Prieskum
Väčšina Poliakov a Nemcov vníma Rusko ako protivníka, s ktorým sú v konflikte
Z prieskumu tiež vyplýva, že ľudia v Estónsku, Poľsku, Dánsku a Veľkej Británii uprednostňujú to, aby Ukrajina získala späť celé svoje územie aj za cenu dlhšej vojny.
Po roku vojny sú západní spojenci Ukrajiny jednotní v podpore Kyjeva. Trhliny v západnej koalícii sa po 12 mesiacoch skôr zmenšili ako zväčšili.
Ukazuje to prieskum Európskej rady pre zahraničné vzťahy. Konal sa v januári 2023 v desiatich európskych krajinách (Dánsko, Estónsko, Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia, Taliansko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko a Španielsko) na vzorke 14 439 respondentov.
Podľa prieskumu už nie je medzi Európanmi taký populárny názor, aby sa vojna medzi Ruskom a Ukrajinou skončila čo najskôr. Ľudia v Estónsku, Poľsku, Dánsku a Veľkej Británii uprednostňujú to, aby Ukrajina získala späť celé svoje územie aj za cenu dlhšej vojny a väčšieho počtu obetí.
V Nemecku a Francúzsku výrazne klesol počet tých, ktorí by chceli, aby sa vojna skončila čo najskôr. Len v Taliansku a Rumunsku si stále oveľa viac ľudí myslí, že by sa mal konflikt skončiť v čo najkratšom čase..
Prieskum ukazuje tiež to, že v Európe vznikli minimálne tri rôzne bloky. Po prvé, sú to severní a východní „jastrabi" (Estónsko, Poľsko, Dánsko a Veľká Británia), kde väčšina ľudí silne podporuje ciele Ukrajiny.
Po druhé, je tu nejednoznačný západ (Francúzsko, Nemecko, Španielsko a Portugalsko), kde sa rozchádzajú názory na to, ako by sa mala vojna skončiť. A napokon sú tu južné krajiny (Taliansko a Rumunsko), kde prevláda túžba čo najskoršieho ukončenia vojny.
Vojna zblížia európske krajiny vo vnímaní Ruska. Vo všetkých, ktoré sa zúčastnili prieskumu, prevláda názor, že Rusko je protivníkom (od 32 percent v Rumunsku po 77 percent v Estónsku). V deviatich opýtaných krajiných len dve percentá respondentov vnímajú Rusko ako spojenca a 12 percent ho považuje za nevyhnutného partnera pre svoju krajinu.
V deviatich opýtaných krajinách EÚ v priemere 46 percent považuje Rusko za rovnako slabé alebo slabšie ako pred vojnou, zatiaľ čo 33 percent ho považuje za silné alebo silnejšie. Ľudia vo Veľkej Británii, Dánsku, Poľsku, Estónsku a Nemecku súhlasia s tým, že vojna ukázala slabosť Ruska.
Rok po začiatku vojny je tiež vyšší počet ľudí, ktorí považujú Európsku úniu za silnejšiu, ako ju vnímali pred vojnou. Európania tiež vidia silnejšie Spojené štáty (od 58 percent vo Francúzsku po 76 percent v Estónsku).
Dnes treba vedieť
Sky News získala dokumenty údajne dokazujúce predaj munície z Iránu do Ruska
Ide o kontrakty na dodávky streliva a ďalšieho vojenského vybavenia v hodnote takmer dva milióny dolárov
Počet potratov v Škótsku v roku 2022 prekonal rekord
Štatistiky takisto odhalili 84-percentný nárast počtu potratov detí trpiacich Downovým syndrómom.
Americké stíhačky v nedeľu vzlietli k malému lietadlu, ktoré narušilo vzdušný priestor nad Washingtonom. Stroj neskôr havaroval v štáte Virginia. Predstaviteľ amerických úradov uviedol, že havária Cessny nebola spôsobená stíhačkami. (tasr)
Vojna na Ukrajine
Rusko tvrdí, že odrazilo rozsiahlu ukrajinskú ofenzívu v Doneckej oblasti
Podľa Moskvy bolo zabitých 250 členov ukrajinského personálu a zničených 16 tankov. Ukrajina sa k situácii nevyjadrila.
Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)
Pápež v prvom veľkom televíznom rozhovore
S mierom vždy vyhráš, s vojnou stratíš všetko
František vyzval na mier v televíznej relácii A Sua immagine (Na jeho obraz) na talianskej stanici Rai 1.
Stoltenberg v Turecku
Švédsko si splnilo svoje záväzky pre vstup do NATO
Šéf Aliancie uviedol, že predstavitelia Turecka, Švédska a Fínska sa v júni stretnú, aby rokovali o vstupe Švédska do NATO.
Pri Dolnom Hričove spadlo malé lietadlo, pilot neprežil
Pád nahlásili svedkovia. Na miesto smeroval záchranársky vrtuľník zo Žiliny. Lekárku do terénu vysadili palubným navijakom.
Súhrn víkendových udalostí:
- KDH, OĽANO a SaS sú v prieskume Focusu na hranici zvoliteľnosti, k parlamentu sa priblížila SNS.
- Matovič sa stretol s Ódorom. OĽaNO podporí vládu, ak splní dve podmienky.
- Smer nepôjde do vlády so stranou, ktorá bude žiadať vystúpenie z NATO a EÚ.
- Slovensku hrozí, že podľahne ruským dezinformáciám, povedala prezidentka pre Politico.
- Pri ruskom útoku na bytovku v Dnipre zomrelo dvojročné dievča.
- Pápež František posiela bývalého sekretára Benedikta XVI. späť do Nemecka.