Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. máj 2023, 09:57

Fico hovorí o očierňovaní opozície v Bruseli

Tvrdí, že úradník žiadal NATO o vyslanie tímu. Podľa polície ide o hoax

Tvrdí, že úradník žiadal NATO o vyslanie tímu. Podľa polície ide o hoax

Foto: TASR/Pavol Zachar

Ministerstvo vnútra uviedlo, že išlo o štandardnú pracovnú cestu v oblasti hybridných hrozieb.

Šéf Smeru Robert Fico zvolal dopoludnia tlačovku, na ktorej hovoril, že skupina slovenských štátnych úradníkov a mimovládok v štruktúrach EÚ a NATO údajne informovala o tom, že slovenská opozícia je hybridnou hrozbou, a pokiaľ vyhrá parlamentné voľby, Slovensko môže opustiť NATO.

Vraj preto žiadala od týchto štruktúr intervenciu. Smer to označil za koordinovaný postup na diskreditáciu opozície. Považuje to za zásah do volebnej kampane. Strana chce žiadať vysvetlenia v kontrolných výboroch parlamentu, avizuje aj iniciovanie mimoriadnej schôdze.

Fico priblížil, že v apríli údajne prišla do Bruselu skupina pozostávajúca z predstaviteľov úradu vlády, niekoľkých ministerstiev, Slovenskej informačnej služby, polície, Národného bezpečnostného úradu, ale aj ľudia z mimovládnych organizácií a vzdelávacích inštitútov, zástupcov projektu Konšpirátori, tlačovej agentúry AFP, Memo 98, Gerulata či Globsec. Fico sa pýta, kto stál za organizáciou tohto výjazdu.

Úradnici mali žiadať vyslanie špeciálneho tímu

Skupina úradníkov a mimovládok podľa Fica údajne žiadala európske štruktúry, aby na Slovensku zasiahli vzhľadom na nepriaznivý vývoj v neprospech „rozpadnutej vládnej koalície“ a prezidentky Zuzany Čaputovej.

Podľa dokumentu vraj Daniel Milo z rezortu vnútra tvrdil, že situácia na Slovensku je veľmi kritická v kontexte nadchádzajúcich volieb a môže dôjsť k ich zneužitiu.

Tiež mal skonštatovať, že NATO musí čo najskôr riešiť otázku volieb, „pretože vyhrá Fico a Pellegrini a Slovensko vystúpi z NATO“. Predstaviteľ polície Dávid Púchovský, ktorý spravuje stránku polície o hoaxoch na Facebooku, údajne požiadal NATO o vyslanie špeciálneho tímu na boj s hybridnými hrozbami.

Counter hybrid support team je tím expertov z NATO, ktorý pomáha krajinám v boji proti hybridným hrozbám. V roku 2019 prišiel napríklad do Litvy na pozvanie tamojšieho ministerstva obrany. Litva vtedy čelila náporu migrantov z Bieloruska a obviňovala Minsk z hybridnej agresie.

Fico odmieta vyhlásenia o tom, že pokiaľ jeho strana vyhrá voľby, Slovensko by opustilo NATO. „Rešpektujeme a vážime si záväzky, ktoré má Slovensko voči týmto organizáciám.“ Nikto z opozície podľa neho nie je hrozbou pre demokraciu, ako mal tvrdiť vo svojej prezentácii na stretnutí Michal Trnka z Gerulata Technologies.

Smer sa chce obrátiť aj na Žilinku

Smer chce požiadať predsedov kontrolných výborov parlamentu o zvolanie spoločného zasadnutia, na ktorom by si predvolali všetkých účastníkov výjazdu a budú chcieť predloženie všetkých záznamov z tejto cesty. Chce sa tiež obrátiť na generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby zvážil, či nedošlo k spáchaniu trestných činov.

Fico dodal, že na brífing pozvali aj predstaviteľov Hlasu, no tí účasť odmietli. Ak sú informácie o rokovaní slovenskej delegácie na pôde NATO a EÚ pravdivé, Hlas žiada zverejnenie kompletnej informácie o zložení, cieľoch a obsahu rokovaní. Strana to uviedla v reakcii na Ficove slová.

Poslanci pôsobiaci v Hlase sú pripravení zúčastniť sa na rokovaniach kontrolných výborov parlamentu aj na prípadnej mimoriadnej schôdzi.

„Účasť na parlamentných voľbách je jednou z posledných demokratických možností, ktorá občanom Slovenskej republiky ostala na rozhodovanie o správe vecí verejných. Musia byť nielen slobodné a demokratické, ale sa takými aj javiť. Preto je neprípustné, aby bola verejnosť zahlcovaná podozreniami o možnej manipulácii volieb z tej či onej strany a zároveň na ne nedostávala jasné vysvetlenia,“ uviedol líder Hlasu Peter Pellegrini.

Polícia označila Ficove tvrdenia za hoax

Viaceré inšitúcie sa voči tvrdeniam Fica ohradili. Polícia označila za hoax vyjadrenia, že jej predstaviteľ údajne žiadal od NATO, aby poslalo na Slovensko špeciálny tím, ktorý by sa zaoberal opozíciou.

Tvrdí, že na rokovaní s partnermi z NATO takáto požiadavka nezaznela. „Ohradzujeme sa voči tlačovej besede politickej strany, ktorá pokračuje v útokoch na príslušníkov Policajného zboru, ktorí svoju prácu vykonávajú vysoko profesionálne a v záujme ochrany bezpečnosti obyvateľov Slovenska,“ uviedla polícia na sociálnej sieti.

Priblížila, že jej zástupca sa na štandardnej zahraničnej služobnej ceste zúčastnil na základe pozvania od Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Cieľom stretnutia mala byť vzájomná výmena informácií a skúseností, získanie vedomostí o pôsobení medzinárodných útvarov voči hybridným hrozbám a prezentovanie výročnej správy o dezinformáciách za rok 2023.

Ministerstvo vnútra hovorí o štandardnej ceste

Podľa ministerstva vnútra je legitímne, že sa odborníci v štátnej správe venujú hybridným hrozbám a obrane proti nim. Aj Národný bezpečnostný úrad potvrdil účasť svojho zástupcu na aprílovom stretnutí. Úrad dodal, že stretnutie malo byť zamerané na európsky aspekt boja proti dezinformáciám a hybridným hrozbám. 

Inzercia

„Išlo o štandardnú pracovnú cestu v oblasti hybridných hrozieb, na ktorej sa na pozvanie Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku zúčastnili štátne inštitúcie aj mimovládne organizácie. Ministerstvo vnútra sa zároveň rázne ohradzuje voči konšpiráciám, ktorých cieľom je zneistiť voliča na Slovensku,“ uviedla hovorkyňa rezortu vnútra Zuzana Eliášová.

Ministerstvo zároveň zdôraznilo, že akékoľvek aktivity rezortu v oblasti problematiky volieb sú apolitické a jeden z hlavných cieľov je chrániť volebné procesy.

Avizuje preto komunikačnú kampaň zameranú na eliminovanie vplyvu dezinformácií a hoaxov v tejto téme. Výroky Fica rezort komentovať nechcel.

„Faktom však je, že je legitímne, ak sa odborníci v štátnej správe venujú hybridným hrozbám a obrane proti nim. Jedným dychom však zároveň dodávame, že odmietame zaťahovanie odbornej verejnosti a štátnych úradníkov do predvolebnej kampane akejkoľvek politickej strany,“ dodala Eliášová.

NBÚ je pripravený predložiť informácie štátnym orgánom

NBÚ doplnil, že na stretnutí bol zástupca úradu z inštitútu pre bezpečnostné štúdie, ktorý sa téme hybridného pôsobenia dlhodobo venuje. NBÚ deklaruje, že sa hybridným hrozbám venuje dlhší čas.

„Patrili sme medzi prvé ústredné orgány štátnej správy, ktoré vo svojej organizačnej štruktúre zriadili špecializované jednotky v tejto oblasti na Slovensku,“ reagoval pre TASR hovorca NBÚ Peter Habara.

Súčasťou stretnutí boli podľa neho aj návštevy jednotlivých inštitúcií NATO a EÚ. „Akékoľvek ďalšie informácie je NBÚ pripravený predložiť príslušným kontrolným orgánom štátu,“ doplnil. 

Skupinu vytvoril Fico, tvrdí Naď

Podpredseda strany Demokrati a exminister obrany Jaroslav Naď na tlačovej konferencii pripomenul, že za Ficovej vlády v roku 2018 prijal úrad vlády dokument s názvom Koncepcia pre boj Slovenskej republiky proti hybridným hrozbám, pričom tento dokument vytváral inštitucionálny rámec na boj proti hybridným hrozbám.

„Skupina, ktorá sa v apríli zúčastnila na tomto podľa Roberta Fica šokujúcom rokovaní v Bruseli, bola skupina, ktorú vytvorila vláda Roberta Fica,“ povedal s tým, že nejde o vysokých štátnych úradníkov, ale o ľudí, ktorí sa venujú hybridným hrozbám.

Jeho kolega, europoslanec Vladimír Bilčík doplnil, že nikto nemusí chodiť do Bruselu, aby sa sťažoval na Fica a Smer-SD. „V Bruseli to veľmi dobre dlho vedia a sledujú to pozorne,“ povedal.

Fico podľa Naďa zavádza, a to len preto, aby pomýlil voličov. Vyzval všetky demokratické strany, aby odsúdili útok Smeru-SD a SNS voči demokracii a slobode a aby deklarovali, že nevytvoria koalíciu so Smerom-SD. Naď zároveň chce, aby demokratické strany deklarovali, že členstvo v EÚ a NATO nemá žiadnu alternatívu pre budúcnosť Slovenska. 

Úrad vlády hovorí o konšpiráciách

Útoky na štátnych zamestnancov v predvolebnom boji odmieta úrad vlády. Smer a nezaradený poslanec Tomáš Taraba podľa neho šíria konšpirácie. 

„Išlo o štandardnú pracovnú cestu, na ktorej sa na pozvanie Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku zúčastnili štátne inštitúcie aj mimovládne organizácie. Je legitímne, ak sa odborníci v štátnej správe venujú téme hybridných hrozieb a obrane proti nim, keďže mnohé krajiny sú terčom zahraničného zasahovania najmä pred voľbami. Je taktiež úplne legitímne, ak komunikujú so svojimi náprotivkami v Európskej únii či NATO, ktorých sme členmi,“ uviedol úrad.

Odmieta pritom zaťahovanie odbornej verejnosti a štátnych úradníkov do predvolebnej kampane. Vytváraním menných zoznamov a konšpiračných teórií sa podľa slov úradu robia terče z odborníkov, ktorí sú cielene zastrašovaní.

Úrad zároveň skonštatoval, že téma hybridných hrozieb bola na Slovensku zo strany štátu dlhodobo zanedbávaná.

„Budíčkom bolo, keď Rusko rozpútalo vojnu priamo na našich hraniciach. Hoci na Slovensku zatiaľ neútočia ruskí vojaci, bojujú proti nám inými spôsobmi – spochybňujú našu demokraciu, naše hodnoty, našich spojencov, zneužívajú náročné témy na rozdeľovanie spoločnosti. Je nutné, aby sa štát bránil, a na to je potrebná spolupráca s našimi spojencami, v inštitúciách, ktorých sme členmi,“ zdôraznil úrad.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami
pred 4 hodinami

Líder Hlasu Peter Pellegrini v poslednej predvolebnej debate v RTVS hovorí, že jeho strana má ideologicky bližšie k Smeru ako k PS. Povedal, že Michala Šimečku pozná len z diskusií. Robert Fico tvrdí, že z prvých 40 kandidátov PS pochádza 28 z mimovládneho sektora. Šimečka to odmieta. Dodal však, že je to stále lepšie ako mať oligarchov. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.