Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. apríl 2016, 16:43

Turecko: Súd poslal novinárov do väzenia za zverejnenie karikatúry Mohameda

Súd v tureckom Istanbule uložil dnes dvojročný trest odňatia slobody dvom opozičným novinárom, ktorí zverejnili kópiu titulnej strany francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo s karikatúrou proroka Mohameda.

Stĺpčekári Ceyda Karanová a Hikmet Četinkaya pracujúci pre turecký denník Cumhuriyet sa podľa rozsudku týmto konaním dopustili trestného činu podnecovania k nenávisti, informuje agentúra AP s odvolaním sa na správu tureckej štátnej tlačovej služby Anadolu. Oboch však súd zbavil dodatočných obvinení z "urážania náboženských hodnôt".
      

Očakáva sa, že Karanová a Četinkaya sa proti dnešnému rozsudku odvolajú.
      Denník Cumhuriyet po vlaňajšom útoku extrémistov na parížsku redakciu Charlie Hebdo publikoval vybrané karikatúry a články tohto periodika na znak solidarity. Vtedajšia štvorstranová príloha neobsahovala kontroverznú karikatúru Mohameda, uvedení novinári ju však zaradili do svojich stĺpčekov v tom istom vydaní.
      Turecká prokuratúra sa touto kauzou začala zaoberať po tom, ako premiér Ahmet Davutoglu vyhlásil, že jeho vláda nedovolí žiadne urážky "nášho proroka".
      Denník Cumhuriyet (Republika) založil v roku 1924 blízky spolupracovník zakladateľa moderného laického tureckého štátu Mustafu Kemala Atatürka. Denník je ostrým kritikom režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. V ostatných rokoch redakcia zažila niekoľko súdnych procesov kvôli svojim článkom a jej sídlo bolo terčom viacerých atentátov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

12. jún 2017, 13:08

VW SK a STU spúšťajú duálne bakalárske štúdium v automobilovom priemysle

Volkswagen Slovakia (VW SK) v spolupráci so Strojníckou fakultou Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave spúšťa pilotný projekt duálneho bakalárskeho štúdia v automobilovom priemysle. Ide o profesijne orientovaný 4-ročný program s nadštandardnou dĺžkou praxe priamo v bratislavskom závode. Projekt odštartuje v septembri 2017.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.