Pašinjan nepriamo kritizoval Rusko, naznačil odklon Arménska od Moskvy

Nikol Pašinjan. Foto: TASR/AP
„Musíme transformovať a rozšíriť nástroje vonkajšej a vnútornej bezpečnosti Arménska v spolupráci so všetkými partnermi, ktorí sú pripravení na obojstranne výhodné kroky,“ povedal arménsky premiér.
"Systém vonkajšej bezpečnosti, do ktorého je Arménsko zapojené, je neefektívny v súvislosti s ochranou našej bezpečnosti a arménskych záujmov," uviedol arménsky premiér Nikol Pašinjan niekoľko dní po tom, čo Azerbajdžan dosiahol víťazstvo v spornom regióne Náhorný Karabach. Pašinjan tak podľa agentúry AFP signalizoval odklon od Ruska v rámci zmeny v smerovaní zahraničnej politiky.
Arménsko je súčasťou Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB), ktorá pozostáva zo šiestich postsovietskych krajín a dominuje jej Rusko. Podobne ako NATO aj OZKB sľubuje, že bude brániť svojich členov, ak budú vystavený útoku.
Rusko, ktoré v súčasnosti vedie boje na Ukrajine, však odmietlo prísť Arménsku na pomoc pri najnovšom konflikte v Náhornom Karabachu. Moskva pritom uviedla, že samotný Jerevan uznáva, že toto sporné územie je časťou Azerbajdžanu.
"Všetkým je jasné, že nástroje OZKB a nástroje arménsko-ruskej vojensko-politickej spolupráce sú neefektívne pre ochranu vonkajšej bezpečnosti Arménska," uviedol Pašinjan. "Musíme transformovať a rozšíriť nástroje vonkajšej a vnútornej bezpečnosti Arménska v spolupráci so všetkými partnermi, ktorí sú pripravení na obojstranne výhodné kroky."
Arménsko by podľa neho malo ratifikovať Rímsky štatút, ktorým bol založený Medzinárodný trestný súd (ICC). Rusko pritom nie je jeho súčasťou a ICC vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina v súvislosti s konfliktom na Ukrajine.
"Toto rozhodnutie nie je mierené priamo proti OZKB a Rusku. Súvisí so záujmami našej krajiny a jej vonkajšou bezpečnosťou. Prijímanie takýchto rozhodnutí je našim zvrchovaným právom," povedal Pašinjan.
Dnes treba vedieť
Putin nariadil posilnenie armády o ďalších 170-tisíc vojakov
Ruské ministerstvo obrany informovalo, že najnovší rozkaz nepredstavuje nijaké „významné rozširovanie brannej povinnosti“.
Južná Kórea vypustila svoj prvý vojenský prieskumný satelit
Do konca roka 2025 plánuje vypustiť štyri ďalšie špionážne satelity, aby mohla lepšie monitorovať aktivity susednej Severnej Kórey.
Súhrn udalostí v piatok 1. decembra:
- Lipšicova špeciálna prokuratúra by mala na budúci rok skončiť, ukazuje návrh z koaličného prostredia.
- Ľubomír Solák sa oficiálne stal policajným prezidentom.
- Branislav Zurian mení policajnú inšpekciu, končí sedem funkcionárov.
- Exminister školstva Horecký navrhuje zakázať na základných školách mobily.
- Prímerie v Pásme Gazy sa skončilo, boj Izraela s Hamasom sa opäť rozhorel.
- Voľby na Ukrajine budú, až keď sa skončí vojna.
- Ak nebudeme konať teraz, klimatická kríza bude čoraz viac poškodzovať životy miliónov ľudí, varuje pápež František.
Mandát generálnej tajomníčky OBSE predĺžili o deväť mesiacov
Rusko na ministerskej rade nesúhlasilo s tým, aby organizácii na budúci rok predsedalo Estónsko, pretože je členom NATO. Moskva naďalej blokuje aj prijatie rozpočtu OBSE.
Exprezidentovi Porošenkovi nepovolili vycestovať z Ukrajiny
Vzhľadom na prebiehajúcu vojnu platí na Ukrajine stanné právo. Politici musia požiadať o špeciálne povolenie, ak chcú vycestovať do zahraničia.
O povolenkách pre ukrajinských dopravcov budú ministri rokovať v pondelok
„Vyžiadali sme si od ukrajinských kolegov dáta na zaujatie stanoviska k téme povoleniek, ktorá bude predmetom rokovania Rady pre dopravu, telekomunikácie a energetiku,“ uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy.
Tusk očakáva, že jeho nová poľská vláda vznikne najneskôr 12. decembra
Sejm má najskôr hlasovať o novej vláde doterajšieho konzervatívneho premiéra Mateusza Morawieckeho, ktorá však podľa očakávaní dôveru nezíska.
Macron vyzval vyspelé štáty, aby do roku 2030 prestali využívať uhlie
Francúzsky prezident vyjadril presvedčenie, že rozvojové štáty by mali byť schopné ekonomicky dobehnúť ostatných, avšak nie využívaním fosílnych palív.
Rusko nezvolili za člena Rady Medzinárodnej námornej organizácie OSN
„Rusko nemôže byť členom organizácie ani jej riadiacich orgánov, pretože nikto v posledných desaťročiach nespôsobil väčšiu škodu slobodnej plavbe ako Rusko,“ vyhlásil ukrajinský prezident Zelenskyj.
Švajčiarsko zmrazilo ruské aktíva za takmer osem miliárd frankov
Napriek tomu, že ide o miliardy, je to iba o zlomok z celkového objemu majetku Rusov vo Švajčiarsku.