Bašár Asad pricestoval do Číny na svoju prvú návštevu od začiatku vojny v Sýrii
Čína rozširuje svoj vplyv na Blízkom východe po tom, ako v marci sprostredkovala dohodu medzi Saudskou Arábiou a Iránom. V sýrskom konflikte Peking stále podporuje Asada.
Sýrsky prezident Bašár Asad pricestoval do Číny na svoju prvú návštevu od začiatku občianskej vojny v Sýrii pred 12 rokmi. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AP.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Asad sa zúčastní na otváracom ceremoniáli Ázijských hier v sobotu 23. septembra vo východočínskom meste Chang-čou.
Čína rozširuje svoj vplyv na Blízkom východe po tom, ako v marci sprostredkovala dohodu medzi Saudskou Arábiou a Iránom. V sýrskom konflikte, ktorý si vyžiadal už pol milióna mŕtvych ľudí, milióny utečencov a premenil obrovské časti krajiny na trosky, Peking stále podporuje Asada.
Čína by mohla hrať v budúcnosti veľkú úlohu pri obnove Sýrie, ktorá môže stáť desiatky miliárd dolárov. Sýria sa vlani pridala k čínskej iniciatíve Jedno pásmo, jedna cesta, v rámci ktorej Peking rozširuje svoj vplyv cez projekty infraštruktúry.
Zhoršujúca sa ekonomická kríza v Sýrii viedla k protestom v častiach krajiny, ktoré sú pod kontrolou vlády. Sýria obviňuje z krízy západné sankcie a bojovníkov vedených Kurdmi, podporovaných Spojenými štátmi, ktorí ovládajú najväčšie ropné polia Sýrie na východe blízko hranice s Irakom.
Diplomatické kontakty medzi Sýriou a ďalšími arabskými krajinami sa zintenzívnili po februárovom zemetrasení, ktoré zasiahlo Turecko a Sýriu a usmrtilo vyše 50-tisíc ľudí vrátane 6000 v Sýrii. Asad priletel v máji do Saudskej Arábie, kde sa zúčastnil na summmite Ligy arabských štátov (LAŠ). Len niekoľko dní predtým bolo v 22-člennej LAŠ obnovené členstvo Sýrie.
Konflikt v Sýrii sa začal v marci 2011 prodemokratickými protestmi a tie sa neskôr zmenili na občiansku vojnu. Počas nej Irán a Rusko pomohli Asadovi znovu ovládnuť väčšinu krajiny.
Čína využila v OSN svoje právo veta osemkrát, aby zastavila rezolúcie proti Adadovej vláde, naposledy v júli 2020.
Dnes treba vedieť
Putin nariadil posilnenie armády o ďalších 170-tisíc vojakov
Ruské ministerstvo obrany informovalo, že najnovší rozkaz nepredstavuje nijaké „významné rozširovanie brannej povinnosti“.
Južná Kórea vypustila svoj prvý vojenský prieskumný satelit
Do konca roka 2025 plánuje vypustiť štyri ďalšie špionážne satelity, aby mohla lepšie monitorovať aktivity susednej Severnej Kórey.
Súhrn udalostí v piatok 1. decembra:
- Lipšicova špeciálna prokuratúra by mala na budúci rok skončiť, ukazuje návrh z koaličného prostredia.
- Ľubomír Solák sa oficiálne stal policajným prezidentom.
- Branislav Zurian mení policajnú inšpekciu, končí sedem funkcionárov.
- Exminister školstva Horecký navrhuje zakázať na základných školách mobily.
- Prímerie v Pásme Gazy sa skončilo, boj Izraela s Hamasom sa opäť rozhorel.
- Voľby na Ukrajine budú, až keď sa skončí vojna.
- Ak nebudeme konať teraz, klimatická kríza bude čoraz viac poškodzovať životy miliónov ľudí, varuje pápež František.
Mandát generálnej tajomníčky OBSE predĺžili o deväť mesiacov
Rusko na ministerskej rade nesúhlasilo s tým, aby organizácii na budúci rok predsedalo Estónsko, pretože je členom NATO. Moskva naďalej blokuje aj prijatie rozpočtu OBSE.
Exprezidentovi Porošenkovi nepovolili vycestovať z Ukrajiny
Vzhľadom na prebiehajúcu vojnu platí na Ukrajine stanné právo. Politici musia požiadať o špeciálne povolenie, ak chcú vycestovať do zahraničia.
O povolenkách pre ukrajinských dopravcov budú ministri rokovať v pondelok
„Vyžiadali sme si od ukrajinských kolegov dáta na zaujatie stanoviska k téme povoleniek, ktorá bude predmetom rokovania Rady pre dopravu, telekomunikácie a energetiku,“ uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy.
Tusk očakáva, že jeho nová poľská vláda vznikne najneskôr 12. decembra
Sejm má najskôr hlasovať o novej vláde doterajšieho konzervatívneho premiéra Mateusza Morawieckeho, ktorá však podľa očakávaní dôveru nezíska.
Macron vyzval vyspelé štáty, aby do roku 2030 prestali využívať uhlie
Francúzsky prezident vyjadril presvedčenie, že rozvojové štáty by mali byť schopné ekonomicky dobehnúť ostatných, avšak nie využívaním fosílnych palív.
Rusko nezvolili za člena Rady Medzinárodnej námornej organizácie OSN
„Rusko nemôže byť členom organizácie ani jej riadiacich orgánov, pretože nikto v posledných desaťročiach nespôsobil väčšiu škodu slobodnej plavbe ako Rusko,“ vyhlásil ukrajinský prezident Zelenskyj.
Švajčiarsko zmrazilo ruské aktíva za takmer osem miliárd frankov
Napriek tomu, že ide o miliardy, je to iba o zlomok z celkového objemu majetku Rusov vo Švajčiarsku.