Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. september 2023, 09:24

Blokáda Taiwanu by pre Čínu predstavovala veľké riziko, varuje Pentagón

Generál McGee hovoril aj o možnosti čínskej vojenskej invázie na Taiwan, ktorá by podľa neho bola veľmi náročná.

Čínska blokáda Taiwanu by bola pre Peking obrovským rizikom a pravdepodobne by zlyhala. Vojenská invázia voči tomuto ostrovu by bola mimoriadne náročná. Uviedli to vysokopostavený predstaviteľ Pentagónu Ely Ratner a americký generál Joseph McGee.

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia napriek tomu, že ostrov má od roku 1949 nezávislú vládu. Komunistická vláda v Pekingu prisľúbila, že jedného dňa získa nad Taiwanom úplnú administratívnu moc, na dosiahnutie tohto cieľa nevylúčila ani použitie sily.

Čína v uplynulých rokoch zosilňuje vojenský tlak na Taiwan a v Taiwanskom prielive organizuje rozsiahle vojenské cvičenia simulujúce blokádu ostrova. Taiwan navyše takmer na dennej báze vo svojom okolí zaznamenáva aktivitu čínskych bojových lietadiel a lodí.

Vysokopostavený predstaviteľ Pentagónu pre záležitosti indicko-tichomorskej oblasti Ely Ratner zastáva názor, že blokáda Taiwanu by bola pre Čínu monštruóznym rizikom. „Pravdepodobne by neuspela a pre Čínu by predstavovala obrovské riziko eskalácie, kde by pravdepodobne musela zvážiť, či je ochotná začať útočiť na komerčné lode,“ povedal Ratner výboru americkej Snemovne reprezentantov pre ozbrojené sily.

Podľa jeho slov by bola blokáda Taiwanu zničujúca pre medzinárodné spoločenstvo a pravdepodobne by vyvolala širokú reakciu, ktorej by sa Peking snažil vyhnúť.

Ratnera doplnil armádny generál Joseph McGee, podľa ktorého čínska blokáda Taiwanu nie je vysoko pravdepodobná vojenská možnosť. „Je oveľa jednoduchšie hovoriť o blokáde ako skutočne blokádu uskutočniť,“ dodal.

McGee hovoril aj o možnosti čínskej vojenskej invázie na Taiwan, ktorá by podľa neho bola veľmi náročná. Poukázal pritom na hornatý terén ostrova a skutočnosť, že Taiwan delí od pevninskej Číny Taiwanský prieliv, ktorý by čínska armáda musela prekonať. „Museli by zhromaždiť desaťtisíce, možno státisíce vojakov na východnom pobreží a to by bol jasný signál,“ skonštatoval.

Taiwanské ministerstvo obrany v pondelok informovalo, že čínska armáda vyslala k Taiwanu v priebehu 24 hodín až 103 bojových lietadiel. Tchaj-pej následne vyzval Čínu, aby „okamžite zastavila takéto deštruktívne jednostranné akcie“.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.