym dohovorom o ľudských právach a základnými hodnotami Rady Európy.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami
pred 6 hodinami

Slovenský tenista Alex Molčan sa prebojoval do hlavnej súťaže na antukovom turnaji ATP 250 v čilskom Santiagu. Druhý nasadený hráč zvíťazil vo finále kvalifikácie nad Argentínčanom Facundom Bagnisom 6:4, 6:4. (tasr)

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

Mimoparlamentné hnutie Republika si na celorepublikovom sneme opätovne zvolilo za predsedu súčasného europoslanca Milana Uhríka. Delegáti ho takisto potvrdili ako lídra kandidátky do eurovolieb, odsúhlasili aj zámer otvoriť kandidátsku listinu hnutia aj pre externé osobnosti a subjekty. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.