Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. september 2023, 13:48

Nový deväťpodlažný hotel v Demänovskej Doline sa podľa starostu stavať nebude

Obec momentálne pripravuje stavebné uzávery pre vybrané lokality. Aktuálne to bude možno už na začiatku budúceho roka.

Masívny deväťpodlažný hotel na Lúčkach v Demänovskej Doline sa stavať nebude, povedal tamojší starosta Richard Bros. Doplnil, že obec sa s investorom dohodla na výstavbe troch chaletov, teda rekreačných horských chát, ktoré budú menšie a zapadnú do lokality.

S informáciou, že v jednej z najnavštevovanejších dolín na Slovensku má vyrásť viac ako 30 metrov vysoký hotel, prekrývajúci výhľad na hlavný hrebeň Nízkych Tatier, prišli environmentálni aktivisti koncom apríla. Súčasné vedenie obce vtedy v stanovisku uviedlo, že s výstavbou nesúhlasí a ešte v predstihu iniciovalo rokovanie s investorom s cieľom upraviť zámer.

Starosta Demänovskej Doliny potvrdil, že momentálne pripravujú stavebné uzávery pre vybrané lokality. Z jeho vyjadrenia vyplýva, že to bude aktuálne možno už na začiatku budúceho roka.

Vedenie Národného parku Nízke Tatry nový variant víta. Riaditeľ Správy NAPANT-u Marek Kuchta podotkol, že je oveľa prijateľnejší ako pôvodne navrhovaný hotel. „Ale, samozrejme, až štandardný proces ukáže, či tam tieto menšie stavby vôbec môžu postaviť,“ uviedol riaditeľ s tým, že nový zámer bude musieť prejsť posudzovaním vplyvov na životné prostredie.

Pavel Herich z občianskeho združenia Pre Dolinu verí, že zlú situáciu v doline sa v nasledujúcich desaťročiach podarí postupne zvrátiť. „Verím, že sa Demänovskú dolinu podarí urobiť takou, akou by si naozaj zaslúžila byť – dolinou pre ľudí a vítajúcu cestovný ruch. Ale taký, ktorý nenarúša a nelikviduje predmet ochrany, vodné zdroje, jaskynné a lesné ekosystémy,“ poznamenal.

Ministerstvo životného prostredia v súčasnosti už pripravuje zonáciu NAPANT-u. Cieľom je zabezpečiť efektívnejšiu a vyššiu ochranu národného parku. Zonácia stanoví priority a smerovanie národných parkov z hľadiska posilnenia cieľov ochrany prírody, ale aj transparentné podmienky pre podnikateľské subjekty a obce na ich územiach.

Inzercia

Dnes treba vedieť

25. november 2023, 07:15

Slovenský hokejista Adam Ružička strelil na ľade Dallasu svoj tretí gól v sezóne, ku ktorému pridal aj asistenciu. Útočník Calgary tým ukončil svoju sériu bez bodu, ktorá trvala desať zápasov a prispel k víťazstvu 7:4. Jeho spoluhráč Martin Pospíšil nebodoval. Útočník Montrealu Juraj Slafkovský asistoval pri góle na 2:2 na ľade San Jose, v ktorom Canadiens triumfovali 3:2 po samostatných nájazdoch. (tasr)

25. november 2023, 06:50

Bývalého amerického policajta Dereka Chauvina zodpovedného za smrť Georga Floyda v piatok vo väznici v Arizone napadli a bodli nožom. Poskytli mu prvú pomoc a hospitalizovali. V dôsledku smrti Floyda v USA v roku 2020 prepukli masívne protesty za rasovú spravodlivosť. (tasr)

25. november 2023, 06:45

Počasie: Dnes bude na viacerých miestach sneženie alebo snehové prehánky. Na juhu menej zrážok a tam v nižších polohách zrážky aj zmiešané. Najvyššia denná teplota 1 až 6 stupňov, na Kysuciach, Orave a pod Tatrami väčšinou -3 až 1 st. (shmú)

24. november 2023, 21:21
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.