Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. marec 2023, 12:48

Prieskum

Väčšina Poliakov a Nemcov vníma Rusko ako protivníka, s ktorým sú v konflikte

Z prieskumu tiež vyplýva, že ľudia v Estónsku, Poľsku, Dánsku a Veľkej Británii uprednostňujú to, aby Ukrajina získala späť celé svoje územie aj za cenu dlhšej vojny.

Po roku vojny sú západní spojenci Ukrajiny jednotní v podpore Kyjeva. Trhliny v západnej koalícii sa po 12 mesiacoch skôr zmenšili ako zväčšili.

Ukazuje to prieskum Európskej rady pre zahraničné vzťahy. Konal sa v januári 2023 v desiatich európskych krajinách (Dánsko, Estónsko, Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia, Taliansko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko a Španielsko) na vzorke 14 439 respondentov.

Podľa prieskumu už nie je medzi Európanmi taký populárny názor, aby sa vojna medzi Ruskom a Ukrajinou skončila čo najskôr. Ľudia v Estónsku, Poľsku, Dánsku a Veľkej Británii uprednostňujú to, aby Ukrajina získala späť celé svoje územie aj za cenu dlhšej vojny a väčšieho počtu obetí.

V Nemecku a Francúzsku výrazne klesol počet tých, ktorí by chceli, aby sa vojna skončila čo najskôr. Len v Taliansku a Rumunsku si stále oveľa viac ľudí myslí, že by sa mal konflikt skončiť v čo najkratšom čase..

Prieskum ukazuje tiež to, že v Európe vznikli minimálne tri rôzne bloky. Po prvé, sú to severní a východní „jastrabi" (Estónsko, Poľsko, Dánsko a Veľká Británia), kde väčšina ľudí silne podporuje ciele Ukrajiny.

Inzercia

Po druhé, je tu nejednoznačný západ (Francúzsko, Nemecko, Španielsko a Portugalsko), kde sa rozchádzajú názory na to, ako by sa mala vojna skončiť. A napokon sú tu južné krajiny (Taliansko a Rumunsko), kde prevláda túžba čo najskoršieho ukončenia vojny.

Vojna zblížia európske krajiny vo vnímaní Ruska. Vo všetkých, ktoré sa zúčastnili prieskumu, prevláda názor, že Rusko je protivníkom (od 32 percent v Rumunsku po 77 percent v Estónsku). V deviatich opýtaných krajiných len dve percentá respondentov vnímajú Rusko ako spojenca a 12 percent ho považuje za nevyhnutného partnera pre svoju krajinu.

V deviatich opýtaných krajinách EÚ v priemere 46 percent považuje Rusko za rovnako slabé alebo slabšie ako pred vojnou, zatiaľ čo 33 percent ho považuje za silné alebo silnejšie. Ľudia vo Veľkej Británii, Dánsku, Poľsku, Estónsku a Nemecku súhlasia s tým, že vojna ukázala slabosť Ruska.

Rok po začiatku vojny je tiež vyšší počet ľudí, ktorí považujú Európsku úniu za silnejšiu, ako ju vnímali pred vojnou. Európania tiež vidia silnejšie Spojené štáty (od 58 percent vo Francúzsku po 76 percent v Estónsku).

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Americké stíhačky v nedeľu vzlietli k malému lietadlu, ktoré narušilo vzdušný priestor nad Washingtonom. Stroj neskôr havaroval v štáte Virginia. Predstaviteľ amerických úradov uviedol, že havária Cessny nebola spôsobená stíhačkami. (tasr)

pred 2 hodinami

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače.“ (tasr)

pred 3 hodinami

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

pred 13 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.