Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. september 2023, 19:37

Pašinjan viní Rusko z neschopnosti odvrátiť azerbajdžanskú ofenzívu v Karabachu

Pašinjan viní Rusko z neschopnosti odvrátiť azerbajdžanskú ofenzívu v Karabachu

Dvojica v Jerevane kráča okolo arménskej vlajky a vlajky Náhorného Karabachu. Foto: TASR/AP

V nedávnom rozhovore pre taliansky denník La Repubblica arménsky premiér uviedol, že závislosť jeho krajiny v bezpečnostnej sfére od jedného centra, ktorým bolo Rusko, sa ukázala ako strategická chyba.

Arménsky premiér Nikol Pašinjan obvinil ruské mierové jednotky, že nedokázali odvrátiť ofenzívu azerbajdžanskej armády, ktorou získala plnú kontrolu nad sporným územím Arménmi obývanej enklávy Náhorný Karabach. „Ak sa (ruským) mierovým jednotkám podarilo vyrokovať prímerie, prečo sa im nepodarilo vyrokovať aj dohodu, ktorá by zabránila útoku na Náhorný Karabach?“ pýtal sa Pašinjan v príhovore vysielanom televíziou.

Dodal, že arménska strana varovala pred rizikom eskalácie už dávnejšie. Na upozornenia, že Náhorný Karabach je fakticky obkľúčený ozbrojenými silami Azerbajdžanu, však ruská strana nereagovala.

V tejto súvislosti Pašinjan zdôraznil, že Arménsko nemôže zatvárať oči pred zlyhaniami ruského kontingentu v Náhornom Karabachu. Podľa neho existuje veľa problémov, o ktorých arménska strana nechce hovoriť, pretože chápe zložitosť situácie.

V nedávnom rozhovore pre taliansky denník La Repubblica Pašinjan uviedol, že závislosť jeho krajiny v bezpečnostnej sfére od jedného centra, ktorým bolo Rusko, sa ukázala ako strategická chyba. Po tom, ako Arménsko na vlastnej koži spoznalo dôsledky tejto chyby, robí „veľmi neisté pokusy o diverzifikáciu“ svojej bezpečnostnej politiky.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami
pred 9 hodinami

Počas nedeľnej noci môžu v niektorých oblastiach Slovenska teploty klesnúť na mínus 20 až 21 stupňov Celzia. Výstraha druhého stupňa platí pre okresy Brezno, Rožňava, Spišská Nová Ves, Liptovský Mikuláš, Kežmarok, Levoča, Poprad a Stará Ľubovňa. (tasr)

pred 10 hodinami

Poskytovaniu príspevku za ubytovanie odídenca a jeho prípadnej výške bude predchádzať širšia diskusia. Ministerstvo vnútra to uviedlo v reakcii na otázku o prípadnom predĺžení príspevku. Podľa aktuálneho nariadenia by sa mal vyplácať do konca roka. (tasr)

pred 11 hodinami

Petra Vlhová vedie v prvom kole obrovského slalomu v kanadskom Tremblante po odjazdení najlepších pretekárok. Tesne druhá je Mikaela Shiffrinová s odstupom päť stotín sekundy. Druhé kolo je na programe od 20.00 h.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.