Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. september 2023, 20:54

Tisíce ľudí protestovali v Prahe proti vláde Petra Fialu, žiadali „orbanizáciu“

Tisíce ľudí protestovali v Prahe proti vláde Petra Fialu, žiadali „orbanizáciu“

Foto: TASR/Barbora Vizváryová

„Jediná cesta k lepšej budúcnosti pre ČR je v spojení so stredoeurópskymi krajinami typu Slovenska, Rakúska, Maďarska, Srbska a vybudovanie si vlastnej cesty, ktorá nebude závislá ani od Západu, ani od Východu,“ vravel Jindřich Rajchl.

Tisíce ľudí na Václavskom námestí v Prahe v sobotu protestujú proti vláde Petra Fialu. Mimoparlamentná strana Právo, Rešpekt, Odbornosť (PRO) Jindřicha Rajchla, ktorá demonštráciu organizuje, opäť žiada demisiu Fialovho kabinetu, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Nespokojnosť s vládou je podľa neho masívna. Jeho strana nesúhlasí najmä s postupom vlády v súvislosti s infláciou, daňovými zmenami či zmenami v dôchodkovom systéme. „Chceme vládu, ktorá bude krajinu riadiť a nie len počúvať povely z Bruselu. Nechceme premiéra, ktorý je len bábkou mocipánov z Washingtonu a Kyjeva,“ vyhlasoval na proteste Rajchl. Zdôraznil, že chce ísť „orbánistickou cestou“, ktorá podľa jeho tvrdení funguje.

Policajti z odboru extrémizmu a terorizmu zadržali počas protestu muža, ktorého podozrievajú z trestného činu popierania, spochybňovania, schvaľovania a ospravedlňovania genocídy. „Na tričku mal symbol podpory ruskej agresie,“ uviedla na sociálnej sieti X polícia. Muž mal na tričku obrázok so symbolom ruskej žoldnierskej skupiny vagnerovcov.

Foto: TASR/Barbora Vizváryová

Foto: TASR/Barbora Vizváryová

Inzercia

Na demonštrácii sa objavili aj jej odporcovia s ukrajinskými vlajkami. V závere protestu zazneli česká a slovenská štátna hymna. Po viac ako dvoch hodinách sa demonštranti vydali na Letnú, kde chcú protestovať pred jednou z budov ministerstva vnútra.

Strana PRO vo svojom politickom programe sľubuje voličom splnenie 20 bodov. Dištancuje sa od Európskej zelenej dohody, Istanbulského dohovoru či prijatia eura a chce odstúpiť od dohody o obrannej spolupráci medzi ČR a Spojenými štátmi (DCA). Chce tiež vetovať vstup Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie a vytvoriť novú platformu s inými stredoeurópskymi štátmi.

„Jediná cesta k lepšej budúcnosti pre ČR je v spojení so stredoeurópskymi krajinami typu Slovenska, Rakúska, Maďarska, Srbska a vybudovanie si vlastnej cesty, ktorá nebude závislá ani od Západu, ani od Východu, ale bude sebavedome presadzovať našu vlastnú národnú politiku,“ uviedol Rajchl vo videu, v ktorom pozýval ľudí na sobotnú demonštráciu.

Organizátori protest označili za celonárodné stretnutie Česko proti vláde. Naposledy sa v Prahe zišli v apríli, vtedy z Václavského námestia pochodovali pražskou magistrálou a pozdĺž nábrežia až pred úrad vlády. Okolo neho plánovali vytvoriť živú reťaz, čo sa im však nakoniec nepodarilo.

Za marcovú demonštráciu čelili kritike vládnych predstaviteľov pre incident, keď sa po skončení oficiálneho protestu časť demonštrantov pokúsila vniknúť do budovy Národného múzea. Rozbúrený dav, ktorý chcel odstrániť ukrajinskú vlajku z fasády budovy, vtedy rozháňali ťažkoodenci.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

„Kresťania prestávajú chápať, kde sú mantinely dobra a zla,“ tvrdí Anna Záborská, líderka Kresťanskej únie, ktorá pokladá za jedno z najväčších sklamaní, že aj mnohí praktizujúci kresťania dnes volia progresívcov. „U kresťanských žien by mala byť otázka svedomia bojovať za ochranu života. A je chyba, ak to nerobia,“ hovorí s tým, že ak si niektorí mysleli, že sa sama nechá neprajníkmi a médiámi „poučiť“, aby viac nepredkladala zákony pomoci tehotným ženám, tak sa mýlili. 

pred 3 hodinami

Slovenská vodná slalomárka Eliška Mintálová získala na MS v britskom Lee Valley striebornú medailu v K1. Dvadsaťštyriročná kajakárka nestačila iba na Austrálčanku Jessicu Foxovú, na ktorú stratila 1,13 sekundy. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.