Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2023, 17:45

Rusi budú na paralympiáde súťažiť pod neutrálnou vlajkou

Väčšina členov Medzinárodného paralympijského výboru im na kongrese v Bahrajne povolila účasť bez národných symbolov.

Ruskí športovci budú na budúcoročnej paralympiáde v Paríži súťažiť pod neutrálnou vlajkou. Väčšina členov Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) im na kongrese v Bahrajne povolila účasť bez národných symbolov.

Niekoľko hodín predtým prebehlo hlasovanie, v ktorom sa väčšia časť delegátov vyjadrila proti pozastaveniu členstva Ruska v súvislosti s inváziou na Ukrajine. Proti úplnej suspendácii hlasovalo 74 delegátov kongresu, 65 bolo za a 13 krajín sa zdržalo. V druhom hlasovaní podporilo čiastočné pozastavenie 95 členov, 56 bolo proti a šiesti nehlasovali.

"V dôsledku čiastočného pozastavenia členstva Ruskej federácie sa jeho športovci budú môcť zúčastniť individuálne a pod neutrálnou vlajkou na paralympijských hrách v Paríži 2024," uviedol IPC na sociálnej sieti.

Prezident Národného paralympijského výboru Nemecka Julius Beucher skritizoval hlasovanie kongresu a označil rozhodnutie za podvod. "Toto nie je skvelý moment pre hodnotové spoločenstvo IPC. Stále prebieha vojna a je strašnejšia ako predtým. Zo strany ruského paralympijského výboru nezaznel žiadny prejav ľútosti, práve naopak. Vyzývajú na vojnu a oslavujú vraždenie civilistov," uviedol Beucher pre agentúru DPA.

IPC bude rozhodovať v separátnom hlasovaní aj o osude bieloruských športovcov, ktorých krajina je spojencom Ruska počas okupácie Ukrajiny.

Inzercia

Dnes treba vedieť

25. november 2023, 07:15

Slovenský hokejista Adam Ružička strelil na ľade Dallasu svoj tretí gól v sezóne, ku ktorému pridal aj asistenciu. Útočník Calgary tým ukončil svoju sériu bez bodu, ktorá trvala desať zápasov a prispel k víťazstvu 7:4. Jeho spoluhráč Martin Pospíšil nebodoval. Útočník Montrealu Juraj Slafkovský asistoval pri góle na 2:2 na ľade San Jose, v ktorom Canadiens triumfovali 3:2 po samostatných nájazdoch. (tasr)

25. november 2023, 06:50

Bývalého amerického policajta Dereka Chauvina zodpovedného za smrť Georga Floyda v piatok vo väznici v Arizone napadli a bodli nožom. Poskytli mu prvú pomoc a hospitalizovali. V dôsledku smrti Floyda v USA v roku 2020 prepukli masívne protesty za rasovú spravodlivosť. (tasr)

25. november 2023, 06:45

Počasie: Dnes bude na viacerých miestach sneženie alebo snehové prehánky. Na juhu menej zrážok a tam v nižších polohách zrážky aj zmiešané. Najvyššia denná teplota 1 až 6 stupňov, na Kysuciach, Orave a pod Tatrami väčšinou -3 až 1 st. (shmú)

24. november 2023, 21:21
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.