Gyimesi sa zatiaľ s SMK z Aliancie nedohodol na spoločnom postupe
„Rokujem s jednou z platforiem strany Aliancia, ale sú tam ešte ďalšie dve platformy,“ hovorí poslanec OĽaNO.
Poslanec Národnej rady György Gyimesi sa zatiaľ s platformou SMK z mimoparlamentnej strany Aliancia nedohodol na prípadnom spoločnom postupe v parlamentných voľbách či na mieste na kandidátke. Tvrdí, že nežiadal byť lídrom kandidátnej listiny. So zvyšnými platformami Aliancie nerokoval.
„Rokujem s jednou z platforiem strany Aliancia, ale sú tam ešte ďalšie dve platformy,“ podčiarkol Gyimesi. V prípade, ak by sa dohodli, že na kandidátke strany má miesto, bol by rád, ak by to povedali všetky jej tri platformy.
„Nechcem byť tým, ktorý stranu rozbije na franforce,“ deklaroval. Zatiaľ neinicioval stretnutie so zvyšnými platformami strany. „Kým sa nedohodnem s najsilnejšou platformou, zbytočne budem rokovať s ostatnými dvoma,“ podotkol.
Upozornil, že podľa relevantných prieskumov to vyzerá tak, že ak sa všetci nespoja, strana v parlamente nebude. Na margo spolupráce Aliancie s Maďarským fórom Zsolta Simona uviedol, že ak sa dohodnú, neostáva mu nič iné, ako to rešpektovať.
To, že je súčasťou klubu OĽaNO a zároveň rokuje so stranou Aliancia, sa podľa Gyimesiho nevymyká žiadnym štandardom a nevidí v tom problém. Predseda strany je podľa jeho slov informovaný o tom, že sa s SMK stretol. Na otázku, či bude kandidovať za OĽaNO, ak sa s Alianciou nedohodne, odpovedal, že zatiaľ žiadnu dohodu nemá.
Republikové predsedníctvo Aliancie počas týždňa „v záujme vytvorenia spoločnej kandidátnej listiny maďarských strán“ odsúhlasilo rozšírenie názvu strany na Aliancia-Maďarské fórum. László Sólymos z Aliancie už minulý víkend avizoval, že platforma Most-Híd bude presadzovať, aby Aliancia a Maďarské fórum išli do predčasných volieb spoločne.
Dnes treba vedieť
Čínsky vyslanec pre Ukrajinu vyzval vlády, aby prestali posielať zbrane do bojov
Výzva prišla v období, keď Washington a jeho európski spojenci zrýchľujú dodávky zbraní Ukrajine, ktorá sa pokúšajú oslobodiť územia okupované Ruskom.
Lekárski odborári
Skrátenie ambulantných pohotovostí prehĺbi problém urgentov v nemocniciach
Centrálne príjmy na Slovensku patria medzi najviac zaťažené v celej Európe, čo nepriaznivo vplýva na pacientov.
Palkovičov plán B
Rázsochy z plánu obnovy nebudú, šancu dostala Trnava, Bystrica aj Prešov
Z martiskej nemocnice sa z európskych peňazí postaví len hrubá stavba. Univerzitná nemocnica v Bratislave sa bude stavať zo štátneho rozpočtu.
Ak sa neschvália kompenzácie príplatkov, pekári budú zvyšovať ceny
Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov žiada kompenzácie príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky od 1. júna.
Ukrajina zničila v noci všetky útočiace ruské drony a rakety
Išlo už o šiesty ruský útok na Kyjev za šesť dní a vyžiadal si dvoch ranených. Zranenia utrpeli 11-ročné dieťa a 68-ročný senior.
Miera pôrodnosti v Japonsku klesla vlani už siedmy rok po sebe a dosiahla nové minimum. Priemerný počet detí narodených na jednu ženu bol vlani 1,2565. Demografickú krízu prehĺbila pandémia koronavírusu a k nízkej miere pôrodnosti prispieva aj menší počet uzatváraných manželstiev. (tasr)
Orbán
Ak by Erdogan nevyhral voľby v Turecku, pustili by na nás utečencov
„Je obrovskou úľavou, že Erdogan vyhral. Nielenže som mu fandil, ale som sa aj modlil, aby vyhral voľby,“ vyhlásil maďarský prezident.
Exminister školstva Branislav Gröhling (SaS) vyzval ministra financií Michala Horvátha, aby vyčlenil dodatočné peniaze na učebnice. Rezort podľa neho prispel výrazne menšiu sumu ako v predchádzajúcich rokoch. Šéf rezortu školstva Daniel Bútora uviedol, že suma sa ešte môže zmeniť, no garantovať to zatiaľ nevie. Pripustil, že v minulosti išlo na učebnice viac peňazí. (tasr)
Česká polícia
Dezinformácia o smrti Pavla z predvolebnej kampane prišla z Ruska
Kriminalistom z odboru extrémizmu a terorizmu pražskej polície sa však nepodarilo nájsť konkrétneho páchateľa.
„Nie je náhoda, že práve nadužívanie antibiotík kazí rovnováhu baktérií v tele človeka,“ tvrdí slovenská vedkyňa Marta Lukačišinová pôsobiaca v Izraeli, ktorá sa už niekoľko rokov venuje výskumu rezistencie baktérií voči antibiotikám. Vysvetľuje, prečo by sa mala liečba antibiotikami skracovať, a upozorňuje aj na častý problém, keď sa antibiotiká predpisujú skôr, ako sa vie, či budú voči bakteriálnej infekcii vôbec fungovať. „Užívanie antibiotík, keď nie sú nevyhnutné, zhoršuje prognózu na ďalšiu infekciu,“ dodáva.