Irán požiadal Švédsko, aby zasiahlo proti páleniu Koránu

Irán požiadal Švédsko, aby zasiahlo proti páleniu Koránu
Ilustračné foto: twitter.com
Minister Amir-Abdollahian svojmu švédskemu kolegovi povedal, že „obrana hodnôt Švédska za cenu ignorovania hodnôt dvoch miliárd moslimov vo svete je neprijateľná“.
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Irán požiadal Švédsko, aby prijalo opatrenia v súvislosti s pálením koránu. Diplomatické zastúpenie oboch krajín sa potom opäť môže vrátiť na úroveň veľvyslancov. Iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amir-Abdollahian o o tom rokoval so svojím švédskym kolegom Tobiasom Billstromom na okraji Valného zhromaždenia OSN, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí v Teheráne.

Švédsko v minulých mesiacoch zažilo sériu verejného pálenia islamskej svätej knihy. Štokholm to odsúdil, takéto činy však nemôže zastaviť, pretože vo Švédsku ich chráni zákon o slobode prejavu. 

Irán preto v júli reagoval, že po skončení misie čvédskeho veľvyslanca nevpustí na svoje územie jeho nástupcu. Minister Amir-Abdollahian svojmu švédskemu kolegovi povedal, že "obrana hodnôt Švédska za cenu ignorovania hodnôt dvoch miliárd moslimov vo svete je neprijateľná".

Iránsky prezident Ebrahim Raisi pred niekoľkými dňami počas prejavu v OSN s koránom v rukách vyhlásil, že "oheň neúcty neprekoná božskú pravdu" a odsúdil "islamofóbiu a kultúrny apartheid" na Západe.

Amir-Abdollahian vyzval tiež na prepustenie iránskeho občana Hamida Nouryho, ktorého vo Švédsku zatkli v novembri 2019 a odsúdili na doživotie v súvislosti s masovými popravami väzňov nariadené Teheránom v roku 1988. Tento krok by pomohol pri normalizácii vzájomných vzťahov.

Vyhlásenie ministra sa však netýkalo švédskych občanov väznených v Iráne, vrátane diplomata EÚ Johana Floderusa, ktorý je zadržiavaný viac ako 500 dní. Najmenej jednému z nich hrozí trest smrti.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Irán Švédsko Korán
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
pred 12 minútami

Béla Bugár neodporúča Maďarskej aliancii, aby išla do predvolebnej koalície s PS. „Podľa mňa s Progresívnym Slovenskom ísť nemôžu. Stratia voličov, lebo je tam nenávisť proti progresivizmu, proti LGBTI, to je najväčší problém,“ hovorí v Postoj TV expredseda Mosta-Híd s tým, ževoliči Aliancie boli takto vychovaní. Samostatne sa podľa Bugára však Maďari do parlamentu nedostanú.„S KDH, poprípade s Demokratmi by to šlo. Ale KDH si asi ťažko sadne s nimi k stolu,“ a vysvetľuje prečo.

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť