Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. jún 2023, 10:30

Ruská pravoslávna cirkev previezla ukrajinských zajatcov do Maďarska

Ruská pravoslávna cirkev previezla ukrajinských zajatcov do Maďarska

Patriarcha Kirill. Foto: AP/Alexander Zemlianichenko

Vojaci pochádzajú zo Zakarpatskej oblasti, kde žije maďarská menšina. Niektoré zdroje serveru index.hu upozornili, že tento krok nebol konzultovaný s Kyjevom.

Podľa servera index.hu to včera večer oznámila na svojej webovej stránke Ruská pravoslávna cirkev, ktorá prevoz sprostredkovala. "S požehnaním Jeho Svätosti patriarchu moskovského a celej Rusi Kirilla, vďaka sprostredkovaniu Ruskej pravoslávnej cirkvi, v rámci spolupráce medzi cirkvami bola ôsmeho júna 2023 na žiadosť maďarskej strany prevezená do Maďarska skupina ukrajinských vojnových zajatcov zo Zakarpatskej oblasti, ktorí sa zúčastnili na bojoch," píše sa vo vyhlásení cirkvi.

"Prevoz ukrajinských vojakov pochádzajúcich zo Zakarpatskej oblasti zajatých Ruskom do Maďarska je gestom ruskej pravoslávnej cirkvi voči Maďarsku," povedal pre webovú stránku komerčnej televízie ATV maďarský vicepremiér Zsolt Semjén. Títo ľudia jej podľa neho vďačia za svoju slobodu.

Podľa servera index.hu ukrajinská strana zatiaľ toto vyhlásenie nekomentovala. Niektoré zdroje však poukázali na skutočnosť, že tento krok Moskvy nebol konzultovaný s Kyjevom.

Jeden zo zdrojov ukrajinským médiám povedal, že prevezenie najmenej 11 vojnových zajatcov do Maďarska bolo zdôvodnené tým, že vojaci pochádzali zo západoukrajinskej Zakarpatskej oblasti, kde žije maďarská menšina. Zdroj však upozornil, že títo vojnoví zajatci sú občanmi Ukrajiny, ich presun do tretej krajiny by bol preto bez súhlasu a priamej účasti Ukrajiny nemožný.

Ruská pravoslávna cirkev podľa citovaného zdroja celou akciou sleduje aj obnovenie svojej legitimity v čase, kedy sú na ňu uvalené medzinárodné sankcie.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.