Americký torpédoborec a kanadská fregata preplávali Taiwanským prielivom
Lode amerických námorných síl sa často plavia cez túto úžinu, ale je zriedkavé, aby sa takáto misia uskutočnila spolu s plavidlami inej krajiny.
Americká a kanadská vojnová loď preplávali v sobotu cez Taiwanský prieliv. Stalo sa tak v rámci spoločnej misie namierenej cez túto citlivú vodnú trasu, ktorá oddeľuje demokratický samosprávny Taiwan od Číny. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry AFP.
Čína si nárokuje Taiwan ako svoje územie, vyhrážajúc sa, že ho jedného dňa obsadí - v prípade potreby aj silou -, a v uplynulých rokoch zvýšila vojenský i politický tlak na tento ostrov.
Čínska lietadlová loď Šan-tung minulý týždeň viedla dve ďalšie lode cez 180 kilometrov široký Taiwanský prieliv v rámci demonštrácie sily po tom, ako Peking v apríli uskutočnil v okolí Taiwanu letecké a námorné cvičenia.
Siedma flotila Spojených štátov oznámila, že jej torpédoborec USS Chung-Hoon a fregata HMCS Montréal Kanadského kráľovského námorníctva "vykonávali 3. júna rutinný tranzit Taiwanským prielivom cez vody, v ktorých sa v súlade s medzinárodným právom uplatňuje sloboda plavby a preletu na otvorenom mori".
Lode amerických námorných síl sa často plavia cez túto úžinu, ale je zriedkavé, aby sa takáto misia uskutočnila spolu s plavidlami inej krajiny. Naposledy sa spoločná plavba USA a Kanady cez Taiwanský prieliv uskutočnila v septembri 2022.
Kanadská armáda v sobotu na Twitteri potvrdila tento prechod a uviedla, že Washington a Ottawa sú "partnermi, ktorí pôsobia v záujme mieru a bezpečnosti v danom regióne".
Taiwanské ministerstvo národnej obrany uviedlo, že počas "plavby oboch lodí smerom na sever taiwanská armáda monitorovala okolitý vzdušný priestor a teritoriálne vody".
K plavbe došlo v čase, keď sa americký minister obrany Lloyd Austin a jeho čínsky rezortný kolega Li Šang-fu zúčastňujú v Singapure na každoročnej medzinárodnej bezpečnostnej konferencii známej pod názvom Dialóg Šangri-La.
Li je podľa bezpečnostných expertov veteránom úsilia o modernizáciu čínskej armády. Od roku 2018 čelí americkým sankciám pre nákup bojových lietadiel a ďalšieho vybavenia od hlavného ruského vývozcu zbraní, spoločnosti Rosoboronexport.
Dnes treba vedieť
Prezidentka Zuzana Čaputová prijala predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku. Líder PS prišiel do Prezidentského paláca krátko po odchode Roberta Fica.
Parlamentné strany nominujú nových členov štátnej volebnej komisie
Desať mien bude známych po zostavení vlády. Päť miest totiž patrí koalícii a päť opozícii.
Pavol Rusko bude v stredu opäť pred súdom v kauze Maják nádeje
Pavol Rusko je obžalovaný, že ako riaditeľ neziskovej organizácie Maják nádeje v roku 2015 financoval muzikál Rómeo a Júlia z peňazí účelovo viazaných na činnosť azylového centra. Celkovo údajne išlo o sumu 101 000 eur. Rusko to považuje za lož, vinu odmieta.
Nitriansky župan Becík sa funkcie po zvolení do parlamentu nevzdá
Šéf Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba sa ešte nerozhodol, či si uplatní svoj poslanecký mandát.
Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s predsedom Smeru Robertom Ficom pred odovzdaním poverenia o zostavení vlády:
Arménsko hlási streľbu v oblasti pri hraniciach s Azerbajdžanom
Arménska vláda v pondelok informovala, že po dobytí Karabachu Azerbajdžanom utieklo do Arménska z tohto regiónu už vyše 100 500 ľudí.
Karol Wojtyła Lúče otcovstva – už túto stredu
Obrazové divadelné zamyslenie o hľadaní identity otcovstva videli stovky divákov nielen na Slovensku a v Čechách, ale aj v Anglicku, Taliansku i Poľsku.
OPEC je optimistický v otázke dopytu po rope a vyzýva na investície
Výzvy na obmedzenie investícií do ťažby sú podľa OPEC-u kontraproduktívne a vedú k ohrozeniu energetickej bezpečnosti.
Záujem o tipovanie na výsledky volieb prekonal všetky rekordy
Najväčším favoritom „tipérov“ bola víťazná strana volieb Smer.
Premiér Kurti obvinil Srbsko z pokusov o anexiu severu Kosova
Polícia podľa kosovského premiéra zhabala dokumenty, v ktorých sa uvádzalo, že teroristický útok v obci Banjska bol súčasťou rozsiahlejšieho plánu.