Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. september 2023, 10:33

V Jerevane demonštrujú proti vláde, vraj opustila Arménov v Karabachu

V Jerevane demonštrujú proti vláde, vraj opustila Arménov v Karabachu

Foto: TASR/AP

Protestujúci zdôrazňujú, že v Náhornom Karabachu sa odohráva genocída a treba proti tomu okamžite zasiahnuť.

V arménskej metropole Jerevan od rána pokračujú protesty proti vláde premiéra Nikola Pašinjana a jeho konaniu v čase poslednej ozbrojenej eskalácie v enkláve Náhorný Karabach. Demonštranti tvrdia, že arménske vedenie ponechalo etnických Arménov napospas osudu.

Takmer vo všetkých častiach Jerevanu boli zablokované ulice a paralyzovaná doprava. Do akcie sa zapojili študenti z rôznych univerzít, ktoré vyzývajú vodičov okoloidúcich áut, aby sa k nim pridali. Zdôrazňujú pritom, že v Republike Arcach – čo je arménsky názov Náhorného Karabachu – sa "odohráva genocída" a treba proti tomu okamžite zasiahnuť.

Polícia tvrdí, že tieto zhromaždenia ľudí a blokády ulíc sú nezákonné, pretože "porušujú právo iných na voľný pohyb". Podľa dostupných správ polícia medzičasom zadržala už niekoľko desiatok ľudí.

Opozičné protesty požadujúce odstúpenie premiéra Nikola Pašinjana sa v Arménsku začali 19. septembra, krátko po tom, ako sa začala takzvaná špeciálna operácia azerbajdžanských jednotiek v Karabachu. Demonštranti už vytvorili aj "národný výbor", ktorý koordinuje postup s cieľom dosiahnuť zosadenie Pašinjana a jeho vlády. Pašinjanovo odvolanie z funkcie žiada aj parlamentná opozícia.

Akcie občianskej neposlušnosti, ktoré sa začali dnes, sú naplánované na tri dni, uviedol podľa stanice Rádio Sloboda (RFE/RL) vodca organizátorov protestov národného výboru Vazgen Manukjan.

Inzercia

Dnes treba vedieť

24. november 2023, 21:21
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.