Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. september 2023, 15:41

Zadržiavaní americkí občania odleteli z Iránu v rámci výmeny väzňov

Výmena sa mohla uskutočniť po tom, ako v Južnej Kórei došlo k uvoľneniu zmrazených iránskych financií.

Päť zadržiavaných amerických občanov odletelo katarským lietadlom z Iránu. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na administratívu amerického prezidenta Joea Bidena. Lietadlo podľa agentúry DPA smerovalo do Kataru.

Piatich ľudí s občianstvom USA aj Iránu zadržali pre podozrenia zo špionáže.

Podľa hovorcu iránskeho rezortu diplomacie sa v rámci avizovanej výmeny vráti do vlasti päť Američanov a Spojené štáty omilostia piatich iránskych občanov, ktorých v krajine odsúdili alebo obžalovali. Agentúra AFP s odvolaním sa na iránske médiá uviedla, že dvaja z Iráncov prepustených Spojenými štátmi v rámci výmeny väzňov dnes pricestovali do Kataru.

Výmena sa môže uskutočniť po tom, ako v Južnej Kórei došlo k uvoľneniu zmrazených iránskych financií. Prostriedky v hodnote šiestich miliárd dolárov dnes dorazili do Kataru v súlade s výnimkou zo sankcií, ktorú pred týždňom vydala pre zahraničné banky vláda USA.

Bidenova administratíva spresnila, že prezident udelil milosť piatim občanom Iránu, ktorí boli v USA väznení či čelili obvineniam súvisiacim s nenásilnými trestnými činmi. Agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaný zdroj tiež uviedla, že Biden uvalí nové sankcie na iránske ministerstvo pre tajné služby a iránskeho exprezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.