Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. júl 2023, 12:50

Kolumbia

Iniciatíva za ústavnú ochranu nenarodených detí získala dostatok podpisov

Podporovatelia iniciatívy chcú, aby článok ústavy o práve na život explicitne hovoril o práve na život „od počatia“.

Vedúca iniciatívy Referendum za život Sara Castellanosová uviedla, že iniciatíva získala potrebný počet podpisov na to, aby jej organizátori mohli požiadať o ľudovú konzultáciu, ktorá by presadila ústavnú ochranu nenarodených detí, informuje agentúra CNA.

Cieľom podporovateľov referenda je upraviť článok 11 kolumbijskej ústavy, v ktorej sa v súčasnosti píše, že „právo na život je nedotknuteľné“ a „trest smrti sa neudeľuje“. V prípade ich úspechu by sa do ústavy doplnilo, že ide o ochranu života „od počatia“.

Ak úrady potvrdia platnosť podpisov, iniciatíva pôjde na prerokovanie do Kongresu a v prípade jej schválenia sa uskutoční referendum.

V roku 2006 ústavný súd Kolumbie dekriminalizoval potraty z dôvodu ohrozenia života matky, deformácií plodu nezlučiteľných so životom a v prípadoch znásilnenia. Vo februári 2021 súd liberalizoval interrupcie do 24. týždňa tehotenstva.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami
pred 8 hodinami

Ministerstva vnútra zriadilo infolinku pre voličov. Dostupná bude už od pondelka 25. septembra aj v deň volieb, teda 30. septembra. Jej služby môžu občania využiť na číslach 02/48592317 a 02/48952312. (tasr)

pred 9 hodinami

Šéf Hlasu Peter Pellegrini uviedol, že je zástancom „veľkej reformy“ trestnoprávneho prostredia. Vie si predstaviť zánik špeciálnej prokuratúry, pričom by jej kompetencie prebral jeden z námestníkov generálnej prokuratúry. „Ak sa ukáže, že špeciálny prokurátor a jeho inštitút splnil svoju historickú úlohu vo vysporiadaní sa s mafiou, a keď by to bol tretí námestník a špeciálna odnož na generálnej prokuratúre, myslím si, že by odrobili tú istú robotu ako ju odrobia teraz,“ vravel v debate Pellegrini.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.