Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. september 2023, 10:07

Filipíny odsúdili čínsku plávajúcu bariéru v Juhočínskom mori

Peking sa plytčiny Scarborough zmocnil v roku 2012 a prinútil Filipíncov chytať ryby ďalej a s menšími úlovkami.

"Filipíny dôrazne odsudzujú inštaláciu bariéry Čínou v časti plytčiny Scarborough (v Juhočínskom mori)," napísal hovorca filipínskej pobrežnej stráže a Úrad pre rybolov a vodné zdroje. Plávajúca prekážka podľa neho zabraňuje filipínskym rybárom v prístupe na plytčinu a pripravuje ich tak o prácu a živobytie.

Filipínske úrady objavili približne 300-metrov dlhú bariéru v blízkosti plytčiny Scarborough minulý piatok. Podľa nich ju tam nainštalovala čínska pobrežná stráž, ktorá na to využila tri nafukovacie člny a jednu loď čínskych námorných milícií. 

Čínske plavidlá sa podľa filipínskeho hovorcu vzdialili, keď zistili, že sa na palube filipínskej lode nachádzajú aj novinári. Ešte predtým obvinili filipínsku loď a rybárov z porušovania medzinárodných noriem aj čínskych zákonov.

Filipínsky poradca pre národnú bezpečnosť povedal, že Manila "využije všetky príslušné opatrenia" na odstránenie bariéry vytvorenej z bójí. "Pobrežná stráž bude naďalej úzko spolupracovať so všetkými zainteresovanými vládnymi agentúrami na riešení týchto problémov, presadzovaní našich námorných práv a ochrane našich námorných domén," uviedol hovorca.

Peking podľa Manily opakovane inštaluje takéto plávajúce bariéry, keď v oblasti zaznamená väčší počet rybárov. Čínske veľvyslanectvo v Manile sa k situácii dosiaľ nevyjadrilo.

Peking sa plytčiny Scarborough zmocnil v roku 2012 a prinútil Filipíncov chytať ryby ďalej a s menšími úlovkami. Čína im napokon umožnila využívať túto neobývanú plytčinu po zlepšení bilaterálnych vzťahov medzi krajinami v čase úradovania filipínskeho exprezidenta Rodriga Duterteho. Vlani ho však vystriedal súčasný prezident Ferdinand Marcos a napätie sa medzi Manilou a Pekingom opäť zvýšilo.

Čína si nárokuje 90 percent Juhočínskeho mora, v ktorom sa prekrývajú výhradné hospodárske zóny Vietnamu, Malajzie, Bruneja, Indonézie aj Filipín.

Inzercia

Dnes treba vedieť

24. november 2023, 21:21
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.