Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. jún 2023, 08:46

Prieskum AKO

Voliči by ako druhú stranu volili najčastejšie PS, SaS a Smer

Voliči KDH uvádzali ako svoju druhú voľbu PS, Demokratov a OĽaNO.

Ak by bola možnosť voliť dve strany, 11 percent opýtaných by si vybralo ako druhú voľbu PS. Ukazuje to prieskum agentúry AKO pre TV Joj.

Na druhom mieste je SaS s 10,6 percenta, nasleduje Smer (10 percent). Stranu Hlas by si ako druhú voľbu vedelo predstaviť 7,2 percenta voličov. Nad 5 percent sa pohybujú ešte Republika (6,7 percenta) a Sme rodina (5,7 percenta).

Viac ako 12 percent opýtaných by nevolilo žiadnu inú stranu okrem tej, ktorá je pre nich prvou voľbou.

Vyšší podiel druhej voľby ako súčasné preferencie má SaS. Naopak, nižšiu druhú voľbu majú Smer, Hlas, PS, OĽaNO a KDH.

Koho by si vybrali voliči jednotlivých strán

Prieskum sa zameral aj na odpovede podľa volebných preferencií. Z nich vyplýva, že najvernejších voličov má KDH, ktorých až 22 percent uviedlo, že okrem svojho hnutia by nevolili žiadnu inú stranu. Nasledujú Maďarské fórum (18 percent), Republika (17 percent) a SaS (17 percent).

Voliči Smeru uvádzali ako druhú stranu najčastejšie Hlas (28 percent), SNS (10 percent) a Republiku (6 percent). Žiadnu inú stranu uviedlo 13 percent opýtaných.

Pre voličov Hlasu je druhá voľba Smer (28 percent), Sme rodina (13 percent), PS (10 percent), Republika (6 percenta), SaS (5 percent). Žiadnu inú stranu nechce voliť 10 percent respondentov.

Jasno v druhej voľbe majú voliči PS, ktorí najčastejšie uvádzali SaS (55 percent). Nasledovali Demokrati (13 percent) a OĽaNO (5 percent).

Voliči SaS majú ako druhú stranu PS (52 percent) a KDH (3 percentá). Žiadnu inú stranu by si nevybralo 17 percent opýtaných.

Pre ľudí, ktorí by volili OĽaNO, sa ako najlepšia druhá možnosť javí byť Sme rodina (17 percent), PS (13 percent), Demokrati (6 percent) a SaS (4 percentá). Žiadnu inú stranu nechce 13 percent voličov.

Pre voličov Republiky je najčastejšou voľbou Smer (44 percent), ĽSNS (15 percent), Sme rodina (4 percentá). Odpoveď žiadnu inú stranu si vybralo 17 percent ľudí.

Voliči KDH uvádzali ako svoju druhú voľbu PS (15 percent), Demokratov (13 percent), OĽaNO (11 percent), Hlas (7 percent), Sme rodina (4 percentá). Až 22 percent opýtaných by si nevybralo žiadnu inú stranu.

Pre voličov Sme rodina je druhá voľba SaS (13 percent), Hlas (13 percent), KDH (8 percent), PS (8 percent). Žiadnu inú stranu by nechcelo voliť 15 percent respondentov.

Inzercia

Prieskum sa uskutočnil na vzorke 1000 respondentov v čase od 4. mája do 10. mája.

Názory na spájanie strán

Ľudia v prieskume odpovedali aj na otázku, s kým by sa mala spojiť strana, ktorú chcú voliť. Viac ako 57 percent voličov spájanie odmietlo. Naopak, spájanie ich strany by privítalo 27,5 percenta voličov, ktorí sú už rozhodnutí danú stranu voliť.

Pre voličov Smeru je najlepším partnerom na spojenie Hlas (10 percent), Republika (9 percent) a SNS (9 percent).

Voliči Hlasu by privítali spojenie so Smerom (11 percent), Sme rodina (7 percent) a KDH (3 percentá).

Pre ľudí, ktorí budú voliť PS, je najbližším spojencom SaS (9 percent) a Demokrati (3 percentá).

Podľa voličov SaS by sa liberáli mali spojiť s PS (9 percent).

Voliči OĽaNO si želajú spojenie s PS (14 percent), Demokratmi (6 percent) a stranou Za ľudí (6 percent). 

Pre voličov Republiky je vítané spojenie so Smerom (15 percent) a ĽSNS (4 percentá).

Voliči KDH by privítali spojenie s Demokratmi (11 percent), Kresťanskou úniou (11 percent) a OĽaNO (4 percentá).

Voliči Sme rodina uviedli ako najprijateľnejšie spojenie Hlas (5 percent).

Ľudia, ktorí plánujú voliť Demokratov, si želajú, aby sa strana Eduarda Hegera spojila s KDH (21 percent). Nasledujú spojenia s OĽaNO (13 percent), PS (8 percent), Hlas (4 percentá), Sme rodina (4 percentá), Za ľudí (4 percentá).

Dnes treba vedieť

pred hodinou
pred 2 hodinami

Líder Hlasu Peter Pellegrini v poslednej predvolebnej debate v RTVS hovorí, že jeho strana má ideologicky bližšie k Smeru ako k PS. Povedal, že Michala Šimečku pozná len z diskusií. Robert Fico tvrdí, že z prvých 40 kandidátov PS pochádza 28 z mimovládneho sektora. Šimečka to odmieta. Dodal však, že je to stále lepšie ako mať oligarchov. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.