Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. september 2023, 19:49

Univerzita Komenského tvrdí, že v medzinárodných rebríčkoch nezaostáva

„Ak sa univerzitám v okolitých krajinám darí ešte lepšie ako nám, vnímame to ako výzvu na zamyslenie sa nad podporou, ktorú naše univerzity dostávajú od štátu,“ povedala hovorkyňa univerzity Tatiana Zaťková.

Univerzita Komenského považuje tvrdenia analytikov o čoraz väčšom zaostávaní v medzinárodných rebríčkoch za zavádzajúce a nekorektné. Tvrdí, že vzhľadom na stúpajúci počet hodnotených univerzít sa jej darí postavenie v rebríčkoch kontinuálne zlepšovať.

Vládny Inštitút pre stratégie a analýzy komentoval postavenie slovenských univerzít v medzinárodných rebríčkoch. Za najlepšiu slovenskú vysokú školu je dlhodobo považovaná Univerzita Komenského, no podľa analytikov čoraz viac zaostáva za najlepšími univerzitami v okolitých krajinách. V rokoch 2016 až 2018 sa ešte umiestňovala medzi 601. a 800. miestom v rebríčkoch Times. Dnes však slovenské vysoké školy nepatria ani medzi 1000 najlepších.

Univerzita poukázala na to, že Slovensko vynakladá na vysoké školstvo 0,6 percenta HDP. Rozpočet predstavuje sumu zhruba 140 miliónov eur. Všetkých 20 slovenských verejných vysokých škôl má dohromady približne 600 miliónov eur ročne. Na porovnanie uviedla, že rozpočet Karlovej univerzity v Prahe predstavuje približne 500 miliónov eur a rozpočet Viedenskej univerzity je viac ako 700 miliónov eur ročne.

Najväčším problémom bratislavskej univerzity je nepredvídateľnosť financovania. „To, s akým rozpočtom môžeme daný rok hospodáriť, väčšinou zistíme až po začiatku daného roka, čo znemožňuje dlhodobé plánovanie,“ poznamenala hovorkyňa univerzity Tatiana Zaťková.

„Postavenie Univerzity Komenského v medzinárodných rebríčkoch sa každým rokom vzhľadom na rastúci počet hodnotených univerzít kontinuálne zlepšuje. Ak sa univerzitám v okolitých krajinám darí ešte lepšie ako nám, vnímame to ako výzvu na zamyslenie sa nad podporou, ktorú naše univerzity dostávajú od štátu,“ povedala Zaťková.

Inzercia

Dnes treba vedieť

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.