Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. jún 2023, 10:43

Irán predstavil svoju prvú hypersonickú balistickú strelu

Podľa iránskych médií dokáže strela Fattáh zaútočiť na „nepriateľské moderné protiraketové systémy Spojených štátov či sionistického režimu (Izraela) vrátane izraelského systému Železná kupola“.

Irán predstavil svoju prvú hypersonickú balistickú strelu vlastnej výroby. Uviedla to iránska štátna tlačová agentúra IRNA. Toto oznámenie s najväčšou pravdepodobnosťou zvýši obavy Západu z raketového arzenálu Teheránu, píše agentúra Reuters.

Niektorí západní vojenskí predstavitelia tvrdia, že Irán svoje schopnosti svojich rakiet nadhodnocuje.

Iránske médiá zverejnili zábery novej rakety s názvom Fattáh na ceremoniáli, na ktorom sa zúčastnil iránsky prezident Ebráhím Raísí aj velitelia iránskych revolučných gárd.

Agentúra Reuters pripomína, že hypersonické strely dokážu letieť päťkrát rýchlejšie ako zvuk a po komplexnej trajektórii, preto je veľmi ťažké ich zachytiť. Vlani Irán oznámil, že zostrojil hypersonickú balistickú strelu, ktorá dokáže letieť v atmosfére i mimo nej.

Podľa iránskych médií dokáže strela Fattáh zaútočiť na „nepriateľské moderné protiraketové systémy Spojených štátov či sionistického režimu (Izraela) vrátane izraelského systému Železná kupola“. Agentúra IRNA uvádza, že Fattáh môže letieť rýchlosťou až 15-tisíc kilometrov za hodinu.

Napriek námietkam zo strany USA a Európy Teherán vyhlasuje, že v rozvíjaní svojho raketového programu bude pokračovať i naďalej.

Reuters zdôrazňuje, že obavy z iránskeho raketového programu stúpli po tom, čo sa bývalý americký prezident Donald Trump v roku 2018 rozhodol odstúpiť od iránskej jadrovej dohody. Nepriame rokovania medzi Teheránom a Washingtonom zamerané na obnovenie tejto dohody sú však od vlaňajšieho septembra prakticky na mŕtvom bode.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
pred 9 hodinami

Ministerstva vnútra zriadilo infolinku pre voličov. Dostupná bude už od pondelka 25. septembra aj v deň volieb, teda 30. septembra. Jej služby môžu občania využiť na číslach 02/48592317 a 02/48952312. (tasr)

pred 9 hodinami

Šéf Hlasu Peter Pellegrini uviedol, že je zástancom „veľkej reformy“ trestnoprávneho prostredia. Vie si predstaviť zánik špeciálnej prokuratúry, pričom by jej kompetencie prebral jeden z námestníkov generálnej prokuratúry. „Ak sa ukáže, že špeciálny prokurátor a jeho inštitút splnil svoju historickú úlohu vo vysporiadaní sa s mafiou, a keď by to bol tretí námestník a špeciálna odnož na generálnej prokuratúre, myslím si, že by odrobili tú istú robotu ako ju odrobia teraz,“ vravel v debate Pellegrini.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.