CIRKEV: Írski biskupi prosia o odpustenie

Írski biskupi sa ospravedlnili deťom, ktoré zneužívali miestni kňazi. „Koberčeku“ u pápeža sa nevyhli. Nasledovať by malo niekoľko demisií.

Konferencia biskupov Írska sa v prvý deň svojho zimného zasadnutia zaoberala správou komisie National Board for Safeguarding Children in the Catholic Church vyšetrujúcej sexuálne zneužívanie detí v Dublinskej arcidiecéze. Agentúra Catholic News Agency v piatok informovala, že biskupi odsúdili „zlyhanie morálneho vodcovstva“ a ospravedlnili sa deťom zneužitým kňazmi, ich rodinám a všetkým, ktorí boli pobúrení a sklamaní týmto zlyhaním.

„Sme veľmi šokovaní rozsahom a zvrátenosťou zneužívania. Sme zahanbení rozsahom, v akom sa zneužívanie detí v Dublinskej arcidiecéze tajilo, a uznávame, že to svedčí o kultúre, ktorá bola v Cirkvi rozšírená,“ uviedli biskupi vo svojom vyjadrení.

K téme:
Iný pohľad na sexuálne „škandály“ kňazov Zdieľať

„Snaha vyhnúť sa škandálu, ochrana povesti jednotlivcov a Cirkvi dostali prednosť pred bezpečnosťou a dobrom detí. Nikdy sa to nemalo stať a nesmie sa dopustiť, aby sa to niekedy opakovalo. Pokorne prosíme o odpustenie,“ píšu ďalej biskupi.

Pápež Benedikt XVI. si do Ríma povolal najvyšších predstavaiteľov írskej cirkvi, kardinála Seána Bradyho a arcibiskupa Diarmuida Martina, aby ho informovali o situácii po zverejnení správy z vyšetrovania sexuálneho zneužívania (Report into the Catholic Archdiocese of Dublin). L´Osservatore Romano uvádza, že piatkového stretnutia s pápežom Benediktom XVI. sa zúčastnili aj špičky rímskej kúrie. „Po pozornom preštudovaní správy ostal Svätý otec hlboko znepokojený a skľúčený,” píše sa v dnešnom vydaní vatikánskeho denníka. „Túži ešte raz vyjadriť vlastné hlboké poľutovanie nad skutkami niektorých členov kléru, ktorí zradili svoje slávnostné sľuby Bohu, ako aj dôveru obetí, ich rodín a celej spoločnosti.“

Denník dodáva, že Benedikt XVI. uvažuje nad zaslaním apoštolského listu írskym katolíkom, v ktorom jasne pomenuje kroky, ktoré musia byť nevyhnutnou odpoveďou na vzniknutú situáciu. Podľa vatikanistu denníka Il Giornale Andrea Tornielliho by mali v najbližšom období rezignovať štyria až desiati írski biskupi.

Pavel Izrael, red
Autor je odborný asistent na Katedre žurnalistiky na FF KU v Ružomberku.

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo