Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. november 2023, 17:08

Británia zdvojnásobí humanitárnu pomoc pre civilistov v Pásme Gazy

Britská vláda od vypuknutia konfliktu medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas vyčlenila na humanitárnu pomoc pre civilistov v Gaze už celkovo 30 miliónov libier.

Británia zdvojnásobí humanitárnu pomoc pre vojnou postihnutých Palestínčanov v Pásme Gazy o ďalších vyše 34 miliónov eur, oznámil nový britský minister zahraničných vecí David Cameron. "Môžem oznámiť nové finančné prostriedky vo výške 30 miliónov libier, ktoré budú použité na nevyhnutnú pomoc, ako napríklad prístrešie a zdravotnícke potreby," uviedol Cameron v stanovisku s tým, že sa skúmajú všetky možnosti, ako dostať pomoc do Pásma Gazy, vrátane pozemných, námorných a leteckých ciest.

Britská vláda od vypuknutia konfliktu medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas vyčlenila na humanitárnu pomoc pre civilistov v Gaze už celkovo 30 miliónov libier.

Cameron sa včera stretol v Jeruzaleme s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. Dnes bude rokovať s palestínskymi predstaviteľmi o tom, ako môže Londýn pomôcť zmierniť narastajúcu humanitárnu krízu v Gaze.

Diskusie sa dotknú aj podpory pre Palestínsku samosprávu, a to aj prostredníctvom "odbornej prípravy a budovania kapacít" či úsilia o dlhodobé politické riešenie krízy.

Dnes ráno sa zároveň začalo uplatňovať štvordňové prímerie vo vojne Hamasu a Izraela. V súlade s dohodou podľa izraelských médií už popoludní prepustili 13 rukojemníkov zadržiavaných v Gaze. Po tomto kroku bude nasledovať prepustenie 39 palestínskych väzňov z izraelských väzníc.

Počas nasledujúcich štyroch dní sa plánuje prepustenie najmenej 50 žien a detí zadržiavaných Hamasom. V rukách palestínskych militantov zostane podľa odhadov ešte 190 rukojemníkov, doplnil spravodajský web The Times of Israel.

Očakáva sa, že v rovnakom období prepustia okolo 150 palestínskych väzňov – väčšinou žien a maloletých. Niektorých z nich odsúdili za pokus o vraždu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami
pred 3 hodinami

Zástupca šéfredaktora Jozef Majchrák debatuje na Konzervatívnom fóre na tému, či sa raz Slovensko dočká solídneho konzervatívneho prezidenta. Spoločnosť mu robia komentátor denníka Štandard Dag Daniš a analytik Inštitútu Václava Klausa Filip Šebesta.

pred 5 hodinami

Bulharsko by sa mohlo stať prvým členským štátom Európskej únie, ktorý bude mať svojich národných svätcov ako motív na bežných eurominciach. Bulharský patrón svätý Ján Rilský sa v budúcnosti objaví na jednoeurovej minci a mních svätý Paisius Chilendarski na dvojeurovej minci, oznámila Bulharská národná banka. (ekai)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.