Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2023, 16:46

Azerbajdžan zadržal vysokopostaveného veliteľa Náhorného Karabachu

Je podozrivý z teroristickej činnosti v separatistickom regióne, ktorý má arménske väčšinové obyvateľstvo.

Azerbajdžanská bezpečnostná služba oznámila, že zadržala popredného veliteľa Náhorného Karabachu, podozrivého z "teroristickej" činnosti v tomto separatistickom regióne, ktorý má arménske väčšinové obyvateľstvo a nachádza sa v rámci hraníc Azerbajdžanu. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

Bezpečnostná služba identifikovala muža ako Davita Manukjana. V arménskej armáde ho podľa nej povýšili do hodnosti generálmajora a potom sa stal prvým zástupcom veliteľa separatistických síl v Náhornom Karabachu.

Náhorný Karabach je medzinárodne uznávaný ako súčasť Azerbajdžanu, ale obývajú ho predovšetkým Arméni. Oblasť je roky predmetom sporov medzi Arménskom a Azerbajdžanom, ktoré oň v uplynulých desaťročiach viedli už dve vojny. Azerbajdžan tam minulý týždeň podnikol bleskovú vojenskú operáciu, ktorou de facto získal kontrolu nad sporným karabašským územím.

Arménska vláda oznámila, že po týchto udalostiach sa z Karabachu do Arménska uchýlilo už vyše 85-tisíc karabašských Arménov. V čase pred poslednou eskaláciou v Karabachu žilo asi 120-tisíc etnických Arménov.

Karabašské úrady vo štvrtok oznámili, že 1. januára 2024 Republika Náhorný Karabach (Republika Arcach) prestane existovať ako štátny útvar.

Inzercia

Dnes treba vedieť

24. november 2023, 21:21
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.