Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2023, 13:34

Banka Intesa dostala povolenie na predaj aktív v Rusku

Talianska banka po vypuknutí vojny zastavila poskytovanie služieb pre nových klientov, ako aj investície do ruských aktív.

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, ktorý umožňuje talianskej banke Intesa Sanpaolo predať svoje ruské aktíva. 

Agentúra Reuters už v auguste uviedla, že najväčšia talianska banka je bližšie k získaniu súhlasu Moskvy na transfer svojich aktív miestnemu manažmentu. To teraz potvrdil dekrét z 28. septembra, ktorým Moskva povolila transakcie umožňujúce Intese zbaviť sa sto percent svojich aktív v Rusku.

Intesa Sanpaolo poskytuje v Rusku služby firemným klientom a na začiatku vojny na Ukrajine zamestnávala v Ruskej federácii v 28 pobočkách zhruba 980 ľudí. Po vypuknutí vojny zastavila poskytovanie služieb pre nových klientov, ako aj investície do ruských aktív.

Po invázii na Ukrajinu uvalili západné štáty na Moskvu rozsiahle sankcie, na čo Rusko reagovalo odvetnými opatreniami. Ich súčasťou boli aj opatrenia, ktoré zahraničným firmám sťažili odchod z ruského trhu.

Intesa Sanpaolo sa usiluje ukončiť pôsobenie v Rusku od minulého roka, jej možnosti však okrem postoja Moskvy komplikovali aj samotné západné sankcie. Tie na jednej strane tlačia na zahraničné banky a podniky, aby Rusko opustili, na druhej rovnaké sankcie hrozia aj potenciálnym kupcom týchto aktív, čo znižuje počet záujemcov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.