Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. máj 2023, 07:21

Americké úrady dali Muskovi súhlas na testovanie mozgových implantátov na ľuďoch

Americké úrady dali Muskovi súhlas na testovanie mozgových implantátov na ľuďoch

Ilustračné FOTO - TASR/AP

Start-up Neuralink podnikateľa Elona Muska uviedol, že povolenie na prvú klinickú štúdiu na ľuďoch je „dôležitým prvým krokom“ pre jej technológiu, ktorá má umožniť priame prepojenie mozgu s výpočtovou technikou s dlhodobým cieľom dosiahnutia úplnej symbiózy medzi nimi.

Implantáty Neuralink majú umožniť, aby ľudský mozog komunikoval priamo s počítačmi, uviedol Musk počas decembrovej prezentácie start-upu.

„Tvrdo sme pracovali na tom, aby sme boli pripravení na náš prvý ľudský (implantát), a samozrejme, chceme byť mimoriadne opatrní a byť si istí, že to bude dobre fungovať, kým vložíme zariadenie do človeka,“ povedal vtedy.

Musk – ktorý koncom minulého roka kúpil Twitter a vlastní aj SpaceX, Teslu a niekoľko ďalších spoločností – je známy ambicióznymi plánmi, pričom viaceré z nich sa nakoniec nenaplnili.

V júli 2019 prisľúbil, že Neuralink bude schopný vykonať svoje prvé testy na ľuďoch v roku 2020. Prototypy produktu, ktoré majú veľkosť mince, boli implantované do lebiek opíc. Na prezentácii potom spoločnosť predviedla niekoľko opíc, ako prostredníctvom implantátu Neuralink „hrali“ základné videohry alebo pohybovali kurzorom na obrazovke.

Musk uviedol, že spoločnosť sa pokúsi využiť implantáty na obnovenie zraku a pohyblivosti u ľudí, ktorí o tieto schopnosti prišli. „Nech to znie akokoľvek zázračne, sme presvedčení, že je možné obnoviť plnú funkčnosť tela človeku, ktorý má prerušenú miechu,“ vyhlásil Musk svojho času.

Medzi ďalšie spoločnosti, ktoré pracujú na podobných systémoch, patrí spoločnosť Synchron, ktorá v júli oznámila, že implantovala prvé rozhranie mozog-stroj v Spojených štátoch.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 18 minútami

Skupina klimatických aktivistov sa prihlásila k zodpovednosti za prepichnutie pneumatík na SUV autách v Kodani. V noci z utorka na stredu bolo v dánskom hlavnom meste takto poškodených vyše 100 vozidiel. (tasr)

pred hodinou
pred 3 hodinami

Slovenský hokejový obranca Martin Gernát bude v nasledujúcej sezóne pôsobiť v ruskom klube Lokomotiv Jaroslavľ v KHL. S mužstvom podpísal zmluvu na jeden rok. Uplynulú sezónu hral za švajčiarsky HC Lausanne. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.