Pred 35 rokmi sa konala Sviečková manifestácia, veriaci vystúpili proti totalite

Foto - Archív ÚPN
Neboli sme ľahostajní. Vtedy ani dnes. Pod týmto mottom sa koná séria podujatí pripomínajúcich 35. výročie Sviečkovej manifestácie. Záštitu nad nimi prevzala prezidentka Zuzana Čaputová.
Sviečková manifestácia bola jedným z najvýznamnejších verejných vystúpení proti komunistickej moci na Slovensku. Pokojné zhromaždenie veriacich za občianske a náboženské slobody sa konalo na Veľký piatok 25. marca 1988.
Proti jeho účastníkom tvrdo zasiahli bezpečnostné zložky. V sobotu 25. marca uplynie od Sviečkovej manifestácie 35 rokov. Od roku 1993 je tento dátum pamätným dňom Slovenskej republiky – Dňom zápasu za ľudské práva.
Na verejné vystúpenie veriacich proti komunistickej moci sa zmenila už Národná púť, ktorá sa konala 7. júla 1985 na moravskom Velehrade za účasti 150- až 200-tisíc Čechov a Slovákov.
Od novembra 1987 sa začali zbierať podpisy pod petíciu za náboženskú slobodu vo vtedajšej Československej socialistickej republike (ČSSR).
Iniciatívu podporil podpredseda Svetového kongresu Slovákov a hokejista Marián Šťastný, najskôr vyzýval na zhromaždenia pred budovami československých veľvyslanectiev v zahraničí, potom sa zrodila myšlienka zorganizovať zhromaždenie na Slovensku.
Na pravidelnom stretnutí zástupcov tajnej cirkvi 6. marca 1988 v byte kňaza a disidenta Rudolfa Fibyho to navrhol František Mikloško.
"Myslím si, že by nebolo správne, keby oni protestovali a my by sme tu boli ticho. Domnievam sa, že by sme mohli urobiť niečo podobné, povedzme na pol hodiny sa zhromaždiť so zapálenými sviečkami a ticho manifestovať," povedal Mikloško.
Podujatie podporil svojou autoritou politický väzeň a disident Silvester Krčméry (pre zranenie členka sa na samotnom zhromaždení nezúčastnil), aj biskup Ján Chryzostom Korec.
František Mikloško poslal 10. marca 1988 oznámenie o konaní akcie Obvodnému národnému výboru. Úrady zhromaždenie zakázali. Bezpečnostné orgány sa pripravovali na zásah, v ČSSR bola vyhlásená mimoriadna bezpečnostná situácia.
Veriaci boli vystavení tlaku a zastrašovaniu na pracoviskách, študenti dostali pokyn odcestovať na víkend domov. Takisto duchovní organizovaní v prokomunistickom združení Pacem in terris vyzvali ľudí, aby sa na manifestácii nezúčastnili.
Polícia pred akciou odklonila dopravu a blokovala prístup do centra mesta. Boli zadržaní viacerí organizátori vrátane samotného Mikloška či biskupa Korca.
Na Hviezdoslavovo námestie pred 18. hodinou dorazili bezpečnostné zložky s autami a dvoma vodnými delami. Politickí funkcionári vrátane ministra kultúry Miroslava Válka sledovali zásah z hotela Carlton.
Zhromaždenie sa začalo o 18. hodine, trvalo polhodinu. Zúčastnilo sa na ňom 8000 až 10.000 ľudí so sviečkami v rukách. Napriek pokojnému priebehu zasiahli príslušníci polície, snažili sa vytlačiť dav z námestia, bili ľudí obuškami, útočili slzotvorným plynom a napokon použili vodné delá.
Zadržaných bolo 141 ľudí, podľa oficiálnych údajov 14 ľudí utrpelo zranenia, číslo však mohlo byť väčšie, keďže nie všetci vyhľadali lekárske ošetrenie z obáv o svoju bezpečnosť.
V apríli 1988 sa vo Viedni konala schôdzka Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), na ktorej delegáti ostro odsúdili konanie štátnych síl v ČSSR. Historici sa zhodujú v názore, že Sviečková manifestácia otvorila cestu k Novembru '89 a k Nežnej revolúcii.
Dnes treba vedieť
Počet potratov v Škótsku v roku 2022 prekonal rekord
Štatistiky takisto odhalili 84-percentný nárast počtu potratov detí trpiacich Downovým syndrómom.
Americké stíhačky v nedeľu vzlietli k malému lietadlu, ktoré narušilo vzdušný priestor nad Washingtonom. Stroj neskôr havaroval v štáte Virginia. Predstaviteľ amerických úradov uviedol, že havária Cessny nebola spôsobená stíhačkami. (tasr)
Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače.“ (tasr)
Vojna na Ukrajine
Rusko tvrdí, že odrazilo rozsiahlu ukrajinskú ofenzívu v Doneckej oblasti
Podľa Moskvy bolo zabitých 250 členov ukrajinského personálu a zničených 16 tankov. Ukrajina sa k situácii nevyjadrila.
Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)
Pápež v prvom veľkom televíznom rozhovore
S mierom vždy vyhráš, s vojnou stratíš všetko
František vyzval na mier v televíznej relácii A Sua immagine (Na jeho obraz) na talianskej stanici Rai 1.
Stoltenberg v Turecku
Švédsko si splnilo svoje záväzky pre vstup do NATO
Šéf Aliancie uviedol, že predstavitelia Turecka, Švédska a Fínska sa v júni stretnú, aby rokovali o vstupe Švédska do NATO.
Pri Dolnom Hričove spadlo malé lietadlo, pilot neprežil
Pád nahlásili svedkovia. Na miesto smeroval záchranársky vrtuľník zo Žiliny. Lekárku do terénu vysadili palubným navijakom.
Súhrn víkendových udalostí:
- KDH, OĽANO a SaS sú v prieskume Focusu na hranici zvoliteľnosti, k parlamentu sa priblížila SNS.
- Matovič sa stretol s Ódorom. OĽaNO podporí vládu, ak splní dve podmienky.
- Smer nepôjde do vlády so stranou, ktorá bude žiadať vystúpenie z NATO a EÚ.
- Slovensku hrozí, že podľahne ruským dezinformáciám, povedala prezidentka pre Politico.
- Pri ruskom útoku na bytovku v Dnipre zomrelo dvojročné dievča.
- Pápež František posiela bývalého sekretára Benedikta XVI. späť do Nemecka.
Činohra SND má nové predstavenie, novú Timravu. Takmer desať rokov sa pritom hrá v SND Bál, hra, ktorá vznikla na motívy Timraviných próz. A aj nové predstavenie inšpirované jej dielom s názvom Deti sa zrejme udrží na scéne dlho, lebo prináša veľké témy v drobných ľudských drámach. Tak ako to Timrava vedela. Navyše v predstavení hrá špička činoherného súboru. Je to komorné, intímne, silné. Píše Eva Čobejová.