Predsedníčka Európskej komisie navštívila preplnené centrum migrantov
Cestu jej skrížili demonštranti a žiadali riešenie migračnej krízy. Talianska premiérka opäť apelovala na EÚ, aby pomohla situáciu na Lampeduse riešiť, v opačnom prípade bude mať negatívny vplyv na celú Úniu.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová dopoludnia – spoločne s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou – navštívila preplnené centrum pre migrantov na juhotalianskom ostrove Lampedusa, nachádzajúcom sa medzi Sicíliou a Tuniskom. Informovali o tom agentúry ANSA a DPA.
Počas návštevy došlo aj k momentu napätia, keď skupina miestnych obyvateľov požadujúcich riešenie migračnej krízy zablokovala cestu konvoju vozidiel, v ktorých sa von der Leyenová a Meloniová viezli z letiska.
Talianska premiérka demonštrantov ubezpečila, že jej vláda „robí všetko, čo môže“, aby súčasnú napätú situáciu na ostrove, kam denne prichádzajú stovky migrantov, vyriešila. Zdôraznila, že práve preto tam osobne prišla aj ona sama. Protestujúci následne nechali vozidlá prejsť.
Von der Leyenová a Meloniová si potom prezreli miestne migračné centrum a rozprávali sa s niektorými jeho obyvateľmi. Navštívili aj prístav Favaloro, kam denne prichádzajú početné člny s migrantmi.
Talianska premiérka opäť apelovala na EÚ, aby pomohla situáciu na Lampeduse riešiť, v opačnom prípade bude mať negatívny vplyv na celú EÚ. Vyjadrila presvedčenie, že nelegálnu migráciu treba zastaviť namiesto toho, aby sa riešila prostredníctvom prerozdeľovania migrantov do iných krajín EÚ.
Európska komisia už predtým vyjadrila ochotu pomôcť a toho dôkazom je podľa Meloniovej aj návšteva von der Leyenovej na Lampeduse.
V hlavnom prijímacom centre na ostrove bolo vo štvrtok ráno zhruba 7000 ľudí, hoci tam majú kapacity len pre 400 osôb. Veľkú časť z migrantov, ktorí prišli v posledných dňoch, následne previezli na Sicíliu alebo na taliansku pevninu.
V stredu miestne úrady oznámili, že na ostrov Lampedusa v priebehu 24 hodín dorazilo rekordných vyše 5112 migrantov; v reakcii na to bol na Lampeduse vyhlásený núdzový stav. V sobotu sa ich tam priplavilo viac než 600.
Od začiatku roka už prišlo do Talianska približne 127-tisíc migrantov – takmer dvakrát viac v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2022. Mnohí z nich prichádzajú práve na malý ostrov Lampedusa, ktorý leží len zhruba 113 kilometrov od pobrežia Tuniska a 200 km od Sicílie.
Dnes treba vedieť
Už nikdy viac neurážajte Poliakov, odkázal Morawiecki Zelenskému
Poľský prezident Andrzej Duda včera vyhlásil, že súčasný spor s Ukrajinou neovplyvní dobré vzťahy medzi štátmi.
Rusko na budúci rok plánuje o viac ako štvrtinu zvýšiť rozpočtové výdavky
Agentúra Bloomberg v tejto súvislosti uviedla, že Moskva plánuje v roku 2024 prudko zvýšiť najmä výdavky na obranu.
Švajčiarskí biskupi chcú vytvoriť tribunál, má súdiť prípady zneužívania kňazmi
Skupina akademikov minulý týždeň zverejnila štúdiu, ktorá poukázala na takmer 1000 obetí pohlavného zneužívania a na rozsiahle úsilie cirkvi tieto prípady utajiť.
Medzi libanonskými a izraelskými vojakmi vypukli potýčky
Izraelskí vojaci podľa Libanonu narušili líniu a vypálili dymovnice na hliadku libanonskej armády, ktorá sprevádzala buldozér odstraňujúci hrádzu postavenú Izraelom severne od modrej línie.
Najviac pro-life je KDH, najhoršie skončili Demokrati, hodnotí CitizenGO
Združenie chce ľudí motivovať, aby išli voliť a prihlásili sa k hodnotám života, rodiny a slobody. Spustilo kampaň, ktorej cieľom je vytvoriť komunitu hodnotových voličov.
V Nórsku zadržali bývalého vagnerovca, ktorý sa údajne snažil vrátiť do Ruska
Podľa Medvedevovho nórskeho právnika Brynjulfa Risnesa bol jeho klient zadržaný v dôsledku nedorozumenia.
„Kresťania prestávajú chápať, kde sú mantinely dobra a zla,“ tvrdí Anna Záborská, líderka Kresťanskej únie, ktorá pokladá za jedno z najväčších sklamaní, že aj mnohí praktizujúci kresťania dnes volia progresívcov. „U kresťanských žien by mala byť otázka svedomia bojovať za ochranu života. A je chyba, ak to nerobia,“ hovorí s tým, že ak si niektorí mysleli, že sa sama nechá neprajníkmi a médiámi „poučiť“, aby viac nepredkladala zákony pomoci tehotným ženám, tak sa mýlili.
František v Marseille
Migranti nevtrhávajú do Európy, hľadajú prijatie
„Najviac zo všetkého rezonuje výkrik bolesti, ktorý mení Stredozemné more, ‚mare nostrum‘, z kolísky civilizácie na ‚mare mortuum‘, cintorín dôstojnosti,“ povedal pápež.
Francúzsko zatklo bývalého predstaviteľa Rwandy za genocídu v roku 1994
Pierre Kayondo je bývalý prefekt regiónu Kibuye a poslanec parlamentu. Bol zatknutý a obvinený zo spoluúčasti na genocíde a zločinoch proti ľudskosti.