Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. november 2023, 11:22

Fico verzus médiá

Premiér prerušil komunikáciu s Markízou, Denníkom N, so SME a s Aktualitami

Premiér prerušil komunikáciu s Markízou, Denníkom N, so SME a s Aktualitami

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Proti Ficovej rétorike k médiám v pondelok protestovali pred budovou úradu vlády študenti žurnalistiky.

Premiér Robert Fico oznámil, že prerušuje komunikáciu s vybranými médiami, pokiaľ si nezačnú plniť zákonnú povinnosť. Ide o TV Markíza, Denník N, denník SME a webový portál Aktuality. TASR jeho stanovisko poskytli z tlačového a informačného odboru úradu vlády. 

Fico podľa vlastných slov rešpektuje, že orgány verejnej moci majú podľa príslušných právnych predpisov povinnosť poskytovať médiám informácie o svojej činnosti. Poukázal pri tom na to, že účelom tejto povinnosti je garantovať pravdivé, všestranné a včasné informovanie verejnosti. 

Dotknuté médiá podľa neho od prvých hodín vzniku nového kabinetu neplnia povinnosť pravdivo, všestranne a včas informovať verejnosť o činnosti orgánov verejnej moci. „Osobitne vlády SR a jej predsedu,“ podotkol.

Dané médiá podľa neho prejavujú nepriateľské politické postoje založené predovšetkým na zverejňovaní nepravdivých, neúplných informácií alebo na zamlčiavaní informácií.

Zástupcovia spomínaných médií boli v pondelok pustení na úrad vlády, kde prebiehalo rokovanie kabinetu. Ficovo vyhlásenie prišlo práve počas neho. Proti rétorike premiéra vo vzťahu k médiám protestovali pred budovou úradu vlády študenti žurnalistiky.

SME konzultuje ďalšie kroky s právnikmi

Podľa šéfredaktora Denníka N Matúša Kostolného zákon prikazuje premiérovi, aby informoval všetky médiá.

„Som presvedčený, že porušuje zákon, lebo ten mu prikazuje, aby informoval všetky médiá. Aj čitatelia Denníka N majú právo na informácie a Robert Fico im ich chce odoprieť,“ zdôraznil Kostolný.

Priblížil, že Fico ich denníku neodpovedá už roky. „Zmena však je, že to premiér vyhlásil ako svoje oficiálne stanovisko. Nie je to len otázka jeho dobrej či zlej nálady, je to premiérske rozhodnutie,“ podotkol.

Podľa Kostolného sa však zdá, že Fico chápe, ako zle by vyzeralo, „ak by nepustil novinárov televízie Markíza, Denníka N, SME a Aktualít na úrad vlády. Preto svoje hrozby zjemnil a teraz iba hovorí, že s novinármi z týchto redakcií nebude komunikovať“.

Robert Fico a Beata Balogová. Foto: TASR/Jaroslav Novák a Jakub Kotian

Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová uviedla, že jej noviny konzultujú ďalšie kroky na ochranu slobody tlače na Slovensku aj s právnikmi. Pripomenula, že Fico sa ani doteraz nerozprával s vybranými médiami, nedával im rozhovory a už dlhší čas odpovedá na otázky redaktorov urážkami, že ide o nepriateľov národa.

Inzercia

„Rozdiel je dnes v tom, že z pozície premiéra legitimizuje útoky proti našim médiám. Aj oficiálne delí médiá na priateľské a nepriateľské na základe ich náklonnosti k vláde. Popiera, že médiá majú za úlohu kontrolovať vládu. Ak odmieta odpovedať na ich otázky, tak ich obmedzuje v jednom zo základných poslaní,“ zdôraznila.

Upozornila, že premiér sa pritom rozpráva s médiami, ktoré často šíria konšpirácie, nemajú transparentnú vlastnícku štruktúru a nekladú mu kritické otázky. „Ak premiér predpokladá, že môže naše médiá zastrašiť alebo vyvolať autocenzúru, tak sa veľmi mýli,“ doplnila.

Neželaní hostia na úrade vlády

Fico už minulý týždeň avizoval, že prehodnotí akreditáciu na vstup na úrad vlády pre Denník N, SME, Aktuality a Markízu. Označil ich za nepriateľské médiá a dodal, že do rozhodnutia budú neželanými hosťami na úrade vlády.

Neskôr v parlamente uviedol, že sa bude preverovať to, či médiá informujú verejnosť pravdivo. Podľa neho je vysoko pravdepodobné, že niektoré médiá tieto podmienky akreditácie nesplnia.

Naznačil tiež, že chce nastaviť pravidlá správania médií či kódex oblečenia. „Boli by sme radi, aby sa novinári, keď sa pohybujú po úrade vlády, normálne obliekali a nechodlili tam ako na letnú brigádu na chmeľ,“ povedal vo štvrtok v parlamente v rámci hodiny otázok.

Opozícia sa médií zastala

KDH a hnutie Slovensko sa odvolávajú na význam Nežnej revolúcie pre slobodu médií a slobodu slova. Podľa kresťanských demokratov zámerné ignorovanie vybraných médií ešte viac podnecuje rozdelenie v spoločnosti, ktorú by mal Fico skôr upokojovať.

Hnutie Slovensko označilo Ficovo konanie za neprípustné a nehodné predsedu vlády. Kroky premiéra kritizuje ako nedostatočnú úctu k právu občanov na slobodný prístup k informáciám.

Ako uviedla predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková, Fico v roku 1998 vyhlasoval, aké je potrebné zabezpečiť to, že televízia Markíza bude mať možnosť vysielať objektívne aj kritické informácie. "O 25 rokov je všetko inak a dnes je to práve Robert Fico, ktorý sa chystá médiá obmedzovať," dodala.

Prácou médií je podľa poslanca za KDH Jozefa Hajka strážiť demokraciu a sprostredkúvať informácie občanom, vyjadrovať sa k činnosti štátnych inštitúcií a politických strán. To je podľa neho dôvod, prečo by nemali byť obmedzované.

SaS na sociálnej sieti pripomenula, že europoslanec Eugen Jurzyca spolu s Ivanom Štefancom inicioval list pre Európsku komisiu, v ktorom žiada preveriť súlad krokov Fica namierených proti médiám s hodnotami a princípmi EÚ. Iniciatívu podporili aj ďalší siedmi slovenskí europoslanci.

"Kľúčovou povinnosťou orgánov verejnej správy v demokratickom štáte je informovať médiá a verejnosť a umožniť tak verejnú kontrolu politikov," zdôraznili.

Dnes treba vedieť

24. november 2023, 21:21
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.