Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. november 2023, 14:52

Analytici mierne znížili odhad rastu slovenskej ekonomiky na tento aj budúci rok

Analytici mierne znížili odhad rastu slovenskej ekonomiky na tento aj budúci rok

Ilustračné foto: TASR/Erika Ďurčová

Tohtoročný rast nominálnych miezd predpovedajú analytici na úrovni 9,9 percenta, budúci rok by mal spomaliť na 7,7 percenta.

Slovenská ekonomika by mala v tomto roku vzrásť o 1,2 percenta. V budúcom by mal jej rast mierne zrýchliť na 1,7 percenta. Vyplýva to z novembrových predikcií analytikov vybraných bánk, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska.

Odhad rastu na tento aj budúci rok znížili oproti októbru o 0,2 percentuálneho bodu (p. b.). V rovnakej miere klesla aj ich predikcia inflácie na tento rok.

Priemerný harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP) prognózujú analytici aktuálne na úrovni 11,1 percenta. Budúci rok by mala inflácia klesnúť na 5,2 percenta, tento odhad sa nezmenil. Rovnaký vývoj očakávajú aj pri jadrovej inflácii, ktorá by mala spomaliť z tohtoročných 11,1 percenta na budúcoročných 3,6 percenta.

Mieru nezamestnanosti na Slovensku očakávajú analytici koncom tohto aj budúceho roka na rovnakej úrovni 5,9 percenta. Tohtoročný rast nominálnych miezd predpovedajú na úrovni 9,9 percenta, budúci rok by mal spomaliť na 7,7 percenta. Zamestnanosť tento rok podľa nich vzrastie o 0,3 percenta, v roku 2024 by naopak mala klesnúť o 0,1 percenta.

Predikcie predstavujú priemer odhadov jednotlivých ukazovateľov na dané obdobie od analytikov šiestich vybraných bánk pôsobiacich na Slovensku. Patria k nim Slovenská sporiteľňa, Všeobecná úverová banka, Tatra banka, UniCredit Bank, Československá obchodná banka a 365.bank. Údaje sú aktualizované mesačne.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 30 minútami

Na dvor prezidentky Zuzany Čaputovej v Pezinku sa v nočných hodinách vlámala neznáma žena. Preskočila plot a dostala sa na pozemok domu, v ktorom býva hlava štátu aj s rodinou. Hovorca prezidentky Martin Strižinec uviedol, že zasiahla ochranka, ktorá ženu spacifikovala. Prezidentka a jej rodina sú v poriadku. O incidente informuje TV Markíza.

pred hodinou

Slovenská tenistka Rebecca Šramková sa prebojovala do finále kvalifikácie na turnaji WTA v Indian Wells. V noci zdolala šiestu nasadenú Yaninu Wickmayerovú z Belgicka hladko 6:0 a 6:1. V súboji o postup do hlavnej súťaže ju čaká Jessika Ponchetová z Francúzska. (tasr)

pred 3 hodinami

Počasie: Malá, miestami zväčšená oblačnosť a ojedinele prehánky. Spočiatku lokálne zamračené nízkou oblačnosťou alebo hmla, najmä na východe. Denná teplota 11 až 18 stupňov. Prevažne južný vietor do 25 km/h. (shmu)

pred 12 hodinami

„V dnešnom svete učiť tradičným technológiám až do tejto miery je veľmi náročné,“ hovorí cukrár Rudolf Wagner. „Tak ako sme my mali tendenciu modernizovať otcove postupy, takisto aj moje deti majú tendenciu modernizovať naše, teda jeho postupy. Mal som ďaleko po štyridsiatke, keď som si uvedomil, že ak chcem robiť kvalitné veci, modernizácia nie je vždy dobré riešenie.“ Prečítajte si rozhovor o podnikaní v rodinnej firme.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.