Zavedenie potratovej tabletky
Pre Ódora ani Palkoviča nejde o kultúrno-etickú otázku, chcú otvoriť diskusiu

Michal Palkovič. Foto: TASR
Minister Palkovič považuje chcemický potrat za menej rizikový. Pred časom sa o možnosti zavedenia potratovej tabletky vyjadril pozitívne aj premiér Ľudovít Ódor, ktorý pritom tvrdil, že nechce otvárať kultúrne vojny.
Minister zdravotníctva Michal Palkovič sa chce venovať zavedeniu možnosti chemickej interrupcie na Slovensku. Považuje ju za menej rizikovú metódu.
Nový minister si vie predstaviť, že by sa metóda chemického potratu zaviedla v rámci poskytovania ústavnej zdravotnej starostlivosti, apeluje však na potrebu vytvorenia štandardného diagnostického a terapeutického postupu, informuje TASR.
„Bavíme sa o plánovanom a v tomto prípade by to malo byť aj o manažovanom krvácaní, teda život ohrozujúcej situácii matky. To musí mať na starosti napríklad nejaký štandardný diagnostický a terapeutický postup,“ vysvetlil.
Zdôraznil, že ide o medicínsky problém, ktorý by nemal byť eticko-morálny. „Malo by byť naším najväčším zreteľom to, že bezpečne vieme takúto liečbu poskytnúť,“ skonštatoval minister.
Proces si podľa neho vyžaduje širokú odbornú diskusiu. „Či to bude trvať dva týždne alebo letné dovolenkové mesiace, v tomto momente neviem povedať, ale téme sa budeme venovať,“ povedal Palkovič po rokovaní úradníckej vlády.
Na schválenie chemického potratu stačí ministrovi zdravotníctva len podpísať vyhlášku.
Ódor nechce rozdeľovať spoločnosť, ale chemický potrat podporuje
Pred časom sa za zavedenie potratovej tabletky prihovoril aj premiér Ľudovít Ódor v rozhovore pre denník SME.
„Na túto tému sme mali niekoľko rozhovorov s pánom ministrom. Je pravda, že on mi spomínal, že tuším ešte Uganda to nemá. Bol by som nerád dlhodobo v tejto spoločnosti. Takže som presne povedal, že ak je to medicínske hľadisko, treba urobiť povinné kolečko s ľuďmi, ktorí rozumejú problematike, ale aj medzi politikmi. A ak sa to dá medicínsky obhájiť, tak pokojne to môže urobiť,“ povedal premiér Ódor na margo iniciatívy ministra zdravotníctva.
Chemický potrat pritom nie je zavedený spomedzi európskych krajín napríklad ani na Malte, Cypre, v Maďarsku, Poľsku či v Litve.
Ódor danú tému otvoril napriek tomu, že po vymenovaní deklaroval, že sa jeho kabinet bude vyhýbať hodnotovým otázkam a nebude otvárať „kultúrne vojny“, keďže úradnícka vláda na podobné rozhodnutia podľa neho ani nemá mandát.
Že „nechce prilievať olej do ohňa a rozdeľovať spoločnosť“, povedal aj v samotnej diskusii, v ktorej chemický potrat podporil.
Posledný návrh na zavedenie potratovej tabletky z dielne liberálnej poslankyne Jany Bittó Cigánikovej z SaS v parlamente pred dvoma rokmi podporilo 34 poslancov. Išlo o celý klub SaS, Tomáša Valáška z PS, Miroslava Kollára (dnes Demokrati), Zuzanu Šebovú zo Sme rodina a návrh podporila aj väčšina prítomných poslancov Smeru, medzi nimi aj Robert Fico.
Dnes treba vedieť
„Zajtra mám sedemdesiat rokov. Mal som pätnásť rokov, keď prišli Rusi v šesťdesiatom ôsmom. No zdá sa mi, akoby to ani vtedy nebolo také nepríjemné ako teraz. Samý bordel, bordel a bordel,“ vraví sklesnuto otec počas toho, ako s dcérou pracuje na poli. Zastavili sme sa pri nich blízko cesty na Zamagurí neďaleko Červeného Kláštora. Napriek marazmu je podľa neho potrebné ísť voliť. Koho si vyberie o pár dní on?
Cholery je vo svete čoraz viac, varuje WHO
V roku 2022 bolo vo svete hlásených približne 470-tisíc prípadov cholery, rok predtým 220-tisíc. Ochorenie zaznamenali v 44 krajinách, čo je o deväť viac ako predošlý rok.
Baerbocková nechce, aby iné krajiny posielali migrantov do Nemecka
Šéfka nemeckej diplomacie uviedla, že spolupracuje s ministerkou vnútra Nancy Faeserovou na tom, aby sa „zohľadnili nemecké záujmy“.
Súhrn víkendových udalostí:
- Šéf OĽaNO zverejnil údajné správy Sulíka s Haščákom.
- Pochod Bratislava za život apeloval na zmenu potratového zákona.
- Fico podá žalobu na prezidentku Čaputovú.
- Simulované študentské voľby ovládlo PS.
- Ukrajinci pri Verbovom prelomili ruské línie.
- Ďalšia loď s ukrajinským obilím dorazila do Turecka.
- Ozbrojenci v Kosove zastrelili policajta, neskôr ich obkľúčili.
- Arménsky premiér naznačil odklon od Ruska.
Sulíkova komunikácia s Haščákom
Šéf Penty nepoprel správy so Sulíkom, žiada políciu, aby konala
„S človekom, ktorý mu dal miliónovú, pravdepodobne korupčnú ponuku, nielenže nevyrazil dvere a nenahlásil ho na polícii, ale údajne s ním zobchodoval vybrané súkromné správy,“ komentoval Haščák Matovičovu tlačovku.
Zo Sulíkovej reakcie sa javí, že komunikácia je autentická a jej obsah môže mať vo finále na SaS pomerne neblahé následky: už dlhšie tradované podozrenie, že SaS a najmä Jana Bittó Cigániková konajú až príliš často v zhode so záujmami Penty, zverejnené esemesky aj PR v médiách Penty týmto hmatateľne potvrdzujú. Lenže údajná tajná komunikácia nie je len Sulíkova, ale aj Matovičova kauza. Komentuje Martin Hanus.
Iniciatíva Nie v mojom kroji odmieta politikov s fašistickým pozadím
Politici s fašistickým pozadím podľa iniciatívy skrývajú nebezpečné názory za vyhýbavé odpovede, úsmevy, saká a ľudové kroje.
Lídri Arménska a Azerbajdžanu sa stretnú začiatkom októbra
Na rokovaniach v španielskej Granade sa zúčastnia aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz a predseda Európskej rady Charles Michel.
„Porovnávať korupciu s LGBTI, nech pod touto skratkou myslíme čokoľvek, je nepatričné,“ hovorí líderka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá však podobne ako predseda KDH pokladá ideológiu LGBTI hnutia za nebezpečenstvo pre spoločnosť. Ako vníma, že niektorí členovia KÚ dali nakoniec prednosť KDH, za akých podmienok by dokázala spolupracovať s PS, ktoré vníma ako zlo, a čo hovorí na agresivitu v kampani OĽaNO?
Ukrajina môže vyvážať obilie do iných krajín cez Poľsko, povedal Duda
Poľský prezident zároveň obhajoval nedávne rozhodnutie svojej vlády pokračovať v zákaze predaja ukrajinského obilia na poľskom trhu.