Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Spoločnosť
24. september 2023

Bratislava za život

Pár dní pred voľbami apelovali na zmenu potratového zákona. Politici nevystúpili

„Chceme vidieť politikov, ktorí budú odvážni a ktorí zrušia zákon vraždiaci deti. Nechceme nič menej,“ znelo od rečníkov z pódia.

Pár dní pred voľbami apelovali na zmenu potratového zákona. Politici nevystúpili

Foto - Postoj/Adam Rábara

Necelý týždeň pred parlamentnými voľbami žiadali ľudia v centre Bratislavy väčšiu ochranu nenarodených detí. Účastníci podujatia Bratislava za život sa v nedeľu popoludní stretli na Hlavnom námestí. Podľa organizátorov ich prišlo okolo troch tisíc.

Po štvorročnej pauze išlo o ďalší z pochodov za život na Slovensku. Naposledy sa takáto akcia konala pod názvom Národný pochod za život v roku 2019.

Na pódiu v centre hlavného mesta vystúpili známi proliferi, lekári, umelci a ďalšie osobnosti občianskeho a kultúrneho života. V dave medzi ľuďmi bolo viacero konzervatívnych politikov z KDH, Kresťanskej únie, OĽaNO, ale aj Tomáš Taraba či Romana Tabak, ktorí kandidujú za SNS. Politici však na pódiu nevystúpili.

„Ochrana života nenarodených detí je najpálčivejšou výzvou dnešných čias,“ povedal jeden z organizátorov podujatia Juraj Šúst zo Inštitútu Ladislava Hanusa. „Preto tu budeme dovtedy, pokým sa táto zmena nestane realitou.“

Účastníkom sa prihovorili aj biskupi Stanislav Zvolenský a Jozef Haľko.

Za desať rokov sa nič nezmenilo

Prvý Národný pochod za život sa konal v roku 2013 v Košiciach. Ďalší bol v roku 2015 v Bratislave a tretí – zatiaľ posledný – sa odohral v roku 2019 taktiež v Bratislave. Národné pochody mali zakaždým účasť v desiatkach tisíc a boli najväčšími verejnými zhromaždeniami na Slovensku od Nežnej revolúcie.

Napriek volaniu po úprave interrupčného zákona sa ani za týchto desať rokov nepodarilo v parlamente presadiť žiadne, ani minimálne úpravy. V posledných rokoch viackrát žiadali poslanci okolo Anny Záborskej zlepšiť informovanosť žien pred potratom či väčšiu podporu pre tehotné matky. Ani to sa v parlamente nepodarilo pretlačiť, návrhy viackrát tesne neprešli.

„Chceme vidieť politikov, ktorí budú odvážni a ktorí zrušia zákon vraždiaci deti. Nechceme nič menej,“ vyhlásil Anton Chromík, šéf Aliancie za rodinu.

„Zákon, ktorý dnes umožňuje úmyselne zabíjať nenarodené deti, je zákon, ktorý nás učí, že ťažké životné situácie sa dajú riešiť skratkami a ubližovaním druhým,“ povedal v príhovore rektor Kolégia Antona Neuwirtha Martin Luterán. „Toto je klamstvo, ktoré škodí všetkým. Je naša zodpovednosť volať po zmene tohto zákona.“

Ľuďom sa prihovoril aj detský komisár Jozef Mikloško. Podľa neho popierať, že nenarodené dieťa je dieťaťom, je nevedecké. „Ako komisár pre deti chcem pomáhať tomu, aby bol život dieťaťa chránený od počatia.“

Na pódiu vystúpil aj šéfredaktor denníka Postoj Martin Hanus, ktorý spomenul, že za posledných desať rokov sa nepodarilo zmeniť v potratovej legislatíve nič. „A o šesť dní minimálne tu v Bratislave vyhrá voľby strana, ktorá chce zrušiť aj tie drobné zlepšenia, aké sa podarili za posledných tridsať rokov, a vrátiť nás do roku 1986, keď bol schválený ten krutý komunistický potratový zákon,“ uviedol Hanus. „Je možné, že prídu aj ďalšia sklamania. Ale to nie je dôvod na zúfanie: Slovensko je jedným z mála štátov v Európe, kde sa túto veľkú civilizačnú tému nepodarilo uspať, naopak, je o nej často počuť.“

Inzercia

Nechceme sa už len prizerať

Hlavným mottom podujatia bolo heslo „VOLÍM (SI) ŽIVOT“, ktoré poukazuje na blížiace sa parlamentné voľby. Hlavnými organizátormi boli Inštitút Ladislava Hanusa, Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku a Asociácia za život a rodinu. Záštitu nad podujatím prebrala Bratislavská arcidiecéza.

„Povedali sme celému Slovensku, aj politikom a kandidátom vo voľbách, že život nenarodených detí treba chrániť rovnako, ako chránime život už narodených ľudí. Túto spravodlivú požiadavku vznášame do spoločnosti práve v období, keď rozhodujeme o charaktere našej krajiny. Žiadame občanov, aby volili aj podľa hodnôt,“ povedal Juraj Šúst z Inštitútu Ladislava Hanusa.

Čítajte tiež

„Veľmi sa tešíme, že na podujatie prišlo tritisíc občanov Slovenska vyjadriť svoj postoj za život, za ochranu nenarodených detí a ich matiek pred rizikami potratu. Vždy je tu lepšie riešenie, ktoré musíme aktívne ponúkať. V 21. storočí je úplne zbytočné vôbec premýšľať nad potratom, ktorý ubližuje, ako nad riešením nejakej situácie, pretože vždy sú tu lepšie riešenia. Apelujeme na politikov, aby boli odvážnym hlasom nenarodených a ich matiek,“ povedal ďalší organizátor podujatia Tomáš Kováčik z Asociácie za život a rodinu.

„Nechceme sa už len prizerať, chceme aktívne konať v prospech života. Uvedomujeme si, že ochrana nenarodených detí musí stáť na dvoch pilieroch, ktoré idú ruka v ruke:  prvý pilier stojí na zlepšení súčasného právneho stavu – žiadame napravenie abnormálnej situácie zavedenej komunistickým režimom, keď je tejto skupine ľudí upierané najzákladnejšie ľudské právo na život,“ uviedol ďalší organizátor pochodu Patrik Daniška z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku.

Druhým pilierom je podľa neho pomoc tehotným matkám a rodinám v núdzi, keďže ekonomické dôvody patria medzi časté dôvody, pre ktoré matky zvažujú usmrtenie svojho dieťaťa.

Po príhovoroch sa dav vydal na pochod mestom, pričom prešiel popod Michalskú bránu cez Obchodnú ulicu až na Námestie slobody neďaleko úradu vlády.Foto: Postoj/Adam Rábara

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.