Zuzana Čaputová
Pri porušení zákona ministrom vnútra je možná aj úradnícka vláda

Foto - TASR/Jaroslav Novák
Informovala, že si vypýtala protokol z kontroly Národného bezpečnostného úradu. Jej kroky budú závisieť od výsledných zistení. Rezort vnútra tvrdí, že minister má právo oboznamovať sa v rozsahu svojej funkcie s utajovanými skutočnosťami.
Ak by sa potvrdilo, že dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec porušil zákon a neoprávnene manipuloval s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia, jednou z možností by bolo aj vymenovanie úradníckej vlády. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sa však najprv chce oboznámiť s podrobnosťami v tejto veci.
"Ak sa ukáže, že zákon bol porušený, je to jedna z možností, že pristúpim aj k vymenovaniu úradníckej vlády. Nechcem však predbiehať, najprv sa musím oboznámiť s protokolom a počkať si na výsledky správneho konania," povedala novinárom. Konštatovala, že si vypýtala protokol z kontroly Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Jej kroky budú závisieť od výsledných zistení.
K závažným porušeniam zákona na ministerstve vnútra malo dôjsť podľa predsedu Osobitného kontrolného výboru Národnej rady na kontrolu činnosti NBÚ Martina Beluského z ĽSNS, ktorý sa odvolával na zistenia bezpečnostného úradu. Ministerstvo vnútra v reakcii tieto tvrdenia odmietlo s tým, že minister zákon neporušil a výhrady NBÚ pripomienkoval.
Vymenovanie úradníckej vlády by podľa prezidentky nebolo pre Slovensko najlepšie riešenie s ohľadom na vyjadrenia politikov, že by takáto vláda nemala v parlamente podporu. "Napriek tomu, ak táto vláda zásadným spôsobom zlyhá, pristúpim k tomu kroku," povedala. Konštatovala tiež, že musí byť pripravená na výkon všetkých svojich právomocí vrátane tejto.
Mikulec má právo na utajované informácie, odkázalo ministerstvo
Minister vnútra je ako člen vlády oprávnenou osobou s osobitným postavením, na základe čoho má právo oboznamovať sa v rozsahu svojej funkcie s utajovanými skutočnosťami. Osobitný režim na manipuláciu s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia sa ho netýka. Viazať výkon funkcie ministra či iných ústavných činiteľov na získanie bezpečnostnej previerky podľa ministerstva vnútra nie je možné. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová v reakcii na informácie o údajnom porušení zákona zo strany dočasne povereného ministra vnútra Romana Mikulca.
"Ministerstvo vnútra sa opakovane dôrazne ohradzuje voči konštatovaniu o manipulácii s utajovanými informáciami. Toto tvrdenie je nepravdivé a hrubo zavádzajúce," uviedla hovorkyňa. Hovorí o pokračujúcich politických atakoch na ministra vnútra. Rovnaký prístup ako súčasný šéf rezortu sa podľa MV SR uplatňoval aj za jeho predchodcov.
Na osoby s osobitným postavením, napríklad prezidenta, poslancov Národnej rady SR či členov vlády, sa podľa zákona nevykonáva bezpečnostná previerka, sú na oboznamovanie s utajovanými skutočnosťami oprávnení zo zákona a to v rozsahu zastávanej funkcie a pre plnenie konkrétnych úloh, tvrdí rezort. V prípade potreby minister vnútra podľa hovorkyne rád podporí návrh, aby všetky oprávnené osoby uvedené v zákone o ochrane utajovaných skutočností museli prejsť previerkami. Ako však upozornila, týkali by sa tak aj všetkých 150 poslancov Národnej rady.
Osobitný režim na manipuláciu s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia sa podľa MV SR netýka oprávnených osôb s osobitným postavením. "Viazať výkon ich funkcie na získanie bezpečnostnej previerky by znamenalo nahradiť slobodné rozhodnutie voličov o spôsobilosti týchto osôb na prístup k utajovaným skutočnostiam rozhodnutím exekutívneho orgánu, teda radikálny zásah do demokratickej podstaty štátneho režimu Slovenskej republiky," uviedla hovorkyňa. Ako podotkla, nešlo by o prvý zásah do demokratickej podstaty štátneho režimu zo strany NBÚ.
Ministerstvo tvrdí, že vo všeobecnosti sa v rámci NATO aj pre Európsku úniu akceptuje pravidlo, že najvyšší ústavní činitelia túto podmienku preverenia plnia automaticky.
Rezort apeluje na zdržanlivosť vo výrokoch a výkladoch ustanovení na problematiku ochrany utajovaných skutočností. Rovnako apeluje aj na zdržanlivosť NBÚ pri svojvoľných výkladoch ustanovení zákona. "Národný bezpečnostný úrad napriek tomu, že je ústredným orgánom štátnej správy pre ochranu utajovaných skutočností, nedisponuje právomocou na výklad právnych ustanovení. Jeho kontrolné zistenie považujeme za neodôvodnené a odmietame v plnom rozsahu, že by zo strany ministra dochádzalo k porušovaniu zákona," dodala Eliášová.
Dnes treba vedieť
Sky News získala dokumenty údajne dokazujúce predaj munície z Iránu do Ruska
Ide o kontrakty na dodávky streliva a ďalšieho vojenského vybavenia v hodnote takmer dva milióny dolárov
Počet potratov v Škótsku v roku 2022 prekonal rekord
Štatistiky takisto odhalili 84-percentný nárast počtu potratov detí trpiacich Downovým syndrómom.
Americké stíhačky v nedeľu vzlietli k malému lietadlu, ktoré narušilo vzdušný priestor nad Washingtonom. Stroj neskôr havaroval v štáte Virginia. Predstaviteľ amerických úradov uviedol, že havária Cessny nebola spôsobená stíhačkami. (tasr)
Vojna na Ukrajine
Rusko tvrdí, že odrazilo rozsiahlu ukrajinskú ofenzívu v Doneckej oblasti
Podľa Moskvy bolo zabitých 250 členov ukrajinského personálu a zničených 16 tankov. Ukrajina sa k situácii nevyjadrila.
Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)
Pápež v prvom veľkom televíznom rozhovore
S mierom vždy vyhráš, s vojnou stratíš všetko
František vyzval na mier v televíznej relácii A Sua immagine (Na jeho obraz) na talianskej stanici Rai 1.
Stoltenberg v Turecku
Švédsko si splnilo svoje záväzky pre vstup do NATO
Šéf Aliancie uviedol, že predstavitelia Turecka, Švédska a Fínska sa v júni stretnú, aby rokovali o vstupe Švédska do NATO.
Pri Dolnom Hričove spadlo malé lietadlo, pilot neprežil
Pád nahlásili svedkovia. Na miesto smeroval záchranársky vrtuľník zo Žiliny. Lekárku do terénu vysadili palubným navijakom.
Súhrn víkendových udalostí:
- KDH, OĽANO a SaS sú v prieskume Focusu na hranici zvoliteľnosti, k parlamentu sa priblížila SNS.
- Matovič sa stretol s Ódorom. OĽaNO podporí vládu, ak splní dve podmienky.
- Smer nepôjde do vlády so stranou, ktorá bude žiadať vystúpenie z NATO a EÚ.
- Slovensku hrozí, že podľahne ruským dezinformáciám, povedala prezidentka pre Politico.
- Pri ruskom útoku na bytovku v Dnipre zomrelo dvojročné dievča.
- Pápež František posiela bývalého sekretára Benedikta XVI. späť do Nemecka.