Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2023, 17:31

Na protivládnom pochode vo Varšave sa zišlo zhruba milión ľudí

Na protivládnom pochode vo Varšave sa zišlo zhruba milión ľudí

Foto: TASR/AP

Podľa najnovšieho prieskumu by mohla októbrové voľby vyhrať s veľkým náskokom vládnuca strana Právo a spravodlivosť.

Približne milión ľudí sa zišlo vo Varšave na proteste proti poľskej konzervatívnej vláde. Povedala to hovorkyňa mesta Monika Beuthová.

Demonštrácia sa konala dva týždne pred parlamentnými voľbami, ktoré podľa opozičnej liberálnej strany Občianska platforma (PO) môžu rozhodnúť o budúcnosti Poľska v Európskej únii i jeho demokratickom postavení. „Je to určite najväčšia demonštrácia v dejinách Varšavy,“ uviedla Beuthová.

Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že vo voľbách by mohla zvíťaziť vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS). Mohla by mať však problémy pri zostavovaní väčšinovej vlády, a to pre nespokojnosť časti obyvateľstva s narastajúcimi životnými nákladmi aj pre obavy z oslabenia demokracie.

Dnešnú opozičnú demonštráciu nazvanú Pochod milióna sŕdc zvolal Donald Tusk, poľský expremiér a líder PO aj centristickej Občianskej koalície, volebnej aliancie, do ktorej sa združili viaceré opozičné strany. Cieľom bolo zmobilizovať voličov pred voľbami. Mnohí demonštranti niesli poľské vlajky aj vlajky Európskej únie.

„My, ktorí sme tu, sme Poľsko. A sme tu, aby sme zvíťazili,“ povedal Tusk davu. „Poľsko si zaslúži viac, zaslúži si to najlepšie.“

Na protivládny protest do Varšavy prichádzali ľudia z celého Poľska už od rána, mnohým cesta trvala aj niekoľko hodín. Viacerí sa vyjadrili, že „už majú dosť obmedzovania slobôd“ zo strany súčasnej vlády a žiadajú demokraciu a „návrat právnemu štátu, k slobode voľby aj prejavu“. Na demonštráciu prišli aj desiatky politických osobností vrátane lídrov viacerých opozičných strán.

Inzercia

„Sme pripravení zvíťaziť, sme pripravení vytvoriť demokratickú, európsku a modernú vládu,“ povedal zhromaždeniu Robert Biedroń, jeden z lídrov opozičnej strany Nová ľavica.

Vládnuca PiS usporiadala vlastné zhromaždenie v Katoviciach na juhu Poľska. „Nemusíme si nosiť papierové srdcia, máme (vlastné) srdcia, ktoré bijú pre Poľsko,“ povedala zhromaždeným expremiérka a členka PiS Beata Szydlová. Odkazovala tak práve na symbol konkurenčného opozičného zhromaždenia vo Varšave.

Vládnuce PiS sa často dostáva do sporov s EÚ. Zo strany Bruselu čelí aj obvineniam z podkopávania právneho štátu.

Podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky spoločnosti IBRIS by mohla októbrové voľby vyhrať s veľkým náskokom a získať okolo 35 percent hlasov. Občianska koalícia by podľa tejto sondáže skončila druhá, so ziskom približne 27 percent.

Tusk uviedol, že podľa interných prieskumov PO by mohol byť náskok vládnuceho PiS nad opozičným blokom len dva percentuálne body. „Príležitosť je na dosah, nič ešte nie je rozhodnuté,“ povedal Tusk začiatkom týždňa na mítingu v severopoľskom meste Elblag.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami
pred 10 hodinami

Počas nedeľnej noci môžu v niektorých oblastiach Slovenska teploty klesnúť na mínus 20 až 21 stupňov Celzia. Výstraha druhého stupňa platí pre okresy Brezno, Rožňava, Spišská Nová Ves, Liptovský Mikuláš, Kežmarok, Levoča, Poprad a Stará Ľubovňa. (tasr)

pred 11 hodinami

Poskytovaniu príspevku za ubytovanie odídenca a jeho prípadnej výške bude predchádzať širšia diskusia. Ministerstvo vnútra to uviedlo v reakcii na otázku o prípadnom predĺžení príspevku. Podľa aktuálneho nariadenia by sa mal vyplácať do konca roka. (tasr)

pred 12 hodinami

Petra Vlhová vedie v prvom kole obrovského slalomu v kanadskom Tremblante po odjazdení najlepších pretekárok. Tesne druhá je Mikaela Shiffrinová s odstupom päť stotín sekundy. Druhé kolo je na programe od 20.00 h.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.